Microsoft Word to popularny program, służący do tworzenia i edytowania tekstu. Możemy określić wygląd i orientację krawędzi akapitu. Jeżeli jesteś początkującym użytkownikiem Worda i chciałabyś dowiedzieć się jak wyśrodkować tekst lub wyrównać go do lewej lub prawej strony to dzisiejszy artykuł może okazać się bardzo pomocny. Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Word dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Word, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

JAK WYRÓWNAĆ TEKST W WORDZIE?

  1. Otwórz już istniejący dokument Word lub utwórz nowy.
  2. Zaznacz cały tekst, używając do tego myszki komputerowej lub skorzystaj ze skrótu klawiszowego CTRL+A.
  3. Przejdź do górnego menu i wybierz opcję „Narzędzia główne”. W grupie „Akapit” znajdziesz różne opcje dotyczące wyrównania tekstu: wyjustowanie, wyśrodkowanie, wyrównanie do lewej strony, wyrównanie do prawej strony.
  4. Justowanie tekstu w programie Word umożliwia uzyskanie równych krawędzi po obu stronach akapitu (tekst zostanie rozciągnięty od lewego do prawego marginesu). Tekst wyjustowany jest czytelny i wygląda na bardziej dopracowany. Efekt ten możesz uzyskać klikając na „Wyjustuj” (ikona poziomych kresek) lub używając skrótu klawiszowego CTRL+J
  5. Jeśli chcesz wyrównać tekst do środka w poziomie między prawym a lewym marginesem, kliknij na ikonę „Wyśrodkuj” lub użyj skrótu CTRL+E. Skorzystanie z tej opcji nada dokumentowi bardziej formalny wygląd. Wyrównanie do środka jest często używane w przypadku cytatów, stron tytułowych, nagłówków.
  6. Aby automatycznie wyrównać tekst do środka w pionie między dolnym i górnym marginesem należy zaznaczyć tekst i w górnym menu wybrać opcję „Układ”. Następnie kliknij na ikonęaby otworzyć nowe okno dialogowe „Ustawienia strony”. Kliknij na zakładkę „Układ” i w polu „Wyrównanie w pionie” zaznacz pozycję „Wyśrodkowane”.
  7. „Wyrównaj do prawej” umożliwia wyrównanie zaznaczonego tekstu do prawego marginesu. Tej opcji często używamy w przypadku nagłówka lub stopki. Możesz użyć także skrótu klawiszowego CTRL+R. Skrót CTRL+L umożliwia wyrównanie tekstu do lewego marginesu. Często opcja ta używana jest w przypadku tekstu podstawowego, który staje się wówczas bardziej czytelny.

Więcej

https://support.office.com/pl-pl/article/zmienianie-wyr%C3%B3wnania-w-poziomie-tekstu-na-stronie-70da744d-0f4d-472e-916d-1c42d94dc33f

https://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Word

Pytania?

Coś poszło nie tak? Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments