W arkuszu kalkulacyjnym pracujemy z rożnymi wartościami liczbowymi i tekstowymi. Zdarza się, że otrzymujemy zestawienia, w których słowa zostały błędnie zapisane (te, które powinny być  napisane z wielkiej litery są z małej i odwrotnie). Zachodzi wówczas potrzeba poprawienia wielkości znaków. W odróżnieniu od programu Word, w którym jest specjalny przycisk/opcja „Zmienianie wielkości liter”, w Excelu stosuje się trzy funkcje: LITERY.WIELKIE, LITERY.MAŁE oraz Z.WIELKIEJ.LITERY. W dzisiejszym artykule pokażemy jak je wykorzystać w praktyce. Zaczynamy!

Jak działa funkcja LITERY.WIELKIE

Funkcja ta konwertuje małe litery na wielkie litery. Zobacz jak to działa.

  1. Dysponujemy zestawieniem, zawierającym imiona i nazwiska. Skorzystamy z funkcji LITERY.WIELKIE, która zamieni wszystkie litery we wskazanym tekście na drukowane.
  2. Funkcja ta składa się tylko z jednego argumentu i najczęściej wskazujemy adres komórki, zawierającej tekst, który należy przekonwertować na wielkie litery. 
  3. Po zatwierdzeniu przyciskiem „Enter” funkcja ta przepisuje cały tekst, zamieniając wielkość znaków. Teraz uzupełniamy pozostałe komórki tabeli, chwytając za prawy, dolny róg uchwytu wypełnienia i przeciągamy w dół (przy pomocy myszy komputerowej).

Jak działa funkcja LITERY.MAŁE

Funkcja ta konwertuje wszystkie duże litery w ciągu tekstowym na małe. 

  1. Dysponujemy zestawieniem, zawierającym imiona i nazwiska oraz płeć. Skorzystamy z funkcji LITERY.MAŁE, ponieważ chcemy zamienić w kolumnie „Płeć” wszystkie drukowane litery na małe. 
  2. Funkcja ta również składa się tylko z jednego argumentu czyli tekstu, który należy przekonwertować na małe litery. Wskazujemy wybraną komórkę (w naszym przykładzie to F8).
  3. Zatwierdzamy „Enterem” i gotowe! Excel zamienił wszystkie literki w kolumnie „Płeć” na małe. Teraz uzupełniamy pozostałe komórki tabeli, chwytając za prawy, dolny róg uchwytu wypełnienia i przeciągamy w dół (przy pomocy myszy komputerowej).

Jak działa funkcja Z.WIELKIEJ.LITERY

  1. Dysponujemy zestawieniem imion i nazwisk. Zauważyłeś pewnie, że zapisane są one z małej litery, z wielkiej a czasami drukowanymi literami. Koniecznie musimy to poprawić.
  2. Użyjemy funkcji Z.WIELKIEJ.LITERY, która potrafi zamienić cały tekst tak jak zapisywane są nazwy własne czyli pierwsza litera duża a pozostałe małe. Funkcja ta również jak dwie poprzednie składa się tylko z jednego argumentu. 
  3. Wskazujemy adres komórki, w której znajduje się tekst do zmiany. Zatwierdzamy przyciskiem „Enter”. W przypadku pierwszego imienia nie widać efektu ale jak uzupełnimy pozostałe komórki tabeli, otrzymamy oczekiwany rezultat 🙂 Tak samo postępujemy w przypadku kolumny z nazwiskami. 
  4. Możemy teraz zastąpić oryginalne (błędnie zapisane) imiona i nazwiska tymi poprawionymi. W tym celu zaznaczamy prawidłowo zapisane dane i kopiujemy je, używając skrótu klawiszowego CTRL+C. Następnie zaznaczamy oryginały (komórki E8:F16) i wklejamy skopiowane dane przy pomocy opcji „Wklej specjalnie” jako „Wartości”. Gotowe! 🙂 

Więcej

https://support.office.com/pl-pl/article/z-wielkiej-litery-funkcja

https://support.office.com/pl-pl/article/litery-wielkie-funkcja

https://support.office.com/pl-pl/article/litery-ma%C5%82e-funkcja

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments