Statystyczny Polak robi zakupy w sieci we wtorek w godzinach pracy, a wcześniej spędza kilkadziesiąt minut na porównywaniu cen i szukaniu najkorzystniejszych ofert. Najsprawniejszym wystarczy kilka minut, aby zaoszczędzić kilkanaście procent ceny. I nie trzeba magii, aby móc zapłacić znacznie mniej.

Badania nie pozostawiają wątpliwości – Polacy pokochali zakupy w sklepach internetowych. Jak wynika z najnowszego raportu EY, aż 57% klientów nad Wisłą kupuje online i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się w najbliższym czasie zmienić. Powodów internetowego szaleństwa jest wiele:

  • oszczędność czasu,
  • wygoda,
  • brak presji
  • czy możliwość zapoznania się z opiniami klientów.

Jednak najważniejszym wabikiem, przyciągającym przed ekrany komputerów i smartfonów są znacznie niższe ceny. Okazuje się, że wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby płacić znacznie mniej za zakupy w Internecie.

1. Porównuj ceny

Czasy monopolu dawno poszły w niepamięć. Obecnie to sprzedawcy muszą zabiegać o to, aby klienci zdecydowali się na zakup właśnie u nich. Konsumenci kierują się niską ceną i mając do wyboru ten sam produkt w dwóch różnych cenach, w większości przypadków wybierzemy korzystniejszą ofertę.

Dodatkowo, w ostatnich latach coraz większą popularność zyskują porównywarki cenowe, dzięki którym nie trzeba się przekopywać przez dziesiątki stron internetowych, aby znaleźć najniższą cenę.

2. Kalkulator w dłoń

Nie zawsze niska cena produktu oznacza najniższy możliwy wydatek. Widać to szczególnie w przypadku zamówień na niewielkie kwoty, gdy sklepy doliczają koszty transportu. I choć na ogół dostawa jest w zbliżonej cenie, to jednak w przypadku zamówień większej liczby towarów zakupy w kilku sklepach (a co za tym idzie, kilka opłat za przesyłkę) mogą zniweczyć wszystkie oszczędności.

Rozwiązanie? Wystarczy policzyć, w których sklepach zapłacimy najmniej za każdy produkt z osobna, a także, gdy zrobimy zamówienie zbiorcze.

3. Kupuj w momencie największych promocji

  • Kiedy jest najlepszy moment na zakup elektroniki?
  • Czy warto kupować kostiumy kąpielowe w szczycie sezonu letniego?

Wprawdzie co roku sklepy oferują inne promocje, jednak nie jest tajemnicą, że istnieją schematy dotyczące zakupów w niskich cenach.

  • Najlepsze wyprzedaże w sklepach odzieżowych oferowane są tuż po zakończeniu sezonu (a więc przy wycofywaniu kolekcji),
  • promocje na akcesoria ogrodowe pojawiają się najczęściej u schyłku lata,
  • natomiast elektronikę, AGD, książki i płyty najlepiej kupować w Cyber Monday.

Dodatkowo, wiele sklepów oferuje specjalne promocje z okazji dni „prezentowych”, takich jak: Boże Narodzenie, Mikołajki, Dzień Chłopaka, Dzień Matki czy Dzień Dziecka.

4. Newsletter to nie cwaniactwo

We współczesnym marketingu newsletter to jeden z filarów sukcesu. Założenie jest proste – osoby zapisane na listę otrzymują informację na temat promocji w sklepach i z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że kilkanaście procent subskrybentów dokona transakcji. Dla sklepów jest to na tyle łakomy kąsek, że mogą dać wiele za każdego newsletterowicza.

Jak dużo? To już zależy od konkretnego sprzedawcy, jednak na ogół zniżka z tego tytułu nie jest mniejsza niż 10%. Niektóre firmy oferują również kupony kwotowe, np. w wysokości 40 złotych. I choć złośliwi twierdzą, że korzystanie z tego typu zniżek to zwykłe cwaniactwo, to jednak nie zapominajmy o jednym: rabaty służą do tego, aby z nich korzystać!

5. Szukaj kodów rabatowych

Poszukiwanie kuponu do konkretnego sklepu to już ostatni punkt planu obniżania cen. Wiele sklepów internetowych oferuje dodatkowe kody rabatowe, do których dostęp mają tylko nieliczni (zniżki są wysyłane newsletterowiczom, publikowane na specjalnych stronach, rozdawane podczas specjalnych promocji lub dostępne tylko w social media). Na szczęście nie jesteśmy skazani na samodzielne przeszukiwanie całego Internetu w poszukiwaniu zniżek – w sieci funkcjonują społeczności, w których internauci publikują znalezione przez siebie kody rabatowe. Takie strony jak m.in. https://www.wydawajdobrze.com/ dają szybki i bezpłatny dostęp do zniżek we wszystkich sklepach online, dzięki czemu oszczędzanie jest znacznie prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Połączenie powyższych taktyk z całą pewnością pomoże Ci skutecznie zaoszczędzić na najbliższych zakupach. Wszystko to bez konieczności wychodzenia z domu.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments