Czy miałeś kiedyś tak, że po otrzymaniu zestawienia w arkuszu kalkulacyjnym, nie mogłeś wykonać prawidłowo żadnych obliczeń? Nas to spotkało niejednokrotnie 😉 Zazwyczaj takie nieprawidłowości wynikają z błędów użytkownika i mają związek z typem danych przechowywanych w komórkach. Należy pamiętać, że aby móc dokonywać obliczeń, Excel musi widzieć, że wpisane wartości są rzeczywiście liczbami. Na co zwrócić uwagę i jak rozpoznać tabele z błędnie wpisanymi danymi? Jeśli jesteś ciekawy to koniecznie skorzystaj z naszej dzisiejszej krótkiej instrukcji krok po kroku. Zaczynamy!

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same.

  1. Posłużymy się małym zestawieniem, w którym widnieją różne wartości liczbowe i testowe. Zarówno kolumna „Liczby 1” jak i „Liczby 2” zawiera dane, które nie są liczbami. Aby to udowodnić wykonamy prostą operację matematyczną, czyli zsumujemy wartości dla każdej z tych kolumn.
  2. Na pierwszy ogień pójdzie kolumna z nagłówkiem „Liczby 1”. Klikamy kursorem myszy w arkuszu kalkulacyjnym w to miejsce, w którym chcemy uzyskać wynik, używając funkcji SUMA (w naszym przypadku jest to komórka M18). Wpisujemy formułę zaczynając od znaku równości, otwieramy nawias, zaznaczamy zakres komórek, które mają zostać zsumowane a następnie zamykamy nawias i zatwierdzamy przyciskiem „Enter”. Analogicznie postępujemy z kolumną „Liczby 2” (wynik uzyskamy w naszym przypadku w komórce N18). Już na pierwszy rzut oka widać, że sumy liczb dla każdej z kolumn są zdecydowanie większe niż otrzymane wyniki. Gdzie leży problem?
  3. Przyjrzyjmy się zatem naszym danym. Najpierw kolumna „Liczby 1”. To co powinno od razu zwrócić naszą uwagę to zielone, małe trójkąty, znajdujące się w lewym, górnym rogu komórki. Mogą one świadczyć o tym, że właśnie w tym miejscu znajduje się jakiś błąd. Po zaznaczeniu sobie takich komórek, pojawi się obrazek z symbolem wykrzyknika. Klikając na niego, wysunie się nam małe menu, z którego musimy wybrać opcję „Konwertuj na liczbę”. Spójrz, zniknęły wszystkie zielone trójkąty i tym samym poprawił nam się wynik sumowania. Oznacza to, że teraz dane w tych komórkach to rzeczywiście liczby 🙂
  4. No dobra ale co w sytuacji, gdy tych zielonych trójkątów nie ma a wynik nadal jest niepoprawny? Kolumna „Liczby 2” idealnie prezentuje właśnie taką sytuację. Na początku sprawdźmy, które wartości to tak naprawdę liczby. Użyjemy w tym celu funkcji CZY.LICZBA. Wpisujemy formułę zaczynając od znaku równości, otwieramy nawias, wskazujmy, komórkę, która ma zostać sprawdzona a następnie zamykamy nawias i zatwierdzamy przyciskiem „Enter”. Uzupełniamy pozostałe komórki, chwytając za prawy, dolny róg uchwytu wypełnienia i przeciągając w dół. Okazuje się, że tylko kilka z tych wartości to tak naprawdę liczby (te, przy których jest napis PRAWDA).
  5. Teraz znów należy dokonać konwersji tekstu na liczby. Najszybszą metodą jest wklejanie specjalne. W tym celu w dowolnym miejscu w arkuszu, w pustej komórce wpisujemy liczbę 1. Tę liczbę kopiujemy i dokonamy operacji mnożenia wszystkich zaznaczonych wartości. Dzięki temu zabiegowi „przerobimy” tekst na liczby. Klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję „Wklej specjalnie”. Otworzy się nowe okno dialogowe. Zaznaczamy operacje „Mnożenia” bądź „Dzielenia” (nie ma znaczenia ponieważ każda wartość pomnożona lub podzielona przez 1 zwróci nam tę samą liczbę) a w obszarze „Wklejania” zaznaczamy pole „Wartości” (nie zniknie nam wówczas formatowanie). Zatwierdzamy klikając „OK”. Gotowe! Spójrz, zmienił się także wynik sumowania 🙂

Prawda, że łatwe? Mamy nadzieję, że pomogliśmy! 🙂

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments