Ostatnio wspominaliśmy o tym co zrobić jeśli dane zaimportowane do Excela zawierają kropkę, którą chcemy zamienić na przecinek lub całkowicie usunąć. W dzisiejszym artykule poruszymy trochę inny problem a mianowicie – co zrobić jeśli wartości zawierają dwie kropki, z czego tylko jedną chcemy usunąć. Niestety nie zadziała tutaj znane polecenie ZNAJDŹ/ZAMIEŃ (przynajmniej nie na początku). Ale nie martw się, nie taki diabeł straszny jak go malują 😉 Jest bardzo prosty sposób na to aby sformatować takie dane. Gotowy? Zaczynamy!

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

  1. Aby usunąć pierwszą kropkę (separator tysięcy), ustawiamy się w wybranej komórce, w której chcemy uzyskać wynik a następnie rozpoczynamy wprowadzanie formuły.
  2. Funkcji tej jako pierwszy argument należy podać tekst na którym ma zadziałać. W naszym przypadku będzie to komórka F7 z kolumny „Zarobki”. Stawiamy średnik.
  3. Teraz użyjemy funkcji SZUKAJ TEKST aby określić co będzie modyfikowane czyli gdzie będziemy szukać kropki. Dlatego też po średniku wpisujemy formułę SZUKAJ.TEKST, otwieramy nawias i wpisujemy w cudzysłowiu kropkę. Następnie średnik i wskazujemy komórkę w której funkcja ma znaleźć ten znak interpunkcyjny (w naszym przypadku będzie to F7). Zamykamy nawias i wstawiamy kolejny średnik, dzięki czemu wrócimy z powrotem do argumentów funkcji ZASTĄP.
  4. Teraz musimy ustalić ile znaków w tej pozycji F7 modyfikujemy. My chcemy zmodyfikować tylko jedną kropkę dlatego też wpisujemy wartość 1.
  5. W ostatnim argumencie określamy na co zamieniamy pierwszą kropkę. My chcemy ją usunąć dlatego też po średniku wpisujemy pusty cudzysłów. Zamykamy nawias i klikamy przycisk „Enter”.
  6. Brawo! Udało się. Teraz uzupełniamy pozostałe komórki tabeli, chwytając za prawy, dolny róg uchwytu wypełnienia i przeciągamy w dół (przy pomocy myszy komputerowej).
  7. Jeśli teraz chcielibyśmy zmienić drugą kropkę na przecinek bądź całkowicie się jej pozbyć, wystarczy skorzystać z polecenia ZNAJDŹ/ZMIEŃ o którym pisaliśmy w artykule: https://jaklatwo.pl/jak-latwo-zamien-w-excelu-kropki-na-przecinki/

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments