Zwykle kopiowanie i wklejanie komórek w Excelu nie stanowi większego problemu. Przenosić można same wartości lub wyniki wraz z ich formułami poprzez przeciąganie za uchwyt kopiowania lub przy użyciu poleceń „kopiuj” i „wklej”. Niestety nie jest to już takie oczywiste w sytuacji gdy w arkuszu kalkulacyjnym mamy formuły które musimy skopiować i wkleić do scalonych komórek o różnych wymiarach. Jeśli chcesz poznać na to łatwy sposób, zostań z nami i skorzystaj z krótkiej porady! Zaczynamy!

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same.

  1. Otwieramy arkusz kalkulacyjny z zestawieniem zawierającym scalone komórki, do których musimy wkleić skopiowane formuły.
  2. W komórce I7, która jest komórką scaloną mamy wpisaną prostą formułę liczącą wartość 100 sztuk jakiegoś produktu po cenie jednostkowej 15,99 zł. Formuła ta odnosi się do komórki H7, która także jest scalona. Naszym zadaniem będzie skopiowanie tej formuły do komórek poniżej.
  3. Wydawałoby się to banalnym zadaniem. Ale spójrz co się stanie jeśli wykorzystamy i przeciągniemy w dół suwak do kopiowania formuł. Pojawi się komunikat, w którym Excel informuje nas, że aby wykonać operację, wszystkie scalone komórki muszą być tej samej wielkości.
  4. Sprawdzamy kolejny sposób. Kopiujemy pierwszą komórkę (CTRL+C) i wklejamy poniżej (CTRL+V). Wydawałoby się, że chyba już coś zadziałało. Ale niestety, zwróć uwagę, że wkleiła się jedynie wartość bez formuły co oczywiście daje nam błędny wynik. A dlaczego tak się dzieje? Ponieważ komórka do której wklejaliśmy ma inne rozmiary niż komórka z której kopiowaliśmy. Jeśli wkleimy skopiowaną wartość ze scalonej komórki I7 do scalonej komórki I12, która ma taki sam rozmiar to uzyskamy poprawny wynik wraz z formułą.
  5. Ale co w sytuacji gdy tak jak my otrzymasz zestawienie, zawierające scalone komórki o różnych rozmiarach. Jak sobie z tym problemem poradzić? Jest na to bardzo proste rozwiązanie 🙂 Wpisujemy formułę w komórce I7 i zaznaczamy cały obszar, w którym dana formuła ma się znaleźć (łącznie z pierwszą komórką). Następnie na klawiaturze klikamy w przycisk F2 (lub klawisz funkcyjny Fn+F2). W ten sposób wejdziemy do edycji formuły. Aby ją skopiować i wkleić do pozostałych komórek wciskamy przycisk CTRL+ENTER i gotowe! 🙂 Sprawdzaliśmy, wszystkie wyniki są prawidłowe!

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Coś poszło nie tak? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments