Dysponujesz dużym zestawieniem, w którym musisz zamienić liczby dodatnie na ujemne i odwrotnie? Można użyć formuły ale jest na to prostszy sposób. Wystarczy wszystkie liczby przemnożyć przez -1 lub 1 a za pomocą polecenia „Wklej specjalnie” wykonać proste obliczenia. A co gdy w tabeli znajdą się puste komórki? Co zrobić aby nadal pozostały niewypełnione (bez zer czy błędów #AGR)? Skorzystaj z naszej krótkiej instrukcji krok po kroku. Zaczynamy!

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

JAK ZAMIENIĆ ZNAK NA PRZECIWNY?

  1. Chcemy zamienić minusy na plusy i odwrotnie. Zastosujemy bardzo łatwą i szybką metodę. W dowolną komórkę arkusza kalkulacyjnego wpisujemy -1. Kopiujemy tę liczbę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL+C a następnie zaznaczamy obszar z wartościami dodatnimi i ujemnymi.
  2. Teraz dokonamy operacji mnożenia wszystkich zaznaczonych wartości. Klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję „Wklej specjalnie”. Otworzy się nowe okno dialogowe. Zaznaczamy operacje „Mnożenia” i zatwierdzamy klikając „OK”. Gotowe!

ZAMIANA ZNAKÓW NA ODWROTNE – CO Z PUSTYMI KOMÓRKAMI?

  1. A co w sytuacji gdy w tabeli będą znajdować się oprócz liczb dodatnich i ujemnych jeszcze puste komórki, które chcielibyśmy pozostawić nadal niewypełnione. Zastosowanie metody mnożenia przez -1 i wklejania specjalnego spowoduje, że pojawią się wartości 0 lub błąd #AGR (jeśli została zastosowana wcześniej formuła „jeżeli”). Jest na to sposób. Wystarczy skopiować komórkę z wartością -1 i zaznaczyć obszar z liczbami, które chcemy zamienić.
  2. W górnym pasku nawigacji musimy przejść do zakładki „Narzędzia główne” a następnie w sekcji „Edytowanie” wybrać opcję „Znajdź i zaznacz”. Z rozwijanej listy należy wybrać opcję „Przejdź do – specjalnie”.
  3. Pojawi się nowe okno dialogowe, w którym należy zaznaczyć te formuły, które dają wynik liczby. Dlatego zostawiamy tylko jeden ptaszek przy pierwszej opcji, natomiast pozostałe należy odznaczyć. Zatwierdzamy przyciskiem „OK”.
  4. Zostaną zaznaczone tylko te komórki wypełnione liczbami. Klikamy na nie prawym przyciskiem myszy komputerowej i wybieramy opcję „Wklej specjalnie”. Otworzy się nowe okno dialogowe. Zaznaczamy operacje „Mnożenia” i zatwierdzamy klikając „OK”. Gotowe!

Prawda, że łatwe? Oczywiście analogicznie postępujemy gdy w zestawieniu mamy tylko liczby dodatnie i chcemy je zamienić na te z minusem. Wówczas wszystkie zaznaczone wartości mnożymy przez -1. Jeśli w tabeli mamy tylko ujemne liczby i chcemy je przerobić na dodatnie to zaznaczony obszar przemnażamy przez 1.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Piękniejsza strona naszego portalu! Najczęściej pisze o telefonii komórkowej oraz sieciach społecznościowych. A jak już ma dość to biega i sporo kręci na rowerze.
guest
15 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
7 miesięcy temu
trackback
7 miesięcy temu

master’s degree dissertation https://help-with-dissertations.com/

trackback
7 miesięcy temu

doctoral dissertation writing help https://dissertationwriting-service.com/

trackback
7 miesięcy temu

doctoral dissertation https://buydissertationhelp.com/

trackback
7 miesięcy temu

charles town races

trackback
8 miesięcy temu
trackback
8 miesięcy temu
trackback
8 miesięcy temu
trackback
8 miesięcy temu

free kronos slots for fun https://2-free-slots.com/

trackback
8 miesięcy temu

gay chat with married man https://gay-buddies.com/

trackback
8 miesięcy temu

free gay phone chat lines https://gaytgpost.com/

trackback
8 miesięcy temu

local gay dating https://gaypridee.com/

trackback
8 miesięcy temu

gay chat lines in atlanta https://bjsgaychatroom.info/

trackback
8 miesięcy temu

1fitness

Aleksander
Aleksander
2 lat temu

Witam!
Bardzo dziękuję za pomoc, artykuł pomógł mi zaoszczędzić kilka godzin pracy 🙂 Jednak prosiłbym o uzupełnienie informacji w jednym miejscu. Otóż, żeby pozostawić ptaszka przy pozycji liczby, najpierw trzeba zaznaczyć opcję „stałe”, nie „formuły”.
Proszę o info czy mam rację.
pozdrawiam,
AJ