Microsoft Word to najpopularniejszy edytor tekstu. Daje możliwość ustawienia powierzchni między kolumną wpisu a krawędziami strony a także umożliwia wybranie wstępnie zdefiniowanych marginesów (automatycznie ustawione o szerokości 2,5 cm z prawej i lewej strony dokumentu oraz jego dołu i góry). Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat marginesów w Wordzie, skorzystaj z naszej dzisiejszej porady. Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Word dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Word, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

Jak ustawić marginesy w Wordzie?

  1. Otwórz istniejący dokument Word lub utwórz nowy. W górnym pasku nawigacji przejdź do zakładki „Układ” a następnie w sekcji „Ustawienia strony” wybierz opcję „Marginesy”.
  2. Możesz ustawić rozmiary marginesów dla całego dokumentu lub bieżącej sekcji. Spośród dostępnych formatów wybierz ten najbardziej odpowiedni. Przy każdej pozycji będziesz mieć podane wymiary marginesów (normalne o szerokości i długości 2,5 cm; wąskie o wymiarach 1,27 cm; umiarkowane o szerokości 1,91 cm i długości 2,54 cm; szerokie o długości 2,54 cm oraz szerokości 5,08 cm; lustrzane, których używa się aby ustawić strony przeciwległe dla dokumentów dwustronnych, takich jak książki lub czasopisma).
  3. Jeśli chcesz zmienić wszystkie marginesy w dokumencie musisz najpierw zaznaczyć jego treść (użyj skrótu klawiszowego Ctrl+A lub myszki komputerowej) a następnie wybierz odpowiednie ustawienia. Word daje Tobie także możliwość ustawienia własnych marginesów. W tym celu w sekcji „Ustawienia strony” wybierz opcję „Marginesy” i z listy wybierz kategorię „Marginesy niestandardowe”. Pojawi się nowe okno dialogowe. Na tym etapie możesz zmienić marginesy z określonego miejsca w dokumencie. W tym celu w w obszarze „Zastosuj do” wybierz z listy opcję „Od bieżącego miejsca”.

  4. Jeżeli chciałbyś aby marginesy były ustawiane domyślnie przy każdym uruchomieniu programu Word, wejdź do ustawień marginesów niestandardowych a następnie kliknij na przycisk „Ustaw jako domyślne” (lewy, dolny róg).
  5. Jeśli chciałbyś dwustronnie wydrukować utworzony dokument (np. czasopismo, instrukcja) to musisz ustawić marginesy lustrzane (marginesy z lewej strony są lustrzanym odbiciem marginesów z prawej strony). Przejdź do górnego menu, kliknij w zakładkę „Układ” a następnie z różnych opcji marginesów wybierz „Lustrzane”.
  6. Jeśli pisałeś pracę/referat i chciałbyś ją teraz wydrukować to nie zapomnij o marginesie na oprawę czyli o dodatkowym miejscu na zszywanie lub też składanie. Przejdź do opcji marginesów niestandardowych i określ szerokość marginesu i jego położenie (z lewej strony bądź u góry).

Więcej

https://support.office.com/pl-pl/article/zmienianie-margines

https://support.office.com/pl-pl/article/ustawianie-lub-zmienianie-margines%C3%B3w-strony-w-programie-word

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments