Swój mały renesans przeżywa fotowoltaika do samodzielnego montażu. Czy można się tym zająć bez fachowej pomocy i mieć pewność, że nie dojdzie do żadnego wypadku?

Fotowoltaika jest coraz bardziej popularna na rynku nie tylko polskim, ale także i światowym. Ludzie chętnie sięgają po rozwiązania, które łączą w sobie dwie najbardziej znaczące korzyści. Po pierwszej umożliwia to zaoszczędzenie pieniędzy, gdy chodzi o wykorzystanie energii elektrycznej, a po drugie korzystanie z naturalnych i odnawialnych źródeł energii jest ekologiczne i nie szkodzi środowisku.

Panele słoneczne, jak sama nazwa wskazuje, służą pozyskiwania prądu prosto ze słońca. Właśnie to jest najbardziej podstawowa forma energii, jaką można pozyskać z natury. Cały proces polega na konwersji promieniowania słonecznego na prąd stały z wykorzystaniem panele. Można z tego rozwiązania korzystać niemal wszędzie, a ilość pozyskanej energii zależy od intensywności promieniowania.

Obecnie jednak najbardziej interesujące jest to, czy jest możliwa fotowoltaika do samodzielnego montażu. Czy można się tym zająć bez fachowej pomocy i mieć pewność, że nie dojdzie do żadnego wypadku?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, że nigdy nie powinniśmy zajmować się czymś, o czym nie mamy zielonego pojęcia. Dzięki temu unikniemy przykrych konsekwencji, które w najlepszych wypadku mogą zakończyć jedynie delikatnym uszczerbkiem na zdrowiu. Z tego powodu połączeniem instalacji powinna zajmować się osoba, która posiada uprawnienia SEP do 1000V.

Jeśli z kolei osoba ta zamierza podjąć się montowania na wysokości, powinna dodatkowo posiadać odpowiednie przeszkolenie praz sprzęt, który jest wtedy przydatny. Warto wtedy też zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne, gdyż nie można wykonywać tego typu czynności podczas opadów lub burzy z uwagi na zagrożenie i śliski dach.

Jeśli chodzi o napięcie przy wyjściu z falownika, to porażenie tutaj jest podobne, jak w standardowych instalacja elektrycznych. Jednak po stronie prądu stałego jest wytwarzane napięcie do 1000V, co może zagrać życiu i zdrowiu człowieka. Dlatego, zajmując się podłączaniem paneli słonecznych, trzeba zachowywać szczególną ostrożność i mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo. Dobrą praktyką jest wykonywanie połączeń wieczorem czy nocą, gdy panele nie wytwarzają napięcia.

Zanim taka osoba w ogóle zabierze się do prac montażowych, powinna skonsultować projekt z inżynierem budowlanym. Dzięki temu upewni się, jakie są możliwości dodatkowego obciążenia. W większości przypadków dachy były bowiem projektowane tak, że jest możliwość dodania tutaj ciężaru paneli fotowoltaicznych. Istotna jest też trwałość konstrukcji dachowej oraz jakość wykonania montażu. Poszczególne elementy powinny być wykonane z materiałów, które są odporne na zniszczenie, a cała konstrukcja musi być odporna na działanie wiatru.

Sam montaż nie powinien sprawiać problemów osobom, które mają uprawniania SEP i znają się na samodzielnym montażu. Do zestawu jest bowiem dołączona instrukcja, która wyjaśnia krok po kroku, jak zabrać się za pracę. A do tego można liczyć na telefoniczną pomoc specjalistów, którzy w razie problemów wytłumaczą wszelkie niejasności.

Na podstawie:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika

https://ecoabm.pl/blog/samodzielne-wykonanie-fotowoltaiki/

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!


Komentuj Nasze forum Napisz do nas

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments