Arkusz kalkulacyjny jest świetnym narzędziem do pracy zarówno z prostymi tabelami jak i z bardzo dużymi i rozbudowanymi zestawieniami. Może się jednak zdarzyć, że w otrzymanym wykazie będą znajdować się powielone dane. Czasami są one przydatne ale niekiedy sprawiają, że informacje są mniej czytelne. W tej sytuacji ręczne sortowanie, szukanie i w końcu pozbycie się duplikatów to trudne zadanie i wymaga poświęcenia sporej ilości czasu. Zamiast przewijać arkusz w górę i w dół, można posłużyć się formatowaniem warunkowym. W dzisiejszym artykule pokażemy jak oznaczyć i usunąć powtarzające się pozycje w kolumnie. Zaczynamy!

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Excel, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

Duplikaty na liście jednokolumnowej

  1. Otwieramy arkusz kalkulacyjny z danymi, w których chcemy znaleźć duplikaty. My dysponujemy zestawieniem z różnymi wartościami.
  2. Zaznaczamy komórki z danymi liczbowymi a następnie w górnym pasku nawigacji przechodzimy do zakładki „Narzędzia główne” do sekcji „Style” i wybieramy opcję „Formatowanie warunkowe”.
  3. Przechodzimy do kategorii „Reguły wyróżnienia komórek” a następnie wybieramy opcję „Duplikujące się wartości”.
  4. Pojawi się małe okno dialogowe, w którym zdecydujemy czy chcemy zaznaczać wartości unikatowe czy też zduplikowane (w naszym przypadku wybieramy drugi wariant). Obok pozycji „wartości przy użyciu” wybieramy formatowanie, które zastosujemy do danych powtarzających się. Możemy zdecydować się na którąś z gotowych propozycji lub też skorzystać z formatu niestandardowego i samodzielnie określić jak mają zostać oznaczone komórki (format liczb, wielkość i kolor czcionki, obramowanie, wypełnienie). Swój wybór zatwierdzamy przyciskiem „OK”. Gotowe! Komórki z jasnoczerwonym wypełnieniem zawierają zduplikowane wartości.
  5. Teraz aby usunąć duplikaty wierszy wystarczy, że zaznaczymy ponownie kolumnę z danymi, w której znajdują się powtórzenia a następnie w górnym pasku nawigacji przejdziemy do zakładki „Dane” do sekcji „Narzędzia danych” i wybierzemy opcję „Usuń duplikaty”.
  6. Wyświetli się okno dialogowe „Usuwanie duplikatów”. Wybieramy kolumnę, z której  chcemy wyrzucić powtarzające się wartości i klikamy przycisk „OK”. Na zakończenie Excel poinformuje nas o liczbie znalezionych i usuniętych duplikatów a także o ilości pozostawionych unikatowych wartości. Prawda, że łatwe? 🙂

W kolejnym artykule pokażemy jak łatwo usuwać duplikaty z dużo bardziej rozbudowanych zestawień. Zapraszamy wkrótce! 🙂

Więcej

https://support.office.com/pl-pl/article/znajdowanie-i-usuwanie-duplikat

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

Piękniejsza strona naszego portalu! Najczęściej pisze o telefonii komórkowej oraz sieciach społecznościowych. A jak już ma dość to biega i sporo kręci na rowerze.
guest
18 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
7 miesięcy temu

dissertation acknowlegements https://mydissertationwritinghelp.com/

trackback
7 miesięcy temu

law dissertation writing services https://dissertationwriting-service.com/

trackback
7 miesięcy temu

help writing dissertation https://buydissertationhelp.com/

trackback
7 miesięcy temu
trackback
7 miesięcy temu

konami free slots https://www-slotmachines.com/

trackback
8 miesięcy temu

youtube slots 2022 vegas https://beat-slot-machines.com/

trackback
8 miesięcy temu
trackback
8 miesięcy temu
trackback
8 miesięcy temu

free slots no download https://pennyslotmachines.org/

trackback
8 miesięcy temu

wow character slots https://candylandslotmachine.com/

trackback
8 miesięcy temu
trackback
8 miesięcy temu

play slots free wolf moon https://2-free-slots.com/

trackback
8 miesięcy temu

gay mature dating sites https://speedgaydate.com/

trackback
8 miesięcy temu

kik chat gay penis https://gay-buddies.com/

trackback
8 miesięcy temu

gay chat apps for pc https://gaytgpost.com/

trackback
8 miesięcy temu

gay dating sites defiance ohio https://gaypridee.com/

trackback
8 miesięcy temu
trackback
8 miesięcy temu

1progeny