Korzystasz z Excela i tworzysz za jego pomocą różnego rodzaju pliki? Chcesz uniemożliwić dostęp innym osobom do zawartych w nich danych? Możesz zabezpieczyć dokument za pomocą hasła. Dzięki niemu będziesz mieć także kontrolę nad dokonywaniem zmian, przenoszeniem i usuwaniem ważnych informacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak chronić swoje dane zapisywane w Excelu, skorzystaj z poniższej instrukcji. Zaczynamy!

ZABEZPIECZENIE HASŁEM CAŁEGO PLIKU

  1. Aby nadać hasło dla utworzonego w Excelu pliku, przejdź do górnego menu i kliknij na opcję „Plik”.
  2. Z listy wybierz „Informacje” a następnie zaznacz pole „Chroń skoroszyt” i wybierz pozycję „Szyfruj przy użyciu hasła”.
  3. Pojawi się nowe okno dialogowe. Wpisz hasło, za pomocą którego będzie w przyszłości zabezpieczony skoroszyt. Potwierdź je w polu „Wprowadź ponownie hasło” a następnie zatwierdź klikając przycisk „OK”. Hasło nie jest ograniczone pod względem długości znaków natomiast uwzględniana jest wielkość liter.
  4. Brawo! Teraz Twój skoroszyt jest chroniony hasłem. Zapisz je w bezpiecznym miejscu ponieważ nie ma możliwości odzyskania zgubionego lub zapomnianego hasła. Zachowaj ostrożność podczas udostępniania plików i haseł aby nie wpadły w niepowołane ręce.

OCHRONA BIEŻĄCEGO ARKUSZA

Możesz chronić poszczególne arkusze w Excelu poprzez zablokowanie w nich komórek za pomocą hasła. Uniemożliwi to innym użytkownikom zmodyfikowanie, przeniesienie lub usunięcie danych. Ochrona arkusza składa się z dwóch etapów. Na początku musisz odblokować komórki, które mogą być edytowane przez inne osoby a następnie  zabezpiecz arkusz za pomocą hasła lub bez jego użycia.

  1. Otwórz plik w Excelu i wybierz arkusz, który ma być chroniony.
  2. Zaznacz te komórki, które mogą być edytowane przez innych użytkowników a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy i z listy wybierz pozycję „Formatuj komórki”. Przejdź do zakładki „Ochrona” i odznacz pole „Zablokuj”.
  3. Przejdź do górnego menu i kliknij na opcję „Plik”. Z listy wybierz „Informacje” a następnie zaznacz pole „Chroń skoroszyt” i wybierz pozycję „Chroń bieżący arkusz”.
  4. Teraz zaznacz te elementy arkusza, które mogą być modyfikowane przez innych użytkowników pliku. Opcji jest dużo m.in. wstawianie/usuwanie wierszy, kolumn oraz hiperłączy, formatowanie komórek czy też używanie Autofiltru. Opcjonalnie możesz wprowadzić hasło do usunięcia ochrony arkusza. Swój wybór zatwierdź przyciskiem „OK”.

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Word dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Word, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same

Więcej

https://support.office.com/pl-pl/article/ochrona-i-zabezpieczenia-w-programie-excel-be0b34db-8cb6-44dd-a673-0b3e3475ac2d

https://support.office.com/pl-pl/article/chronienie-skoroszytu-7e365a4d-3e89-4616-84ca-1931257c1517

https://support.office.com/pl-pl/article/ochrona-i-zabezpieczenia-w-programie-excel-be0b34db-8cb6-44dd-a673-0b3e3475ac2d

Pytania?

Masz problem w utworzeniu hasła chroniącego Twój plik? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments