Zdarza się, że w trakcie wykonywania różnych obliczeń, trafimy na dane, które zostały oddzielone od siebie pustymi wierszami. Aby dokument był bardziej czytelny należy takie wiersze usunąć (zakładając, że znalazły się tam przez przypadek i ich zastosowanie nie jest zasadne). Ręczne kasowanie może okazać się bardzo czasochłonne zwłaszcza gdy mamy do czynienia z rozbudowanymi zestawieniami, zawierającymi całą masę przeróżnych informacji. Nie wpadajmy w panikę. Excel to niesamowite narzędzie, które wykona za nas sporo pracy pod warunkiem, że wiemy jak je wykorzystać. Jeśli jesteś ciekawy jak poradzić sobie z pustymi wierszami w arkuszu kalkulacyjnym, skorzystaj z naszej dzisiejszej porady! Zaczynamy!

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Excel, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

SPOSÓB 1.

  1. Otwórz arkusz kalkulacyjny z danymi na których pracujesz. Za pomocą myszy komputerowej zaznacz cały obszar, z którego chcesz usunąć puste wiersze. Następnie w górnym pasku nawigacji przejdź do zakładki „Narzędzia główne” i w sekcji „Edytowanie” wybierz opcję „Znajdź i zaznacz”.
  2. Z rozwijanej listy wybierz opcję „Przejdź do specjalne…”. Otworzy się okno dialogowe, w którym zaznaczysz pozycję „Puste”. Wybór zatwierdź przyciskiem „OK”.
  3. Powyższy zabieg spowoduje podświetlenie pustych, zbędnych miejsc we wcześniej zaznaczonym obszarze arkusza kalkulacyjnego. Skorzystaj z kombinacji klawiszy CTRL, plus, minus. W nowym oknie „Usuwanie” zaznacz opcję „Cały wiersz”. Zatwierdź przyciskiem „OK”. Gotowe! Otrzymasz dane bez pustych wierszy.

SPOSÓB 2.

  1. Otwórz arkusz kalkulacyjny z danymi na których pracujesz. Za pomocą myszy komputerowej zaznacz cały obszar, z którego chcesz usunąć puste wiersze. W górnym pasku nawigacji przejdź do zakładki „Narzędzia główne” a następnie w sekcji „Edytowanie” wybierz opcję „Sortuj i filtruj”.
  2. Z rozwijanej listy wybierz opcję „Filtruj”. Umożliwi ona zorganizowanie danych w taki sposób aby ułatwić ich analizę.
  3. Kliknij na strzałkę nagłówka kolumny. Na liście wyczyść pozycję „Zaznacz wszystko” i wybierz to pole, które ma być widoczne. W tym przypadku będzie to obszar „Puste”. Zatwierdź przyciskiem „OK”.
  4. Wyświetlą się wszystkie puste wiersze w zestawieniu na którym pracujesz. Teraz wystarczy, że je zaznaczysz a następnie klikniesz prawym przyciskiem myszy i z listy wybierzesz komendę „Usuń wiersz”.
  5. Kliknij w ikonę „Filtruj”. Na liście wybierz opcję „Zaznacz wszystko”. Potwierdź przyciskiem „OK”. Gotowe! Pojawi się zestawienie pozbawione pustych wierszy.

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments