Windows Spotlight to usługa domyślnie dostępna w systemie Windows 10, która umożliwia wyświetlanie zdjęć i reklam na ekranie blokady (logowania) komputera. Specjalnie wyselekcjonowane tapety (wiele z nich ma dobrze znane lokalizacje lub słynne zabytki) robią duże wrażenie i idealnie sprawdziłyby się także jako tło pulpitu. Gdzie je znaleźć i zapisać? O tym w dzisiejszym artykule. Zapraszamy!

 1. Należy włączyć okno „Uruchamianie” za pomocą skrótu klawiszowego Windows + R. Następnie skopiuj podaną poniżej ścieżkę i wklej w odpowiednim miejscu. Zatwierdź przyciskiem „OK”.
  %localappdata%\Packages\Microsoft.Windows.ContentDeliveryManager_cw5n1h2txyewy\LocalState\Assets
 2. Na ekranie Twojego komputera pojawi się folder o nazwie „Assets”, w którym znajdziesz pliki o bardzo długich i skomplikowanych nazwach. To właśnie są tapety. Ale zanim będziesz mógł z nich skorzystać musisz nadać im odpowiedni format czyli JPG. Zaznacz wszystkie pliki, za pomocą myszy komputerowej lub skrótu klawiszowego CTRL+A a następnie skopiuj, używając kombinacji przycisków CTRL+C.
 3. Utwórz nowy folder np. na pulpicie swojego komputera i nadaj mu nazwę. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy w wybrane miejsce i z listy wybierz opcję „Nowy” a następnie „Folder”. Następnie wklej skopiowane pliki korzystając ze skrótu klawiszowego CTRL+V.
 4. Wejdź do nowo utworzonego folderu, przytrzymaj na klawiaturze prawy klawisz SHIFT i kliknij jednocześnie prawym przyciskiem myszy komputerowej w wolnym miejscu. Z listy, która się wyświetli wybierz opcję „Otwórz okno polecenia tutaj”. Niestety po aktualizacji Windows 10 Creators Update opcja ta została usunięta i w jej miejsce pojawiła się nowa „Otwórz tutaj okno programu PowerShell”.
 5. W wierszu polecenia musisz wpisać komendę Ren *.* *.jpg. Niestety pojawia się błąd (tekst na czerwono).
 6. Co zrobić z tym fantem? Najprostszym rozwiązaniem jest włączenie w systemie Windows 10 okna z wierszem poleceń, tak jak robiłeś to w punkcie pierwszym. Używając skrótu klawiszowego Windows + R, otworzysz okno „Uruchomienie”. W polu tekstowym „Otwórz” wpisz „cmd” (jak na poniższym zrzucie z ekranu) a następnie zatwierdź klawiszem „ENTER”.
 7. Następnie poprzez komendę „cd” wejdź do utworzonego przez Ciebie katalogu/folderu, w którym znajdują się pliki z tapetami. W tym celu postępuj zgodnie z poniższymi zdjęciami. Wpisz cd a następnie wklej lokalizację folderu (otwórz katalog i kliknij na pasek obok jego nazwy a wyświetli się jego lokalizacja). Zatwierdź przyciskiem „Enter”.
 8. W kolejnym wierszu wpisz podaną wcześniej komendę: Ren *.* *.jpg. Zatwierdź przyciskiem „Enter”. Zamknij okno.
 9. Wróć do utworzonego przez Ciebie folderu. Zobaczysz, że wszystkie znajdujące się w nim pliki mają już rozszerzenie jpg (na początku każdego z nich widzisz ikonę obrazka). Aby ułatwić sobie pracę ustaw widok na duże ikony. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu i w pasku narzędzi przejdź do opcji „Widok”. Następnie z rozwijanej listy wybierz rodzaj widoku (np. duże ikony).
 10. W folderze będziesz widział wszystko – tapety i różnego rodzaju śmieci np. ikony z różnych gier i aplikacji. Uporządkuj zawartość, pozostawiając tylko tapety (pionowe są przeznaczone do smartfonów, poziome do komputera).
 11. Teraz wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszy na wybrany obraz i ustawisz go jako tło pulpitu. Możesz także skorzystać z innego sposobu, wchodząc do ustawień komputera. Wskazówki znajdziesz w artykule pod tym LINKIEM.

Pytania?

Coś poszło nie tak? Daj nam znać w komentarzach poniżej lub skorzystaj z opcji MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments