Tabele przestawne pozwalają analizować, filtrować, przeglądać, wybierać oraz przestawiać kolumny i wiersze z danymi w arkuszu kalkulacyjnym, aby otrzymać bardziej przejrzysty od pierwotnego układ danych. A to wszystko uzyskasz za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Jeżeli chcesz stworzyć swoją pierwszą tabelę przestawną to dzisiejszy artykuł jest skierowany właśnie do Ciebie. Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel 2016. Jeżeli masz inną wersję programu Excel, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

Jak zrobić tabelę przestawną?

  1. Dysponujemy tabelą o trzech kolumnach, zawierających nazwę 340 produktów( produkt 1, produkt 2, produkt 3 itd.), ich sprzedaż a także kategorie do których należą. Naszym zadaniem będzie obliczenie jaka jest całkowita oraz średnia sprzedaż produktu dla każdej z kategorii. Otwórz w arkuszu kalkulacyjnym tabelę z danymi, na podstawie której stworzysz tabelę przestawną. Kliknij komórkę w obrębie źródła danych/tabeli a następnie przejdź do pozycji „Wstawianie” i wybierz ikonę „Tabela przestawna”.
  2. Wyświetli się okno dialogowe „Tworzenie tabeli przestawnej”. Excel domyślnie zaznaczy obszar jaki zajmuje nasza źródłowa tabela. Określ gdzie chcesz umieścić raport w formie tabeli przestawnej. Możesz skorzystać z opcji „Nowy arkusz” lub „Istniejący skoroszyt” . My wybieramy wariant pierwszy. Zatwierdź klikając „OK”.
  3. Pojawią się „Narzędzia tabel przestawnych” oraz nowo utworzona tabela przestawna. Jeżeli tworzysz w Excelu tabelę przestawną pierwszy raz to warto skorzystać z jej klasycznego układu, który umożliwi przeciąganie pól w siatce. W tym celu kliknij na ikonę „Tabela przestawna” a następnie „Opcje”. W opcjach tabeli przestawnej wybierz zakładkę „Wyświetlanie” i zaznacz „Układ klasyczny tabeli przestawnej”. Zatwierdź przyciskiem „OK”.
  4. Teraz tabela przestawna powinna wyglądać jak ta poniżej. Jeżeli nie są widoczne wszystkie pola tabeli przestawnej ( po prawej stronie zaznaczone kolorem czerwonym)możesz rozciągnąć okno przytrzymując za róg i przeciągając w dół.
  5. Możemy przejść to uzupełnienia tabeli przestawnej. Pamiętasz, że naszym zadaniem jest obliczenie całkowitej oraz średniej sprzedaży produktu dla każdej z kategorii, dlatego też pole „Kategoria” przeciągamy do obszaru „Upuść pola wierszy tutaj”. Pole „Sprzedaż” oraz „Nazwa produktu” przeciągamy do obszaru „Upuść pola wartości tutaj”.
  6. Tabela powinna wyglądać jak ta poniżej. Możemy teraz sformatować kolumny tabeli. Kliknij dwa razy kursorem myszki na nagłówek kolumny „Suma z sprzedaż (komórka C4). Otworzy się okno dialogowe „Ustawienia pola wartości”. Wybierz typ obliczeń „Suma” a następnie kliknij przycisk „Format liczby”. Zaznacz kategorie „Liczbowe” i określ liczbę miejsc po przecinku. Gotowe!
  7. Teraz zostaje nam do wyliczenia średnia. Przenieś pole „Sprzedaż” jeszcze raz do obszaru „Upuść pola wartości tutaj” ( patrz punkt 5). Pojawi się kolejna kolumna. Postępuj analogicznie jak w poprzednim punkcie. Kliknij dwa razy lewym przyciskiem myszy na nagłówku trzeciej kolumny ( w naszym przypadku to komórka D4). W oknie dialogowym „Ustawienia pola wartości” z dostępnych typów obliczeń wybierz „Średnia” a następnie kliknij na „Format liczby”. Zaznacz format liczbowy i określ liczbę miejsc po przecinku.
  8. Uzyskujemy tabelę przestawną ze wszystkimi danymi, których poszukiwaliśmy. Możesz zmienić nazwę nagłówka kolumny, klikając na nią dwukrotnie lewym przyciskiem myszy ( w naszym przypadku jest to komórka C4) i w polu „Nazwa niestandardowa” wpisz „SUMA”. Analogicznie będzie wyglądało to w przypadku kolejnej kolumny tylko tutaj wpisujemy nazwa „ŚREDNIA”. Gotowe!
  9. Brawo! Utworzyłeś pierwszą w swoim życiu tabelę przestawną! 🙂 Możesz być z siebie dumny! Pamiętaj, że teraz może być już tylko lepiej. Jesteśmy pewni, że umiejętność tworzenia tabel przestawnych napewno przyda się Tobie zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym!

Więcej

http://excelszkolenie.pl/TabelePrzestawne.htm

https://support.office.com/pl-pl/article/Tworzenie-tabeli-przestawnej-do-analizowania-danych-w-arkuszu-a9a84538-bfe9-40a9-a8e9-f99134456576

Pytania?

Masz problem w tworzeniu tabeli przestawnej? Potrzebujesz naszej pomocy? Wskazówki? Daj nam znać, pozostawiając komentarz w poniższym polu!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments