Zastanawiasz się jakiej funkcji użyć aby porównać dwie kolumny tabeli? Oczywiście LICZ.JEŻELI. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – oprócz tego, że sprawdzisz czy wartość z jednej kolumny występuje w innej kolumnie to dodatkowo otrzymasz informację ile razy! Brzmi dobrze? 🙂 Jeśli jesteś ciekawy jak to zrobić to koniecznie skorzystaj z naszej krótkiej instrukcji krok po kroku. To co, zaczynamy!

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Excel, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

  1. Dysponujemy wycinkiem danych przedstawiających kody produktów w dwóch kolumnach. Naszym zadaniem będzie sprawdzić, czy wartości z kolumny 1 występują w kolumnie 2? Jeśli występują, to ile razy? Aby to zbadać, skorzystamy z funkcji LICZ.JEŻELI. Funkcja składa się z dwóch argumentów – z zakresu (należy podać obszar, który ta funkcja będzie sprawdzać) oraz z kryterium pod kątem którego funkcja będzie zliczać określone komórki. LICZ.JEŻELI(zakres;kryteria).

  2. Do dzieła! Klikamy w pustą komórkę, w której chcemy uzyskać wynik (w naszym przypadku będzie to komórka E8) a następnie zaczynamy wpisywać formułę, zaczynając od znaku równości. Otwieramy nawias i wprowadzamy żądane argumenty. Jako zakres zaznaczamy wszystkie dane z „KOLUMNA 2”, w której znajdują się kody produktów. W ten sposób funkcja będzie wiedzieć, że ma przeglądać właśnie ten obszar. Dodatkowo musimy zablokować wszystkie te wartości (wstawić symbole dolarów), dlatego też wciskamy klawisz F4 lub klawisz funkcyjny Fn + F4 (więcej na temat szybkiego blokowania adresów w formułach Excela znajdziesz klikając w LINK).
  3. Stawiamy średnik i podajemy drugi argument czyli kryterium. Będzie to pierwszy element z „KOLUMNA 1”. W ten sposób poprosimy Excela aby sprawdził czy wartość z komórki D8 z „KOLUMNA 1” znajduje się w „KOLUMNIE 2”. Jeśli tak to będziemy wiedzieć także ile razy. Zamykamy nawias i zatwierdzamy klikając przycisk „Enter”.
  4. Uzupełniamy pozostałe komórki, chwytając za prawy, dolny ruch uchwytu wypełnienia i przesuwamy w dół. Gotowe!
  5. Zero mówi nam, że dany element z „KOLUMNY 1” nie znajduje się wogóle w „KOLUMNIE 2”. Pozostałe liczby mówią nam o tym, że wskazana wartość występuje w „KOLUMNIE 2” jeden raz bądź dwa razy. Prawda, że łatwe?

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments