Morskie Oko to największe jezioro, znajdujące się u stóp tatrzańskich szczytów, które swoim pięknem co roku przyciąga tłumy turystów. Dawniej nazywane „Rybim Stawem” ze względu na naturalne zarybienie zbiornika. Położone jest  w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1395 m. n.p.m. Z naszego artykułu dowiesz się jak:

Jak dotrzeć nad Morskie Oko?

Pierwszy etap to droga z Zakopanego do Palenicy Białczańskiej, gdzie znajduje się ostatni parking. Dostać się tutaj można samochodem lub busem. Za cały dzień korzystania z parkingu zapłacimy 25 zł (tylko jeden typ biletu, całodniowy). W szczycie sezonu ze względu na duży ruch, głównym problemem jest znalezienie miejsca na parkingu w Palenicy, co powoduje wielokilometrowe korki na drodze dojazdowej. W celu ich uniknięcia pomocne mogą okazać się aplikacje WAZE lub GOOGLE MAPS, które na bieżąco dostarczają informacji o natężeniu ruchu i pomagają w znalezieniu alternatywnych tras.

Możesz skorzystać także z oferty prywatnych busów. Opłatę za przejazd w wysokości 10 zł (w jedną stronę) przekazujesz kierowcy po zakończeniu kursu. Busy odjeżdżają spod dworca PKS/PKP w Zakopanem (oznaczone czytelnie tablicami Morskie Oko) ale także zatrzymują się na różnych przystankach w mieście.

Drogę z Polanicy Białczańskiej nad Morskie Oko pokonujesz już pieszo (droga zajmuje około 2-2,5 godziny; 8,7 km w jedną stronę) lub korzystasz z jazdy konną bryczką. Przejażdżka trwa około 45-50 minut i kończy się na Parkingu Fasiągów na Włosienicy, z którego do Morskiego Oka pozostaje około 20 min spaceru. My rekomendujemy drogę pieszo i podziwianie pięknych widoków.

Jak kupić bilet?

Wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatne. Konieczny jest zakup biletu wstępu, który możesz nabyć w kasie biletowej znajdującej się obok parkingu w Palenicy Białczańskiej bądź też kupić bilet on-line korzystając z aplikacji SkyCash. Więcej na temat mobilnych biletów pod LINKIEM. Do wyboru masz bilety jednodniowe (normalne w cenie 5 zł, ulgowe w cenie 2,50 zł), 7-dniowe (normalne w cenie 25 zł, ulgowe w cenie 12,50 zł) lub grupowe do 10 osób (normalne w cenie 45 zł ,ulgowe 22,50 zł).

Po drodze nad Morskie Oko miniesz Wodogrzmoty Mickiewicza (wodospady utworzone z trzech większych i kilku mniejszych kaskad, które słychać z daleka ze względu na huk spadającej wody), miejsce w którym znajduje się głaz zwany „Wantą” oraz polane Włosienica. W okresie od listopada do kwietnia jezioro jest zamarznięte.

Jak bezpiecznie poruszać się po trasie?

Pamiętaj o zachowaniu ostrożności podczas wyprawy w góry. Jednym z największych niebezpieczeństw zimowej turystyki są lawiny. Dlatego nie lekceważ komunikatów i ostrzeżeń znajdujących się na szlakach. Warto przed wyjściem pobrać na swój telefon aplikację mobilną RATUNEK, dzięki której  w sytuacji zagrożenia można błyskawicznie wezwać służby ratunkowe. Niebezpieczne mogą okazać się także oblodzone trasy i ścieżki! O skręconą kostkę naprawdę łatwo.

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE. Życzymy udanego pobytu w pięknych polskich górach!

 

Piękniejsza strona naszego portalu! Najczęściej pisze o telefonii komórkowej oraz sieciach społecznościowych. A jak już ma dość to biega i sporo kręci na rowerze.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments