Wykresy są graficzną prezentacją zgromadzonych wartości w arkuszu kalkulacyjnym. Pozwalają na pokazywanie istotnych informacji w prosty i przejrzysty sposób. A co jeśli chciałbyś uwzględniać tylko te wartości dodatnie? Czy jest na to jakiś prosty sposób? Oczywiście, że jest. Skorzystaj z naszej dzisiejszej krótkiej instrukcji krok po kroku a dowiesz się jak łatwo stworzyć wykres dynamiczny niepokazujący zer. Zaczynamy!

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Excel, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same

  1. Aby utworzyć wykres musimy posiadać jakieś dane liczbowe. W naszym przypadku dysponujemy danymi z nazwami opłat oraz kwotami. W tych danych są wartości zerowe, których nie chcemy przedstawiać na wykresie!
  2. Stwórzmy z tych danych tabelę. W tym celu musimy ustawić się w dowolnym miejscu w obszarze danych i użyć skrótu klawiszowego CTRL+T. Otworzy się małe okienko dialogowe, w którym zaznaczamy opcję „Moje dane mają nagłówki” i zatwierdzamy przyciskiem „OK”. Gotowe!
  3. Zaznaczamy dane w tabeli i przechodzimy do górnego menu. Wybieramy opcję „Wstawianie” a następnie w obszarze „Wykresy” wybieramy odpowiedni dla siebie rodzaj grafu. Możemy zdecydować się na wykres najbardziej znany i najczęściej wykorzystywany np. liniowy, słupkowy, kołowy bądź wybrać mniej popularny np. punktowy, lejkowy, kaskadowy, radarowy itd.). Klikamy w dowolny wykres, aby zobaczyć jak będą wyglądać/prezentować się nasze dane.
  4. Wykres wstawił się obok tabeli z danymi. Aby nie zmieniał on rozmiaru, gdy wiersze pod nim się ukryją, musimy zmienić jego właściwości. Aby sformatować obszar wykresu, zaznaczamy go i korzystamy ze skrótu klawiszowego CTRL+1. Następnie zaznaczamy opcję „Nie przenoś ani nie zmieniaj rozmiaru z komórkami”.
  5. Wracamy do naszej tabeli z danymi. W kolumnie z kwotami do zapłaty zakładamy filtr po to aby ukryć nasze wartości zerowe. Z rozwiniętej listy menu klikamy na pozycję „Filtr liczby” a następnie wybieramy opcję „Większe niż” i wpisujemy zero.
  6. Udało się. Teraz nasz wykres po odfiltrowaniu zer wygląda troszkę inaczej. Możemy go edytować. Ustawiamy kursor myszy komputerowej na wykresie i klikamy w niego. W jego prawym, górnym rogu pojawią się trzy przyciski: „Elementy wykresu” (np. legenda, tytuł wykresu, tytuł osi), „Style wykresu” (styl, kolor) oraz „Filtry wykresu”.
  7. Klikamy na przycisk „Elementy wykresu” (ikona plusa), zaznaczamy „Tytuł osi” a następnie „Główna pozioma” i „Główna pionowa”. Wklikujemy się w pole tekstowe i nazywamy osie: „Opłaty” oraz „Kwota”.
  8. Możemy zmienić wygląd wykresu, wykorzystując dostępne style oraz kolory. Klikamy na przycisk „Style wykresu (ikona pędzelka).

Brawo! Utworzyłeś wykres dynamiczny niepokazujący wartości zerowych! ? Możesz być z siebie dumny! Pamiętaj, że teraz może być już tylko lepiej. Jesteśmy pewni, że umiejętność tworzenia różnych wykresów napewno przyda się Tobie zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym!

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments