Tabele przestawne pozwalają analizować, filtrować, przeglądać, wybierać oraz przestawiać kolumny i wiersze z danymi w arkuszu kalkulacyjnym, aby otrzymać bardziej przejrzysty od pierwotnego układ danych. A to wszystko uzyskasz za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Jeżeli chcesz stworzyć swoją pierwszą tabelę przestawną to dzisiejszy artykuł jest skierowany właśnie do Ciebie. Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel 2016. Jeżeli masz inną wersję programu Excel, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!
Jak zrobić tabelę przestawną?
- Dysponujemy tabelą o trzech kolumnach, zawierających nazwę 340 produktów( produkt 1, produkt 2, produkt 3 itd.), ich sprzedaż a także kategorie do których należą. Naszym zadaniem będzie obliczenie jaka jest całkowita oraz średnia sprzedaż produktu dla każdej z kategorii. Otwórz w arkuszu kalkulacyjnym tabelę z danymi, na podstawie której stworzysz tabelę przestawną. Kliknij komórkę w obrębie źródła danych/tabeli a następnie przejdź do pozycji „Wstawianie” i wybierz ikonę „Tabela przestawna”.
- Wyświetli się okno dialogowe „Tworzenie tabeli przestawnej”. Excel domyślnie zaznaczy obszar jaki zajmuje nasza źródłowa tabela. Określ gdzie chcesz umieścić raport w formie tabeli przestawnej. Możesz skorzystać z opcji „Nowy arkusz” lub „Istniejący skoroszyt” . My wybieramy wariant pierwszy. Zatwierdź klikając „OK”.
- Pojawią się „Narzędzia tabel przestawnych” oraz nowo utworzona tabela przestawna. Jeżeli tworzysz w Excelu tabelę przestawną pierwszy raz to warto skorzystać z jej klasycznego układu, który umożliwi przeciąganie pól w siatce. W tym celu kliknij na ikonę „Tabela przestawna” a następnie „Opcje”. W opcjach tabeli przestawnej wybierz zakładkę „Wyświetlanie” i zaznacz „Układ klasyczny tabeli przestawnej”. Zatwierdź przyciskiem „OK”.
- Teraz tabela przestawna powinna wyglądać jak ta poniżej. Jeżeli nie są widoczne wszystkie pola tabeli przestawnej ( po prawej stronie zaznaczone kolorem czerwonym)możesz rozciągnąć okno przytrzymując za róg i przeciągając w dół.
- Możemy przejść to uzupełnienia tabeli przestawnej. Pamiętasz, że naszym zadaniem jest obliczenie całkowitej oraz średniej sprzedaży produktu dla każdej z kategorii, dlatego też pole „Kategoria” przeciągamy do obszaru „Upuść pola wierszy tutaj”. Pole „Sprzedaż” oraz „Nazwa produktu” przeciągamy do obszaru „Upuść pola wartości tutaj”.
- Tabela powinna wyglądać jak ta poniżej. Możemy teraz sformatować kolumny tabeli. Kliknij dwa razy kursorem myszki na nagłówek kolumny „Suma z sprzedaż (komórka C4). Otworzy się okno dialogowe „Ustawienia pola wartości”. Wybierz typ obliczeń „Suma” a następnie kliknij przycisk „Format liczby”. Zaznacz kategorie „Liczbowe” i określ liczbę miejsc po przecinku. Gotowe!
- Teraz zostaje nam do wyliczenia średnia. Przenieś pole „Sprzedaż” jeszcze raz do obszaru „Upuść pola wartości tutaj” ( patrz punkt 5). Pojawi się kolejna kolumna. Postępuj analogicznie jak w poprzednim punkcie. Kliknij dwa razy lewym przyciskiem myszy na nagłówku trzeciej kolumny ( w naszym przypadku to komórka D4). W oknie dialogowym „Ustawienia pola wartości” z dostępnych typów obliczeń wybierz „Średnia” a następnie kliknij na „Format liczby”. Zaznacz format liczbowy i określ liczbę miejsc po przecinku.
- Uzyskujemy tabelę przestawną ze wszystkimi danymi, których poszukiwaliśmy. Możesz zmienić nazwę nagłówka kolumny, klikając na nią dwukrotnie lewym przyciskiem myszy ( w naszym przypadku jest to komórka C4) i w polu „Nazwa niestandardowa” wpisz „SUMA”. Analogicznie będzie wyglądało to w przypadku kolejnej kolumny tylko tutaj wpisujemy nazwa „ŚREDNIA”. Gotowe!
- Brawo! Utworzyłeś pierwszą w swoim życiu tabelę przestawną! 🙂 Możesz być z siebie dumny! Pamiętaj, że teraz może być już tylko lepiej. Jesteśmy pewni, że umiejętność tworzenia tabel przestawnych napewno przyda się Tobie zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym!
Więcej
http://excelszkolenie.pl/TabelePrzestawne.htm
Pytania?
Masz problem w tworzeniu tabeli przestawnej? Potrzebujesz naszej pomocy? Wskazówki? Daj nam znać, pozostawiając komentarz w poniższym polu!