Na pierwszy rzut oka dane wpisane w komórkach arkusza kalkulacyjnego mogą wyglądać na poprawne. Jednak czasami Excel może źle sumować i nie liczyć tak jak byśmy tego chcieli. Oczywiście to nie wina arkusza kalkulacyjnego! Zazwyczaj nieprawidłowości wynikają z błędów użytkownika i mają związek z typem danych przechowywanych w komórkach. Trzeba pamiętać, że aby móc dokonywać obliczeń, Excel musi widzieć, że wartości w komórkach są liczbami. Po tym jak sprawdzimy już plik i znajdziemy w nim błędy, będziemy musieli dokonać konwersji tekstu na liczby. Jak to zrobić? O tym w dzisiejszym artykule. Zaczynamy!

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same.

SPOSÓB 1 – WKLEJ SPECJALNIE

Posłużymy się małym zestawieniem, zawierającym różne wartości liczbowe i testowe. Naszym zadaniem będzie przekonwertowanie tekstu na liczby i podanie ich sumy.

  1. Najszybszą metodą jest wklejanie specjalne. W tym celu w dowolnym miejscu w arkuszu, w pustej komórce wpisujemy liczbę 1.
  2. Tę liczbę kopiujemy i dokonamy operacji mnożenia wszystkich zaznaczonych wartości. Dzięki temu zabiegowi „przerobimy” tekst na liczby. Klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję „Wklej specjalnie”.
  3. Otworzy się nowe okno dialogowe. Zaznaczamy operacje „Mnożenia” bądź „Dzielenia” (nie ma znaczenia ponieważ każda wartość pomnożona lub podzielona przez 1 zwróci nam tę samą liczbę) a w obszarze „Wklejania” zaznaczamy pole „Wartości” (nie zniknie nam wówczas formatowanie). Zatwierdzamy klikając „OK”.
  4. Udało się! Ten prosty zabieg sprawił, że otrzymaliśmy wynik sumowania taki jaki pożądaliśmy. Wszystkie liczby znajdują się teraz po prawej stronie.

SPOSÓB 2 SCHOWEK

O tym sposobie dowiedzieliśmy się niedawno i postanowiliśmy podzielić się z Wami tą informacją. Metoda polega na skopiowaniu danych do schowka, a następnie na wklejeniu ich do arkusza kalkulacyjnego w to samo miejsce. Załóżmy, że mamy podane daty, które są zapisane nieprawidłowo. Jak to sprawdzić? O tym pisaliśmy w tym ARTYKULE.

  1. Zaznaczamy te dane, które chcemy przekonwertować (w naszym przypadku jest to zakres komórek I9:I15) a następnie przechodzimy do „Schowka”. Jest to ikona małego kwadracika ze strzałką, znajdująca się w „Narzędziach głównych”.
  2. Gdy po lewej stronie otworzy się schowek, musimy skopiować zaznaczone wcześniej dane używając skrótu klawiszowego CTRL+C.
  3. Gdy zakres skopiowanych komórek wskoczy do schowka, możemy już go wkleić do arkusza kalkulacyjnego (oczywiście w to samo miejsce). W tym celu wystarczy kliknąć przycisk „Wklej wszystko”.
  4. Gotowe! Musimy tylko zwrócić uwagę na format ponieważ może być inny niż ten pierwotny. W naszym przypadku format został zmieniony na ogólny. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy komputerowej na obszar z danymi a następnie z listy wybrać opcję „Formatuj komórki”. Otworzy się okno dialogowe. W zakładce „Liczby” wybieramy kategorię „Data” a następnie w obszarze „Typ” wskazujemy format daty. W polu „Przykład” zobaczymy podgląd wybranego formatowania.

Więcej

https://jaklatwo.pl/czy-excel-poprawnie-sumuje-liczby/

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!


Komentuj Nasze forum Napisz do nas

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments