Kontrakty CFD są jednymi z najchętniej wybieranych aktywów przez graczy giełdowych. Stanowią około 90% rynku walutowego Forex, ale nie ograniczają się tylko do niego. Są dostępne w przypadku niemal każdej akcji, surowca czy innego instrumentu, który znajdziesz na giełdzie. To między innymi ich uniwersalność przyciąga tysiące inwestorów z całego świata.

Drugim ogromnym plusem CFD jest prostota handlu. Inwestycje rozpoczniesz bez wychodzenia z domu. Jedynym, czego potrzebujesz, jest komputer z dostępem do internetu.

Jeśli więc szukasz dodatkowego źródła dochodu, CFD trading może okazać się strzałem w dziesiątkę. Poniżej przygotowaliśmy kilka porad, które pomogą Ci wejść w świat giełdy.

Wybierz odpowiedniego brokera

Handel kontraktami na różnicę kursową (CFD) rozpoczniesz poprzez wybranie firmy brokerskiej. Jest ona pośrednikiem pomiędzy Tobą a giełdą. Jako indywidualny inwestor nie możesz bezpośrednio z niej korzystać, więc wybór domu brokerskiego jest tutaj kluczowy. Udostępni Ci On platformę tradingową, która stanie się Twoim domowym centrum operacyjnym.

Jednak brokerów w branży jest sporo i różnią się między sobą. Wybór odpowiedniego może sprawić trudność początkującemu inwestorowi. Dlatego zebraliśmy listę najważniejszych cech, na które musisz zwrócić uwagę. Oto one:

• bezpieczeństwo – poziom zabezpieczeń brokera oraz czy jest regulowany przez odpowiednie instytucje finansowe,

• prowizje i opłaty – mają znaczny wpływ na przyszłe zyski, więc przyjrzyj się im dokładnie,

• reputacja – opinie o brokerze np. na forach internetowych,

• ilość aktywów – nie każdy dom brokerski oferuje handel wszystkimi aktywami. Sprawdź czy posiada te, które najbardziej Ciebie interesują,

• obsługa klienta – możliwości kontaktu, czas i jakość udzielanych odpowiedzi,

• ilość materiałów szkoleniowych.

Naucz się podstaw

Gra na giełdzie cechuje się wysokim potencjalnym zyskiem, ale również ryzykiem. Zminimalizujesz je tylko dzięki ciągłej nauce i przyswojeniu zasad rynku. W tym również pomoże Ci broker, jeśli wybrałeś takiego, który oferuje dostęp do materiałów szkoleniowych i konta demo.

Drugie jest szczególnie ważne, ponieważ przetestujesz na nim wszystkie funkcje platformy. Zainwestujesz fikcyjne pieniądze i bez ryzyka sprawdzisz, czy intuicja Cię nie zawodzi. Wiele domów brokerskich oferuje nielimitowany czasowo dostęp do konta demo, więc wykorzystaj tę opcję do maksimum.

Pamiętaj, że im więcej wiesz o handlu, tym mniej błędów popełnisz. Znacznie wpłynie to na zysk, który wyniesiesz z inwestycji.

Stwórz swój własny system i plan tradingowy

Młodzi inwestorzy często rzucają się w wir handlu bez żadnego przygotowania ani wizji. Działają na tzw. „czuja” i podejmują decyzje na bieżąco. Problem z tą techniką polega na tym, że w trakcie inwestycji wkradają się emocje. Podejmowane pod ich wpływem decyzje bardzo rzadko okazują się dobre.

Dlatego już od początku planuj swoje posunięcia. Zapisuj i analizuj pomysły, ucz się na poprzednich błędach. Dobrze jest od początku ustalić granice ryzyka oraz zysk, który chcesz osiągnąć. Trzymaj się planu podczas handlu, a emocje nie wejdą Tobie w paradę.

Na początek możesz skorzystać z już istniejących taktyk, np. scalpingu i czy swing tradingu. Przetestuj jak najwięcej możliwości, a z czasem wyrobisz swój własny styl.

Korzystaj z narzędzi ograniczających ryzyko

Błędem wielu inwestorów (nie tylko początkujących) jest ignorowanie funkcji, które zapobiegają stratom. Najważniejsze z nich jest zlecenie Stop Loss. Ustawiasz w nim granicę straty, którą jesteś w stanie zaakceptować. Gdy Twoja inwestycja ją przekroczy, broker automatycznie wycofa się z pozycji i zapobiegnie dalszej utracie środków.

Do podobnych narzędzi należy Take Profit. W tym wypadku ustalasz zysk, którego oczekujesz z danej pozycji. Broker zakończy inwestycję, gdy zarobisz pożądaną kwotę. W ten sposób chronisz się przed nagłą zmianą trendu.

Dodatkowym plusem tych funkcji jest automatyzacja. Jeśli ustalisz górną i dolną granicę zlecenia, nie musisz go na bieżąco kontrolować. W efekcie giełda nie przykuwa Ciebie do komputera na długie godziny.

Nie daj się skusić atrakcyjności dźwigni finansowej

Jedną z najważniejszych funkcji kontraktów CFD jest lewarowanie transakcji. Dzięki niemu kupisz większą ilość aktywów za te same pieniądze. W efekcie pomnożysz zyski, jeśli trend pójdzie po Twojej myśli.

Niestety inwestorzy rzadko zwracają uwagę na drugą stronę lewarowania. Rzeczywiście pomnaża ono zyski, ale to samo dzieje się w przypadku strat. Wytłumaczmy to sobie na przykładzie.

Stosujesz dźwignię 1:10, czyli za sumę 100 zł kupujesz aktywa warte 1000 zł. Jeśli kurs wzrośnie o 10%, zarabiasz dzięki dźwigni 100 zł, czyli podwajasz początkowy kapitał. Wszystko wygląda świetnie. Jeśli jednak kurs spadnie o 10%, tracisz 100 zł. W tym wypadku jest to wszystko, co zainwestowałeś.

Zachowaj ostrożność!

Pamiętaj, że gra na giełdzie zawsze wiąże się z ryzykiem. Zachowaj ostrożność i nie daj się porwać emocjom, a unikniesz niepotrzebnych strat. Najlepsi inwestorzy ryzykują wiele tylko wtedy, gdy mają uzasadniony powód.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments