Pasek przewijania jest standardową kontrolką formularza, za pomocą której można szybko wprowadzać lub zmieniać zakres wartości arkusza kalkulacyjnego. Suwak pomaga w testowaniu i analizowaniu danych liczbowych a jego wykorzystanie daje odpowiedź na pytanie jak modyfikacja określonego czynnika (zwiększanie lub zmniejszanie wartości wpisanych w komórkach) wpływa na końcowy wynik/całokształt obliczeń. Jesteś ciekawy jak to działa? Skorzystaj z dzisiejszego artykułu. Zaczynamy!

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Excel, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

  1. Dysponujemy tabelą, zawierającą dane kilku mieszkań (cena za metr, wielkość lokalu oraz łączna jego wartość). Naszym zadaniem jest przeprowadzenie prostej analizy, która pokaże nam jak zmiana ceny za metr wpłynie na całkowitą wartość lokalu, który chcemy kupić.
  2. Metraż mieszkania mnożymy przez cenę za metr kwadratowy i osiągamy kwotę jaką trzeba zapłacić za lokal. W komórce H8 (kolumna cena za metr kwadratowy) jest wprowadzona prosta formuła, w której dodajemy bazową cenę za metr kwadratowy do kwoty z komórki w kolorze żółtym, której wartość będzie się zmieniała (będzie dodatnia lub ujemna). Tę zakolorowaną komórkę trzeba zablokować używając przycisku F4 lub klawisza funkcyjnego czyli Fn+F4). Musimy wstawić formant, który będzie sterował zawartością wskazanej (w tym przykładzie żółtej) komórki.
  3. Wstawiamy pasek przewijania. W górnym menu nawigacji przechodzimy do zakładki „Deweloper” (jeśli nie jest wyciągnięta to należy na karcie Plik wybrać Opcja następnie w nowym oknie dialogowym przejść do zakładki „Dostosowanie wstążki” i w karcie głównej zaznaczyć pole „Deweloper”) i w sekcji „Formaty” klikamy przycisk „Wstaw”. Następnie po rozwinięciu menu, z formularza kontrolek wybieramy „pasek przewijania”. W skoroszycie zaznaczamy miejsce, w którym chcemy go umieścić. Po wstawieniu widzimy, że działa ale niestety nie jest z niczym powiązany więc samo przesuwanie w prawą lub lewą stronę nic nie daje. Musimy ustawić jego właściwości dlatego klikamy na suwak prawym przyciskiem myszy komputerowej i z menu kontekstowego wybieramy opcję „Formatuj formant”.
  4. Pojawi się nowe okno dialogowe „Formatowanie formantu”. Przechodzimy do zakładki „Kontrolka” a następnie podajemy wartość maksymalną (najwyższa wartość, którą możemy określić, klikając strzałką w prawą stronę), zmianę przyrostową (czyli o ile ma się zwiększyć/zmniejszyć wartość, gdy klikniemy w strzałki suwaka) oraz łącze komórki (odwołanie do komórki, w której będzie znajdowała się wartość wybrana za pomocą suwaka). Zatwierdzamy przyciskiem „OK”.
  5. Widzimy, że wartość w komórce H5 bierze się z tego co wyklikamy na pasku przewijania. Można przypisać wartości minimalne i maksymalne od 0 do 30 000 i są to tylko wartości całkowite. W naszym przypadku jest to przedział od 0 do 100.
  6. Teraz ustawiamy formułę w żółtej komórce (w naszym przypadku H6), która będzie bazowała na tym co jest w polu H5, czyli na wartości ustawionej za pomocą paska przewijania. Zaczynamy od znaku równości i następnie od komórki H5 odejmujemy tę liczbę z komórki H5, która jest aktualnie wyświetlona (u nas jest to 23). Zatwierdzamy Enterem.
  7. Jeśli wyklikamy na pasku przewijania najniższą wartość czyli zero to w komórce H6 pojawi się minus 23 natomiast jeśli suwak pokaże najwyższą wartość (według naszych ustawień to 100) wówczas w żółtej komórce pojawi się liczba 77.
  8. Z żółtą komórką H6 jest powiązana formuła w kolumnie z cenami za metr kwadratowy. Teraz zmieniając jej wartość (za pomocą suwaka) wszystkie formuły automatycznie się zaktualizują.
  9. Ostatni krok to już kosmetyka :). Możemy pasek przewijania przenieść do komórki H5 aby zasłonić jej wartość. W tym celu przytrzymujemy przycisk CTRL,  kursorem myszy komputerowej klikamy na suwak i przenosimy go. Następnie klikamy przycisk ALT i dopasowujemy formant do komórki.

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments