Kończy się Tobie umowa na telefon i masz dylemat z podjęciem decyzji co do wyboru nowego aparatu? Dzisiejszy artykuł i zawarte w nim wskazówki napewno pomogą w wyborze sprzętu, który będzie najbliższy Twoim oczekiwaniom. Doradzimy na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie nowego telefonu.

Przede wszystkim…nie ma telefonu idealnego! Decydując się na wybór najbliższego Twoim potrzebom zastanów się do czego głównie będziesz go wykorzystywał/wykorzystywała. Pomimo tego że nowoczesne modele posiadają bardzo dużo funkcji, niemalże „do wszystkiego” – zastanów się co jest najważniejsze dla Ciebie… Lubisz podróżować i robić zdjęcia, filmy – zwróć uwagę na jakość aparatu oraz ilość dostępnej pamięci wewnętrznej i pojemność baterii, lubisz dużo rozmawiać, przeglądać Internet i media społecznościowe – zwróć uwagę na wielkość ekranu i pojemność baterii. Jeśli będziesz używał telefonu wyłącznie do dzwonienia i pisania SMS-ów – najprostszy model na rynku powinien zapewnić Tobie maksimum funkcjonalności. Jeżeli telefon ma być Twoim narzędziem pracy i zastępować biuro (np. w prowadzonej działalności gospodarczej) – rozważ jeden z topowych (najdroższych) modeli na rynku, który powinien zapewnić bezproblemowe działanie niezbędnych aplikacji.

WYŚWIETLACZ

Jeżeli chcesz aby obraz był szczegółowy i ostry wybierz telefon z wyświetlaczem o jak najwyższej rozdzielczości. Wysoka rozdzielczość (np. 1080×1920 pikseli Full HD) wprost przekłada się na komfort przeglądania Internetu (czytelność czcionek, jakość obrazów), oglądania zdjęć czy też filmów. Jeżeli chcesz zaprezentować znajomym znakomite zdjęcia z wakacji, rozdzielczość ekranu Twojego smartfona będzie miała kapitalne znaczenie!

Wielkość wyświetlacza (ilość cali) – tutaj zastosowanie ma stare porzekadło o gustach. Wielkość wyświetlacza przekłada się wprost na wielkość telefonu a tutaj oczekiwania użytkowników są bardzo różne. Naszym zdaniem należy znaleźć odpowiedni kompromis pomiędzy wygodą użytkowania (wielkość telefonu do noszenia w kieszeni spodni lub torebce) względem wygody użytkowania (czytelność stron internetowych, wielkość wyświetlanych zdjęć itd). Najlepiej „przymierzyć się” do kilku różnych modeli w salonie czy też sklepie!

BATERIA

Czas pracy telefonu na baterii to bardzo ważna sprawa. Niestety najnowsze modele z uwagi na ilość obsługiwanych funkcji, wielkość ekranu, częstotliwość powiadomień nadal nie radzą sobie z czasem pracy na baterii najlepiej. Ileż to razy słyszeliśmy pytanie o ładowarkę podczas gdy telefon jeszcze rano był w pełni naładowany? 😉

Pojemność baterii określa się w mAh (mili amperogodzina). I tutaj podobnie jak w przypadku rozdzielczości wyświetlacza – im więcej tym lepiej! Warto zwrócić uwagę na podawany przez producenta czas czuwania, czas rozmów, pracy z internetem w sieci 3G/4G/LTE i Wi-Fi, czas odtwarzania wideo i muzyki. Pamiętaj, że są to zazwyczaj dane pochodzące z pomiarów robionych w warunkach laboratoryjnych i nie zawsze odpowiadają rzeczywistości.

PROCESOR

Procesor jest swoistym sercem smartfona i odpowiada w zasadniczym stopniu za jego szybkość działania. Prędkość procesora wyrażana jest w GHz oraz ilości rdzeni. Im więcej GHz i rdzeni tym lepiej!

PAMIĘĆ WEWNĘTRZNA

Ilość miejsca na aplikacje, zdjęcia, filmy i inne pliki wyrażana w GB (gigabajtach). Im więcej pamięci tym lepiej. Uwaga: w większości modeli telefonów można rozbudować pamięć wewnętrzną smartfona poprzez włożenie dodatkowej karty pamięci (do dokupienia w salonie lub markecie) – w takim przypadku pamięć wewnętrzna samego telefonu nie musi być duża – taka dodatkowa karta kosztuje niewiele a sam proces „zainstalowania” jej w telefonie sprowadza się do włożenia karty do przeznaczonego na to miejsca w telefonie.

WYGLĄD

„De gustibus non disputandum est” jak mówi łacińska sentencja „gust nie podlega dyskusji; o upodobaniach się nie dyskutuje”. Producenci prześcigają się w nowych wzorach, kolorach, udogodnieniach (zakrzywiony ekran, kolorowe diody itp). Telefon jest naszym nierozłącznym towarzyszem dnia – powinien w minimalnym stopniu się Tobie podobać 🙂

SYSTEM OPERACYJNY

W chwili obecnej na rynku dominują telefony z systemem android (producent: Google) oraz iOS (producent: apple). Każdy system ma bardzo komplementarne funkcje. Najczęściej wybierając kolejny model telefonu będziesz chciał aby system był taki sam jak w modelu dotychczasowym (niesie to za sobą też korzyść w postaci łatwego przeniesienia danych ze starego telefonu na nowy). Jakkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie aby spróbować czegoś nowego. Konsultant w sklepie czy salonie na pewno pomoże Tobie wskazać plusy i minusy wybrania konkretnego systemu operacyjnego.

DODATKOWE FUNKCJE

Takie jak: wodoszczelność, odporność na kurz, upadki, płatności zbliżeniowe itd itd – zależnie od Twoich potrzeb.

CENA

Tutaj z reguły ograniczeniem jest zasobność portfela. Do wyboru mamy modele najtańsze, które trafią w gust osób nie korzystających zbyt intensywnie z możliwości smartfona aż po tzw. „flagowce” czyli najdroższe modele producentów, które często kosztują ponad trzy tysiące złotych. Pamiętajmy aby przy wyborze kierować się zastosowaniem telefonu!

Pytania?

Nie wiesz dalej jaki telefon wybrać? Daj znać w komentarzu poniżej lub skontaktuj się z nami poprzez zakładkę MAM PYTANIE

Piękniejsza strona naszego portalu! Najczęściej pisze o telefonii komórkowej oraz sieciach społecznościowych. A jak już ma dość to biega i sporo kręci na rowerze.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments