Ukrywanie formuł w arkuszu kalkulacyjnym

Arkusz kalkulacyjny służy do pracy z różnymi danymi. Nadaje się doskonale do prostych obliczeń ale także do tworzenia bardziej rozbudowanych zestawień, nad którymi niejednokrotnie spędzamy długie godziny. Czasami pojawia się konieczność wpisania w komórki arkusza specjalnych formuł, które bywają skomplikowane i złożone. Zdarza się, że tak przygotowane pliki musimy udostępnić innym osobom/współpracownikom a przecież nie zawsze chcemy dzielić się nimi (zwłaszcza gdy napracowaliśmy się przy stworzeniu rozbudowanych formuł) lub po prostu obawiamy się przypadkowego ich skasowania. Może dojść do sytuacji, w której inni użytkownicy Excela po prostu bez zastanowienia kopiują i używają naszych formuł w swoich własnych projektach i plikach. Zastanawiasz się zatem jak do tego nie dopuścić? Jak chronić mozolnie przygotowane przez siebie obliczenia? Wystarczy zabezpieczyć komórki z wpisanymi poleceniami. Skorzystaj z naszej dzisiejszej instrukcji krok po kroku a dowiesz się jak ukryć formuły przed osobami korzystającymi z Twoich arkuszy. Zaczynamy!

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Excel, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

Jak zlokalizować formuły? 

Zanim przystąpimy do ukrywania formuł wpisanych w komórki arkusza, musimy ustalić ich lokalizację. Tak jak w przypadku krótkich zestawień wskazanie miejsca jest proste tak już w rozbudowanych plikach mogliśmy przecież wprowadzić ich całe mnóstwo, a przeszukiwanie każdej komórki po kolei było by bardzo czasochłonne. Co zatem zrobić aby Excel sam zaznaczył komórki zawierające formuły?

  1. Otwieramy arkusz kalkulacyjny z danymi na których pracujemy. Za pomocą myszy komputerowej lub skrótu klawiszowego CTRL+A zaznaczamy obszar, w którym chcemy wyszukać wpisane formuły. Następnie w górnym pasku nawigacji przechodzimy do zakładki „Narzędzia główne” i w sekcji „Edytowanie” wybieramy opcję „Znajdź i zaznacz”.
  2. Z rozwijanej listy wybieramy pozycję „Przejdź do specjalne…”. Pojawi się okno dialogowe, w którym zaznaczamy opcję „Formuły”. Wybór zatwierdzamy przyciskiem „OK”.
  3. Gotowe! Powyższy zabieg spowoduje podświetlenie tych komórek, w których znajdują się formuły.

Jak ukryć formuły w arkuszu kalkulacyjnym?

  1. Klikamy prawym przyciskiem myszy na którąkolwiek z zaznaczonych przez Excela komórek a następnie przechodzimy do polecenia „Formatuj komórki”. Otworzy się nowe okno dialogowe, w którym klikamy na kartę „Ochrona”. Możemy także skorzystać ze skrótu klawiszowego CTRL+1.
  2. Zaznaczamy opcję „Ukryj”. Pozycja „Zablokuj” jest domyślnie włączona na wszystkich komórkach Excela. To oznacza, że one wszystkie będą chronione. Dodatkowo w tych komórkach, które zaznaczyliśmy, formuły będą ukrywane. Zatwierdzamy przyciskiem „OK”.
  3. Aby zmiana została wprowadzona, musimy włączyć ochronę arkusza. W tym celu przechodzimy do zakładki „Recenzja” i w sekcji „Chroń” wybieramy opcję „Chroń arkusz”.
  4. Teraz zaznaczamy te elementy arkusza, które mogą być modyfikowane przez innych użytkowników pliku. Opcji jest dużo m.in. wstawianie/usuwanie wierszy, kolumn oraz hiperłączy, formatowanie komórek czy też używanie Autofiltru. Opcjonalnie możemy wprowadzić hasło do usunięcia ochrony arkusza. Swój wybór zatwierdzamy przyciskiem „OK”.
  5. Sprawdzamy! Klikamy na dowolnej komórce, w której była wpisana formuła. Jest ona teraz niewidoczna na pasku dla innych użytkowników pliku ale ważne jest to, że nadal prawidłowo wykonuje obliczenia. Jednak chcąc aktualizować wyniki i zmieniać wartości należałoby ściągnąć ochronę i nałożyć ją tylko na te komórki, w których znajdują się formuły.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments