Prawidłowa konfiguracja routera przekłada się nie tylko na szybkość działania sprzętu, ale również bezpieczeństwo sieci – dostęp do niej ma mieć tylko określona grupa odbiorców, a nie wszyscy sąsiedzi. Na co zwrócić uwagę ustawiając Wi-Fi w domu lub biurze?

Odpowiednia konfiguracja routera ma bardzo duże znaczenie niezależnie od tego, czy sprzęt pochodzi wprost od firmy zapewniającej internet – np. kablówki – czy też jest to urządzenie, które dłuższy czas było nieużywane, a teraz okazuje się potrzebne. W obu przypadkach należy zwrócić uwagę zarówno na prawidłowe podłączenia na routerze jak i wprowadzenie właściwych ustawień.

Warto zauważyć, że choć operatorzy internetu zapewniają w swoich ofertach modemy do odbioru sieci, nie musi być to równoznaczne z możliwością rozprowadzania bezprzewodowego. W niektórych przypadkach za taką opcję – wprost poprzez maszynę otrzymaną od kablówki – trzeba dopłacić symboliczną kwotę. Jeśli więc po podłączeniu internetu, modem przekazuje sygnał internetowy przez kabel na np. komputer stacjonarny, ale sieć nie pojawia się bezprzewodowo, wcale nie musi oznaczać to awarii czy błędów konfiguracyjnych. Możliwe bowiem, że wynika wprost z zasad użytkowania modemu. Warto więc sprawdzić tę kwestię podczas podpisywania umowy z operatorem.

Można więc przyjąć, że planując zakup usług sieciowych należy zwrócić równorzędną uwagę zarówno na ceny internetu, jak i to, czy sprzęt od operatora umożliwia rozprowadzanie Wi-Fi.

Prawidłowe działanie routera – jak to zrobić?

Jeśli jednak klient ma pewność, że jego zamówiony modem działać będzie bez problemów, czas na konfigurację. W większości przypadków nie musi tego robić technik. Wystarczy podłączyć modem do prądu, a następnie pierwszym kablem do internetu, a drugim – do komputera. W ten sposób sprzęt będzie przekazywał automatycznie sygnał na wybrane urządzenie.

Nieco inna jest sytuacja, gdy internet ma być bezprzewodowy. Tu najprostszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po dane od operatora. Każde urządzenie oferowane dziś przez kablówki i dostawców usług sieciowych powinno mieć własną nazwę oraz hasło dostępowe. Łącząc się przez np. serwis internetowy kablówki można własnemu urządzeniu nadać właściwe dane – login i hasło – i po tym etapie skonfigurować własny smartfon, telewizor i wszystko, co wymaga sieci np. w ramach Internetu Rzeczy.

Jeśli więc do wyboru jest własnoręczne konfigurowanie dotychczasowego routera lub podłączenie się do sieci bezprzewodowej zapewnianej z poziomu modemu, to drugie będzie łatwiejszym i wygodniejszym rozwiązaniem. Warto pamiętać, że kluczowa w tym kontekście będzie nie tylko intuicyjność konfiguracji, ale także stabilność sieci. Tak proste rozwiązanie konfiguracji sieci Wi-Fi będzie ważne np. wtedy, gdy do sieci podłączonych ma być kilka lub kilkanaście urządzeń.

Oprócz samej konfiguracji internetu należy pamiętać także o ważnym elemencie jakim jest prawidłowe ustawienie hasła do Wi-Fi. Nie powinno być ono proste i banalne – np. w formacie “Imię1234” – zawierać litery, cyfry i znaki specjalne. Warto zwrócić uwagę, że wykorzystując sieć bezprzewodową wykonujemy m.in. przelewy bankowe – stąd tak istotne jest właściwe jej zabezpieczenie.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments