Wybory parlamentarne już za niecałe 2 tygodnie – dokładnie 13 października!  Chcesz zagłosować ale wiesz, że akurat tego dnia wyjeżdżasz? Nie chcesz lub nie możesz głosować w swoim lokalu wyborczym?  Nie martw się – jest na to sposób ? Możesz dopisać się do spisu wyborców i zagłosować w innym miejscu niż zazwyczaj. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie lub wysyłając go przez Internet. Pamiętaj, że do spisu wyborców możesz dopisać się tylko i wyłącznie na najbliższe wybory! Chcesz dowiedzieć się jak to zrobić? Skorzystaj z naszej krótkiej instrukcji. Zaczynamy!

JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK PRZEZ INTERNET?

Do złożenia wniosku przez Internet, niezbędny jest Profil Zaufany lub e-dowód. Za ich pomocą będziesz mógł potwierdzić swoją tożsamość. Jeśli nie posiadasz jeszcze profilu zaufanego, możesz łatwo założyć po przeczytaniu naszego artykułu, klikając w LINK. Wniosek należy złożyć najpóźniej 5 dni przed wyborami, czyli do 8 października. Jak to zrobić?

  1. Otwieramy przeglądarkę internetową (w naszym przypadku jest to Google Chrome) i w pasku adresu wpisujemy https://www.gov.pl/web/gov/dopisz-sie-do-spisu-wyborcow. Następnie klikamy przycisk „Dopisz się do spisu wyborców”.
  2. System przekieruje nas na stronę login.gov.pl gdzie wybieramy sposób logowania. My skorzystamy z Profilu Zaufanego. Logujemy się za pomocą loginu lub adresu e-mail bądź przy pomocy banku lub innego dostawcy.
  3. Wypełniamy wniosek. Wskazujemy swoje stałe miejsce zamieszkania (Polska czy za granica) a także powód, dla którego decydujemy się dopisać się do spisu wyborców – chcemy głosować w miejscowości, w której w dniu wyborów będziemy przebywać (należy wówczas wpisać adres), chcemy głosować w innym obwodzie głosowania na terenie gminy w której mieszkamy lub nie posiadamy adresu zamieszkania ale przebywamy w gminie w której chcemy głosować. Zatwierdzamy klikając przycisk „Dalej”.
  4. Następnie musimy wskazać czy składaliśmy wniosek i czy wpisano nas do rejestru wyborców w innym miejscu niż nasz adres zameldowania. Do wyboru mamy opcję TAK lub NIE. Zatwierdzamy klikając przycisk „Dalej”.
  5. Sprawdzamy swoje dane osobowe (imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia) a także wprowadzamy dane do kontaktu (adres e-mail oraz numer telefonu). Dzięki temu urzędnik będzie mógł się z nami skontaktować w przypadku błędów lub braków we wniosku. Przechodzimy do kolejnego kroku.
  6. Po wypełnieniu wniosku system przekieruje nas do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl, gdzie sprawdzamy wniosek i podpisujemy go elektronicznie, klikając na przycisk „Podpisz i wyślij”. Logujemy się raz jeszcze do konta a następnie przechodzimy na sam dół strony i klikamy przycisk „Podpisz profilem zaufanym”.
  7. Gotowe! Nasz wniosek został wysłany. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymamy na skrzynkę ePUAP i podany we wniosku adres e-mail.

Należy na bieżąco sprawdzić swoją skrzynkę ePUAP. W każdej chwili urzędnik może wysłać nam wiadomość, w której poinformuje nas o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku lub o ewentualnych błędach.

JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK W URZĘDZIE?

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców może złożyć każda osoba, która ukończyła 18 rok życia, ma prawo wyborcze, chce głosować w innym lokalu wyborczym w gminie, w której mieszka na stałe lub w miejscowości, w której będzie czasowo przebywać w dniu wyborów. Wniosek należy złożyć najpóźniej 5 dni przed wyborami, czyli do 8 października w urzędzie gminy, w której chcesz głosować. Na zaakceptowanie wniosku należy poczekać kilka dni. Urzędnik najpierw musi sprawdzić dane podane przez Ciebie i skontaktować się z urzędem gminy, który wpisał cię do rejestru wyborców.

Jeśli nie chcesz lub nie możesz skorzystać z takiego rozwiązania – weź zaświadczenie o prawie do głosowania. Dokument wydawany jest przez Urząd Gminy właściwy dla Twojego zameldowania na pobyt stały lub w którym dopisano Ciebie do rejestru wyborców na Twój wniosek. Takie zaświadczenie daje możliwość głosowania w dowolnym lokalu wyborczym zarówno w kraju, za granicą a także na polskim statku morskim.  Więcej informacji znajdziesz pod linkiem https://www.gov.pl/web/gov/dopisz-sie-do-spisu-wyborcow

Więcej

https://www.gov.pl/web/gov/dopisz-sie-do-spisu-wyborcow

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments