Transpozycja polega na zmianie układu danych z wierszy na kolumny lub z kolumn na wiersze. W zależności od tego jaką zastosujesz metodę przekształcania, dane mogą mieć charakter statyczny bądź dynamiczny. W dzisiejszym artykule pokażemy różnice między poleceniem „Wklej specjalnie” z opcją transpozycja a funkcją „Transponuj”. Jak to wygląda w praktyce? Która metoda jest lepsza?

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Excel, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

METODA 1. Wklejanie specjalnie z opcją transpozycja

Kopiowanie danych i wklejanie specjalne to bardzo prosty mechanizm i często wykorzystywany w pracy z arkuszem kalkulacyjnym. Zadziała on wtedy, gdy ręcznie wklejamy wartość.

  1. Dysponujemy danymi z cenami podanymi w złotówkach dla 5 produktów. Naszym zadaniem jest przekształcenie zestawienia tak aby informacje z kolumn znalazły się w wierszach natomiast dane z wierszy w kolumnach.
  2. Zaznaczamy zakres danych, który chcemy obrócić (w naszym przypadku to zakres  komórek H13:I18) a następnie kopiujemy obszar używając skrótu klawiszowego CTRL+C. Klikamy kursorem myszy w arkuszu kalkulacyjnym w to miejsce, w którym chcemy uzyskać przekształcone zestawienie i z listy wybieramy polecenie „Wklej specjalnie”.
  3. Pojawi się nowe okno dialogowe, w którym zaznaczamy opcję „Transpozycja”. Zatwierdzamy swój wybór, klikając na przycisk „OK”.
  4. Można to zrobić jeszcze szybciej, klikając prawym przyciskiem myszy w wybrane miejsce w arkuszu a następnie w opcjach wklejania używając jednej z ikon (trzecia od końca) czyli „Transpozycja”.
  5. Gotowe! Nasze dane zostały odwrócone. Sposób jest naprawdę łatwy ale nie pozbawiony wad. Główną z nich jest to, że dane mają charakter statyczny czyli wszelkie zmiany dokonane w jakiejkolwiek komórce znajdującej się w tablicy źródłowej nie będą mieć odzwierciedlenia w przekształconym zestawieniu.

Metoda 2. Funkcja transponuj

Jeśli chcemy aby transpozycja była dynamiczna czyli aby zmiany wartości w zestawieniu źródłowym miały wpływ na przekształcony zakres danych, używamy specjalnej funkcji. Składa się ona z jednego argumentu i wygląda następująco =transponuj(tablica). 

  1. Musimy znać rozmiary tablicy, którą przekształcamy dlatego po jej zaznaczeniu w polu nazwy uzyskamy informację o liczbie kolumn i wierszy (w naszym przykładzie jest to 6Wx4K).
  2. Teraz wybieramy miejsce w którym chcemy uzyskać odwrócone odzwierciedlenie tabeli źródłowej i zaznaczamy obszar który będzie miał 6 kolumn i 4 wiersze (aby nie popełnić błędu spoglądamy na pasek z nazwą)
  3. Wpisujemy formułę zaczynając od znaku równości, otwieramy nawias, wprowadzamy argument, zaznaczając tabelę źródłową i domykamy nawias. Funkcja transponuj to funkcja typowo tablicowa i przy zatwierdzaniu będzie wymagała użycia przycisków CTRL+SHIFT+ENTER (samo naciśnięcie klawisza Enter w tym przypadku wywołałoby błąd argumentu #ARG!)
  4. Gotowe! W odróżnieniu do sposobu 1 (kopiowanie i wklejanie specjalne) ta metoda jest dynamiczna, czyli cokolwiek wpiszemy w zakresie źródłowym, zmieni się także w odwróconej tabeli.

A teraz zdecyduj, którą metodę użyjesz. W jednorazowych operacjach gdy nie potrzebujesz powiązania z danymi źródłowymi warto korzystać z tej pierwszej opcji. Jeżeli potrzebujesz dynamiczności i będziesz zmieniał wartości w komórkach tablicy pierwotnej, skorzystaj z funkcji transponuj.

W sytuacji gdy dysponujesz rozbudowanymi zestawieniami i chciałbyś przestawiać kolumny i wiersze tak aby otrzymać bardziej przejrzysty od pierwotnego układ danych, warto rozważyć skorzystanie z tablic przestawnych – więcej informacji pod LINKIEM.

Więcej

https://support.office.com/pl-pl/article/transponuj-funkcja

https://support.office.com/pl-pl/article/transponowanie-obracanie-danych-z-wierszy-do-kolumn-lub-odwrotnie

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Coś poszło nie tak? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments