Wykres to graficzna prezentacja zgromadzonych danych w arkuszu kalkulacyjnym. Pozwalają na pokazywanie istotnych informacji w prosty i przejrzysty sposób. Jeżeli jesteś początkującym użytkownikiem Excela i chciałbyś stworzyć swój pierwszy wykres kołowy, to dzisiejszy artykuł może okazać się bardzo pomocny. To co, zaczynamy!

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Excel, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

  1. Aby utworzyć wykres musimy posiadać jakieś dane liczbowe. W naszym przypadku dysponujemy tabelą z działami i liczbą pracowników w jednej z firm.
  2. Zaznaczamy dane w tabeli i przechodzimy do górnego paska nawigacji. Wybieramy zakładkę „Wstawianie” a następnie klikamy opcję „Polecane wykresy”. Wyświetli się okno dialogowe, z którego możemy wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj wykresu.
  3. Do wyboru mamy dwie zakładki: „polecane wykresy” (te najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane np. liniowe, słupkowe, kołowe) oraz „wszystkie wykresy” (oprócz tych podstawowych i najbardziej popularnych możemy tutaj znaleźć np. wykres punktowy, lejkowy, kaskadowy, radarowy itd.). Klikamy w tę drugą zakładkę i z listy wybieramy wykres kołowy.
  4. Klikając na konkretny wzór wykresu kołowego, będziemy mogli zobaczyć jak będą wyglądać/prezentować się nasze dane. Zatwierdzamy swój wybór, klikając a przycisk „OK”. Gotowe.
  5. Nasz wykres możemy edytować. Ustawiamy kursor myszy komputerowej na wykresie i klikamy w niego. W jego prawym, górnym rogu pojawią się trzy przyciski: „Elementy wykresu” (tytuł wykresu, etykiety danych oraz legenda), „Style wykresu” (styl, kolor) oraz „Filtry wykresu”.
  6. Klikamy na przycisk „Elementy wykresu” (ikona plusa) i wpisujemy tytuł. Może być umieszczony nad wykresem bądź wyśrodkowany. Klikając na „Więcej opcji” uzyskamy dostęp do narzędzi pozwalających na formatowanie tytułu wykresu. Możemy także dodać etykiety czy też zmienić położenie legendy.
  7. Możemy zmienić wygląd wykresu, wykorzystując dostępne style oraz kolory. Aby to zrobić musimy kliknąć na przycisk „Style wykresu (ikona pędzelka).
  8. Klikając na ikonę lejka możemy pozbyć się na chwilę niektórych danych, odznaczając poprostu konkretne pola wyboru.

Brawo! Utworzyłeś pierwszy w swoim życiu wykres kołowy! 🙂 Możesz być z siebie dumny! Pamiętaj, że teraz może być już tylko lepiej. Jesteśmy pewni, że umiejętność tworzenia wykresów napewno przyda się Tobie zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym!

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments