Arkusz kalkulacyjny jest wykorzystywany do pracy z różnymi danymi. W przypadku dużej ilości wartości do przeanalizowania warto skorzystać z opcji graficznej prezentacji zgromadzonych informacji. A jeśli chcemy urozmaicić nasz plik w Excelu możemy umieścić dowolną grafikę (logo, obrazek). Niestety zdarza się, że wstawiony do arkusza kalkulacyjnego wykres bądź obraz nie zachowuje swojego pierwotnego rozmiaru a wielkość zmienia się wraz ze zmianą szerokości kolumn lub wierszy. Może być to bardzo irytujące jeśli widzisz, że cała praca włożona w formatowanie obrazu poszła na marne. Jak zatem zapobiec rozchodzeniu się grafiki w arkuszu? O tym w dzisiejszym artykule.

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Excel, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

  1. Otwórz arkusz kalkulacyjny w którym masz utworzony wykres bądź wstawioną inną grafikę (jeśli nie wiesz jak zrobić wykres w Excelu, zapoznaj się z artykułem klikając w LINK).
  2. Kliknij na grafikę prawym przyciskiem myszy i przejdź do opcji „Formatuj obszar wykresu”. Możesz także skorzystać ze skrótu klawiszowego CTRL+1.
  3. Uzyskasz dostęp do narzędzi pozwalających na formatowanie wykresu. Ciebie będzie interesowała opcja „Rozmiar i właściwości” dzięki której będziesz mógł określić wielkość oraz położenie obiektu.
  4. Przejdź do kategorii „Właściwości”. Jeśli Twój wykres rozciąga się bądź kurczy wraz ze zmianą szerokości komórek w arkuszu kalkulacyjnym, zapewne masz zaznaczoną opcję „Przenoś i zmieniaj obraz wraz z komórkami”. To co musisz zaznaczyć to „Przenoś z komórkami lecz nie zmieniaj rozmiaru”. Jeśli natomiast chcesz aby wykres pozostał w tym samym miejscu możesz zaznaczyć jeszcze jedną opcję „Nie przenoś ani nie zmieniaj rozmiaru wraz z komórkami”.
  5. Podobnie jest gdy masz do czynienia z obrazkiem takim jak np. logo. Postępujesz tak jak w przypadku wykresu. Klikasz prawym przyciskiem myszy na grafice i przechodzisz do zakładki „Formatuj obraz”. W sekcji „Rozmiar i właściwości” zaznaczasz opcję „Przenoś z komórkami lecz nie zmieniaj rozmiaru”.
  6. Gotowe! Mamy nadzieję, że teraz praca z wykresami i grafikami w arkuszu kalkulacyjnym będzie samą przyjemnością 🙂

Więcej

https://support.office.com/pl-pl/article/przenoszenie-lub-zmienianie-rozmiaru-wykresu

Pytania?

Potrzebujesz naszej pomocy? Wskazówki? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments