Znak wodny to charakterystyczny, półprzezroczysty obraz lub tekst, który umieszczany jest w tle dokumentu i widoczny po jego wydrukowaniu. Znak wodny wyróżnia pismo (można dodać nazwę swojego bloga, strony lub logo firmy) a także chroni przed kradzieżą i kopiowaniem treści zwłaszcza gdy udostępniasz je w sieci. Podobnie jak nagłówki i stopki, znak wodny jest zwykle wyświetlany na wszystkich stronach arkusza, z wyjątkiem strony tytułowej. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się jak poprzez znak graficzny oznaczyć dokumenty w Wordzie, zapoznaj się z naszą krótką instrukcją.

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Word dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Word, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

Jak wstawić znak wodny?

  1. Otwórz już istniejący dokument Word lub utwórz nowy. Następnie w górnym pasku nawigacji przejdź do zakładki „Projektowanie” a następnie w sekcji „Tło strony” wybierz opcję „Znak wodny”.
  2. Po rozwinięciu listy zobaczysz różne opcje. Będziesz mógł skorzystać z gotowych znaków wodnych, mówiących o tym, że dokument wymaga specjalnego traktowania (półprzezroczysty tekst „Pilne”, „Poufne” lub „Nie kopiować”) bądź wstawić niestandardowy, spersonalizowany filigran.
  3. Przejdź do opcji „Niestandardowy znak wodny”, która umożliwia wstawienie dwóch rodzajów znaków. Otworzy się nowe okno dialogowe „Drukowany znak wodny”.
  4. Pole „Obrazkowy znak wodny” umożliwia wybranie gotowego znaku, zdjęcia zapisanego na komputerze i umieszczenie go w tle dokumentu. W tym celu kliknij na polecenie „Wybierz obraz”. Możesz także określić wielkość znaku wodnego, korzystając z pola wyboru „Skala”. Zaznaczona opcja „Rozmycie” spowoduje, że obrazek będzie widoczny w tle. Zatwierdź klikając na przycisk „OK”. Gotowe!
  5. Pole „Tekstowy znak wodny” pozwala na umieszczenie konkretnego tekstu w tle dokumentu. Możesz wybrać dostępną treść lub wpisać własną, ustawić język, rodzaj, wielkość czcionki a także opcje wyglądu (kolor napisu oraz układ położenia ukośny bądź poziomy). Zatwierdź klikając „OK”.
  6. Tekstowy znak wodny możesz edytować. Kliknij dwukrotnie u góry strony, aby otworzyć nagłówek (filigran jest zwykle częścią nagłówka, pomimo, że jest wyświetlany na środku dokumentu). Następnie kliknij na znak wodny. Za pomocą ikony z czterema strzałkami będziesz mógł go przeciągać tak aby zmieniać jego położenie na stronie. Chcąc edytować znak wodny, przejdź do „Narzędzi tekstu WordArt”.

Więcej

https://support.office.com/pl-pl/article/u%C5%BCywanie-niestandardowego-znaku-wodnego

https://support.office.com/pl-pl/article/wybierz-znak-wodny-aby-go-edytowac

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments