W Excelu nie znajdziemy domyślnej funkcji, która dokonywałaby konwersji liczby na słowa. A szkoda. Oczywiście możemy ręcznie dokonać słownego zapisu danej kwoty. Ale w sytuacji gdy zestawienie z danymi jest bardzo rozbudowane, np. zawiera 1000 pozycji i więcej, to wspomniana przed chwilą metoda może okazać się zbyt czasochłonna. Jeśli jesteś ciekawy jak to zrobić szybciej, to koniecznie skorzystaj z naszej instrukcji krok po kroku. Zaczynamy!

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365.

Skorzystamy z funkcji dostępnej w internecie. Będzie to kod VBA. Jesteś ciekawy jak go wkleić do Excela?

  1. Skorzystamy ze strony http://akademia-vba.pl/?s=slownie, z której skopiujemy kod. Strona uruchomi się w przeglądarce internetowej.
  2. Zaznaczamy kod od słów „Option Explicit” do „End Function” a następnie klikamy prawym przyciskiem myszy komputerowej i z rozwijanej listy wybieramy opcję „Kopiuj”.
  3. Otwieramy Excela i uruchamiamy edytora VBA. Wystarczy, że klikniemy prawym przyciskiem myszy komputerowej na kartę któregokolwiek arkusza a następnie z rozwijanej listy wybierzemy opcję „Wyświetl kod”.
  4. Otworzy się okienko edytora języka programowania. Po lewej stronie pojawi się panel „Project – VBAProject”.
  5. Klikamy prawym przyciskiem myszy komputerowej na nazwę otartego pliku a następnie z rozwijanego menu wybieramy polecenie „Insert” i przechodzimy dalej do opcji „Module”.
  6. Klikamy dwukrotnie na ikonę „Module” aż pojawi się po prawej stronie (w tym większym okienku) migający kursor. Wówczas wklejamy wcześniej skopiowany kod. Gotowe! Możemy zamknąć okienko edytora.
  7. Klikamy kursorem myszy w arkuszu kalkulacyjnym w to miejsce, w którym chcemy uzyskać wynik używając funkcji SLOWNIE (w naszym przypadku jest to komórka E10). Wpisujemy formułę zaczynając od znaku równości. Otwieramy nawias i wskazujemy komórkę, w której znajduje się liczba. Zamykamy nawias i zatwierdzamy przyciskiem „Enter”. Gotowe! Mamy zapis słowny swojej liczby.
  8. Teraz uzupełniamy pozostałe komórki arkusza kalkulacyjnego, chwytając za prawy, dolny róg uchwytu wypełnienia i przeciągamy w dół.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments