Już dziś, 16 marca 2022 roku rusza rejestracja PESEL dla Ukraińców. Dzięki numerowi PESEL, Ukraińcy będą mogli podjąć pracę, założyć własną działalność, skorzystać z pomocy medycznej czy z prawa do świadczeń. Jak złożyć wniosek? Zobacz naszą krótką instrukcję!

SPOSÓB 1.  

Uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o nadanie numeru PESEL w urzędach gminy. Formularze są dwujęzyczne: polsko-ukraińskie oraz polsko-rosyjskie. Taki formularz można otrzymać bezpośrednio w urzędzie gminy lub pobrać klikając w LINK. Wypełniając wniosek należy podać imię oraz nazwisko, datę, miejsce i kraj urodzenia, obywatelstwo, dane rodziców (imię i nazwisko), datę wjazdu do Polski a także ukraiński numer ewidencyjny (jeżeli wnioskodawca go posiada). Każda osoba składająca wniosek jest zobowiązana do dostarczenia zdjęcia spełniającego wymagania dla dowodu osobistego. Otrzymanie numeru PESEL jest darmowe!

Składając wniosek w urzędzie, należy okazać dokument potwierdzający swoją tożsamość, np. dokument podróży, Kartę Polaka lub inny dokument ze zdjęciem, za pomocą którego możliwe będzie ustalenie tożsamości. Osoby poniżej 18. roku życia muszą przedstawić także dokument potwierdzający urodzenie. UWAGA! Przyjęty zostanie również dokument, który stracił ważność. W przypadku gdy wnioskodawca nie ma przy sobie żadnych dokumentów, może złożyć oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

W chwili złożenia wniosku o nadanie numeru PESEL, uchodźca dostanie potwierdzenie.

SPOSÓB 2.  

Uchodźca może wnioskować także o założenie profilu zaufanego. Wówczas niezbędny będzie adres e-mail i numer kontaktowy. Profil zaufany można założyć na dwa sposoby:

  1. Przez internet – wymagane jest konto w systemie banku albo innego przedsiębiorcy, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego, lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Wówczas wystarczy wejść na stronę https://pz.gov.pl/pz/registerMainPage i wybrać jedną z opcji: bank lub inny dostawca tożsamości, rozmowa wideo z urzędnikiem, e-dowód;
  2. W wybranym punkcie potwierdzającym  – wystarczy, że wejdziemy na stronę https://pz.gov.pl/pz/registerMainPage i klikniemy na opcję „W placówce”. Zostaniemy przekierowani do rejestracji Profilu Zaufanego. Podajemy dane logowania (nazwa użytkownika oraz hasło), dane osobowe (imię, nazwisko, PESEL), dane kontaktowe (adres e-mail oraz numer telefonu).

Po zarejestrowaniu się i potwierdzeniu tożsamości wybranym sposobem, zyskujemy dostęp do funkcji Profilu Zaufanego. Do swojego konta można zalogować się na dwa sposoby – poprzez podanie nazwy użytkownika lub adresu e-mail i hasła lub za pomocą banku.

Pytania?

Dokładamy starań aby pomóc w możliwie przystępny sposób, ale musimy pamiętać iż rozwiązania technologiczne zmieniają się bardzo szybko. Tak więc, jeżeli spróbowałeś/aś postępować zgodnie z naszym poradnikiem a problem nadal występuje. Być może potrzebujesz dodatkowych wskazówek… lub zauważyłeś/aś, że instrukcja nie jest już aktualna i wymaga odświeżenia? Daj nam znać! Skorzystaj z jednej z dostępnych z opcji: skomentuj w polu poniżej lub wyślij do nas wiadomość, korzystając z formularza MAM PYTANIE

Komentuj Napisz do nas
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments