Dysponujesz dużym zestawieniem, w którym musisz zamienić liczby dodatnie na ujemne i odwrotnie? Można użyć formuły ale jest na to prostszy sposób. Wystarczy wszystkie liczby przemnożyć przez -1 lub 1 a za pomocą polecenia „Wklej specjalnie” wykonać proste obliczenia. A co gdy w tabeli znajdą się puste komórki? Co zrobić aby nadal pozostały niewypełnione (bez zer czy błędów #AGR)? Skorzystaj z naszej krótkiej instrukcji krok po kroku. Zaczynamy!

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

JAK ZAMIENIĆ ZNAK NA PRZECIWNY?

  1. Chcemy zamienić minusy na plusy i odwrotnie. Zastosujemy bardzo łatwą i szybką metodę. W dowolną komórkę arkusza kalkulacyjnego wpisujemy -1. Kopiujemy tę liczbę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL+C a następnie zaznaczamy obszar z wartościami dodatnimi i ujemnymi.
  2. Teraz dokonamy operacji mnożenia wszystkich zaznaczonych wartości. Klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję „Wklej specjalnie”. Otworzy się nowe okno dialogowe. Zaznaczamy operacje „Mnożenia” i zatwierdzamy klikając „OK”. Gotowe!

ZAMIANA ZNAKÓW NA ODWROTNE – CO Z PUSTYMI KOMÓRKAMI?

  1. A co w sytuacji gdy w tabeli będą znajdować się oprócz liczb dodatnich i ujemnych jeszcze puste komórki, które chcielibyśmy pozostawić nadal niewypełnione. Zastosowanie metody mnożenia przez -1 i wklejania specjalnego spowoduje, że pojawią się wartości 0 lub błąd #AGR (jeśli została zastosowana wcześniej formuła „jeżeli”). Jest na to sposób. Wystarczy skopiować komórkę z wartością -1 i zaznaczyć obszar z liczbami, które chcemy zamienić.
  2. W górnym pasku nawigacji musimy przejść do zakładki „Narzędzia główne” a następnie w sekcji „Edytowanie” wybrać opcję „Znajdź i zaznacz”. Z rozwijanej listy należy wybrać opcję „Przejdź do – specjalnie”.
  3. Pojawi się nowe okno dialogowe, w którym należy zaznaczyć te formuły, które dają wynik liczby. Dlatego zostawiamy tylko jeden ptaszek przy pierwszej opcji, natomiast pozostałe należy odznaczyć. Zatwierdzamy przyciskiem „OK”.
  4. Zostaną zaznaczone tylko te komórki wypełnione liczbami. Klikamy na nie prawym przyciskiem myszy komputerowej i wybieramy opcję „Wklej specjalnie”. Otworzy się nowe okno dialogowe. Zaznaczamy operacje „Mnożenia” i zatwierdzamy klikając „OK”. Gotowe!

Prawda, że łatwe? Oczywiście analogicznie postępujemy gdy w zestawieniu mamy tylko liczby dodatnie i chcemy je zamienić na te z minusem. Wówczas wszystkie zaznaczone wartości mnożymy przez -1. Jeśli w tabeli mamy tylko ujemne liczby i chcemy je przerobić na dodatnie to zaznaczony obszar przemnażamy przez 1.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments