W programie Microsoft Word możesz w łatwy sposób dodawać nagłówki i stopki (nie mylić z tytułowaniem rozdziałów i podrozdziałów). Są to obszary górnych i dolnych marginesów na poszczególnych stronach dokumentu, gdzie możesz wstawiać np. tekst, tytuł dokumentu, grafikę (np. logo firmy), numery stron czy też datę i godzinę. Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem Worda i chciałbyś dowiedzieć się jak dodawać i edytować nagłówki oraz stopki oraz jak numerować strony dokumentu, to dzisiejszy artykuł może okazać się bardzo pomocny!  Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Word dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Word, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się, funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

Jak wstawić nagłówek i stopkę?

 1. Otwórz istniejący dokument Word lub stwórz nowy.
 2. Przejdź do górnego menu do opcji „Wstawianie” a następnie wybierz pozycję „Nagłówek” lub „Stopkę”. Z listy wielu wbudowanych układów, wybierz ten, który chcesz zastosować w swoim dokumencie.
 3. Obszar nagłówka i stopki jest oznaczony linią w górnej lub dolnej części pliku. Większość oferowanych nagłówków i stopek zawiera tekst zastępczy, który musisz zmienić na własny (np. imię i nazwisko autora, data, numer strony).
 4. Kliknij dwukrotnie obszar nagłówka lub stopki a następnie przejdź do głównego menu do obszaru „Narzędzia nagłówków i stopek”. Wybierz zakładkę „Projektowanie” i w grupie „Opcja” kliknij na pole wyboru „Inne na pierwszej stronie”. Wówczas jeśli na pierwszej stronie jest nagłówek lub stopka to te elementy zostaną automatycznie usunięte (obszar pozostanie pusty). Na kolejnych kartach będą już pojawiać się nagłówki/stopki.
 5. Domyślnie w Wordzie, nagłówki i stopki są takie same na każdej stronie. Czasami pojawia się jednak konieczność umieszczenia innej zawartości na poszczególnych kartach. Skorzystaj z opcji „Inne na stronach parzystych i nieparzystych” (obszar „Narzędzia nagłówków i stopek” – zakładka „Projektowanie” – grupa „Opcja”). Kliknij dwukrotnie obszar nagłówka lub stopki i skorzystaj z dostępnych na liście układów oraz edytuj tekst.

Jak wstawić numery stron?

Utworzyłeś już dokument i chcesz dodać numery stron? Nic trudnego!

 1. Wystarczy, że w głównym menu wybierzesz zakładkę „Wstawianie” a następnie w grupie „Nagłówki i stopki” klikniesz na „Numer strony”.
 2. Wybierz lokalizację (na górze/dole dokumentu) oraz styl (zwykły numer, z kształtami np. z kropką, strzałką, kursywa, pogrubienie, nawiasy, cyfry rzymskie itd).
 3. Jeśli chcesz zmienić wygląd numerowania (cyfry, litery) bądź też chcesz aby numeracja rozpoczęła się od drugiej a nie od pierwszej karty, skorzystaj z opcji „Formatuj numery stron”.

Jak dodać numery stron do istniejącego nagłówka lub stopki?

Jeśli w Twoim dokumencie znajdują się już nagłówki lub stopki a teraz chcesz dodać numery stron, nie możesz skorzystać z instrukcji z poprzedniej części artykułu. Jeśli dodasz numery stron do istniejącego nagłówka lub stopki przy użyciu polecenia „Wstawianie” -„Numer strony”, wówczas numery stron zastąpią wpisany tekst a tego przecież nie chcesz. Jak zatem ponumerować karty?

 1. Kliknij dwukrotnie w obszarze nagłówka lub stopki aby otworzyć zakładkę „Projektowanie” w obszarze „Narzędzia nagłówków i stopek”.
 2. W grupie „Położenie” wybierz opcję „Wstaw tabulator wyrównania” i zdecyduj gdzie mają wyświetlać się numery stron (do środka, do lewej lub do prawej). Następnie kliknij przycisk OK.
 3. W grupie „Wstawianie” wybierz opcję „Szybkie części” a następnie kliknij „Pole”. Otworzy się okno dialogowe. Z listy „Nazwy pól” wybierz pozycję „Page” (strona), a następnie wybierz format numeracji korzystając z obszaru „Właściwości pola”. Kliknij przycisk OK potwierdzając swój wybór.
 4. Aby powrócić do edycji treści dokumentu, kliknij przycisk „Zamknij nagłówek i stopkę”.

Więcej

https://support.office.com/pl – wstawianie nagłówka i stopki

https://support.office.com/pl – numerowanie stron

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments