Tabele przestawne pozwalają analizować, filtrować, przeglądać, wybierać oraz przestawiać kolumny i wiersze z danymi w arkuszu kalkulacyjnym, tak aby otrzymać bardziej przejrzysty od pierwotnego układ danych. Może się jednak zdarzyć, że po utworzeniu tabeli przestawnej zobaczymy puste komórki, które chcielibyśmy aby w sytuacji braku danych liczbowych wypełnione były myślnikami. Jak rozwiązać ten problem? O tym w dzisiejszym artykule. Postępuj zgodnie z poniższą instrukcją krok po kroku. Zaczynamy!

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same.

SPOSÓB 1

  1. Dla potrzeb artykułu stworzyliśmy tabelę przestawną, zawierającą imiona pracowników wraz z otrzymanymi premiami. Naszym zadaniem jest wstawienie w puste komórki (oznaczające brak nagrody), myślnika (minusa).
  2. Pierwsze co przychodzi do głowy to skorzystanie z ustawień tabeli przestawnej. Klikamy na niej prawym przyciskiem myszy komputerowej i z listy wybieramy pozycje „opcje tabeli przestawnej”. Otworzy się nowe okno dialogowe, w którym przechodzimy do zakładki „Układ i formatowanie”. Pojawi się ustawienie „dla pustych komórek pokaż”. Wydawałby się, że wystarczy tutaj podać dowolną wartość. Ale niestety, po wpisaniu myślnika i zatwierdzeniu przyciskiem „OK”, w pustych komórkach tabeli przestawnej pojawia się zero „0”. A nie o to nam chodziło. Zatem co dalej z tym fantem?
  3. Można zamiast pustych komórek wyświetlić zero a następnie odpowiednim formatem wyświetlić myślnik. Zaczynamy od tego, że klikamy prawym przyciskiem myszy na tabelę przestawną, przechodzimy do jej opcji a następnie w polu „dla pustych komórek pokaż” wpisujemy zero. Zatwierdzamy przyciskiem „OK”.
  4. Zaznaczamy tabelę przestawną i klikamy na nią prawym przyciskiem myszy komputerowej. Z listy wybieramy opcję „Formatuj komórki”. Otworzy się okno dialogowe. W zakładce „Liczby” przełączamy się z kategorii „Ogólne” na „Niestandardowe”. To pozwoli nam na zbudowanie dowolnego sposobu wyświetlania danych liczbowych (dodatnich, ujemnych i zer). Po słowie „standardowy” wpisujemy dwa razy średnik, otwieramy cudzysłów i wpisujemy myślnik. Zatwierdzamy przyciskiem „OK”. W ten sposób udało nam się zamienić zera na myślniki.
  5. Ten sposób ma jedną wadę a mianowicie jeśli w danych źródłowych pojawiłaby się wartość 0 zł to w tabeli przestawnej również zostałaby zastąpiona myślnikiem (minusem).

SPOSÓB 2

  1. Klikamy prawym przyciskiem myszy komputerowej na tabeli przestawnej i z listy wybieramy pozycje „opcje tabeli przestawnej”. Otworzy się nowe okno dialogowe, w którym przechodzimy do zakładki „Układ i formatowanie” a następnie w polu „dla pustych komórek pokaż” wpisujemy zero. Zatwierdzamy przyciskiem „OK”.
  2. Skorzystamy teraz z formatowania warunkowego. Zaznaczamy dane w tabeli przestawnej. W górnym pasku nawigacji przechodzimy do zakładki „Narzędzia główne” a następnie w sekcji „Style” wybieramy opcję „Formatowanie warunkowe”. Klikamy w kategorię „Nowa reguła”.
  3. Pojawi się małe okienko dialogowe, w którym jako typ reguły wskazujemy „Formatuj tylko komórki zawierające”. Następnie przechodzimy do edycji opisu formuły. Ustawiamy tak jak na poniższym zrzucie ekranu czyli: wartość komórki / równa / zero. Klikamy na przycisk „Formatuj”.
  4. W zakładce „Liczby” przechodzimy do kategorii „Niestandardowe”. Po słowie „standardowy” wpisujemy dwa razy średnik, otwieramy cudzysłów i wpisujemy myślnik. Zatwierdzamy przyciskiem „OK”. W ten sposób udało nam się zamienić zera na myślniki.

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments