Zdarza się, że konta zmarłych osób pojawiają się w propozycjach nowych znajomości czy też w obszarze powiadomień, przypominając nam o ich urodzinach. Uważamy, że publikowane na tablicy życzenia zdrowia i 100 lat życia w szczęściu są w tym momencie poprostu nie na miejscu. Facebook dał jednak użytkownikom narzędzia, dzięki którym można zdecydować co będzie działo się po śmierci z kontem w serwisie społecznościowym.

Są dwa rozwiązania. Możesz w tym momencie poprosić serwis o usunięcie swojego konta na Facebooku jeśli nie chcesz aby było ono dostępne po Twojej śmierci. Możesz także w dowolnej chwili dodać, zmienić lub usunąć opiekuna konta. W obydwu przypadkach musisz przejść do ustawień ogólnych. Jak to zrobić? Jeśli jesteś ciekawy, to koniecznie skorzystaj z naszej krótkiej instrukcji krok po kroku. Telefon w dłoń i zaczynamy!

  1. Na liście zainstalowanych aplikacji odszukaj Facebooka, uruchom program i zaloguj się do swojego konta.
  2. Kliknij na ikonę hamburgera (trzy poziome kreski), znajdującą się w prawym, górnym rogu ekranu a następnie rozwiń zakładkę „Ustawienia i prywatność” i przejdź do kategorii „Ustawienia”.
  3. W sekcji „Ustawienia konta” kliknij na zakładkę „Informacje osobiste”.
  4. Otworzy się nowa plansza z Twoimi informacjami ogólnymi. Przejdź do ostatniej zakładki „Zarządzaj kontem” a następnie kliknij na opcje „Opiekun konta”.
  5. Możesz poprosić o usunięcie konta po swoim odejściu (wówczas wszystkie Twoje zdjęcia, posty i prywatne informacje zostaną trwale wykasowane). W tym celu kliknij na przycisk „Usuń po śmierci”.
  6. Możesz także wybrać drugie rozwiązanie a mianowicie wskazać opiekuna konta, który będzie zarządzać postami ale tylko tymi publikowanymi po Twojej śmierci. Po wybraniu takiej osoby, możesz wysłać do niej wiadomość w aplikacji Messenger, informując o swojej decyzji. Jeśli nie chcesz tego robić, wystarczy, że klikniesz na przycisk „Anuluj”. Możesz również zezwolić opiekunowi swojego konta na dostęp do archiwum danych. Zaznacz pole wyboru przy opcji „Tak, zezwól” i zatwierdź przyciskiem „Zapisz”.

KIM JEST OPIEKUN KONTA I JAKIE MA UPRAWNIENIA?

Jest to poprostu osoba, która będzie się zajmować kontem po nadaniu mu statusu „In memoriam”. Będzie mogła m.in. pisać posty na profilu zmarłej osoby (np. poinformować o uroczystości pogrzebowej), decydować kto może je zobaczyć oraz komu wolno złożyć hołd osobie zmarłej, usuwać znaczniki z nazwiskiem zmarłego, odpowiedzieć na nowe zaproszenia do grona znajomych, zmienić zdjęcie profilowe i to w tle strony czy też poprosić o usunięcie konta. Opiekun nie będzie mógł jednak zalogować się do konta, odczytać wiadomości czy też usuwać znajomych i wysyłać nowych zaproszeń. Aby móc wskazać taką osobę trzeba mieć ukończone 18 lat.

STATUS „IN MEMORIAM”?

Każde konto ze statusem „In memoriam” to miejsce, w którym znajomi, bliscy a także rodzina mogą dzielić się ze sobą wspomnieniami o zmarłej osobie. Jej wszystkie zdjęcia i posty wcześniej opublikowane będą nadal widoczne dla tych, którym zostały udostępnione. Obok imienia i nazwiska będą znajdować się słowa „In memoriam”. Profil z takim statusem chroni konto przed zalogowaniem się do niego innej, nieuprawnionej osoby. Aby nadać kontu status „In memoriam” należy poinformować o tym fakcie zespół Facebooka poprzez wypełnienie i wysłanie odpowiedniego FORMULARZA (oczywiście jeśli właściciel nie wnioskował o usunięcie konta w przypadku swojej śmierci). W prośbie o nadanie statusu „In memoriam” musisz wskazać zmarłą osobę, podać przybliżoną datę jej śmierci, przesłać skan lub zdjęcie nekrologu, aktu zgonu lub innej dokumentacji potwierdzającej śmierć bliskiej osoby a także wpisać adres e-mial, pod którym Facebook będzie się z Tobą kontaktował.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments