Media społecznościowe pełnią bardzo ważną rolę w życiu wielu osób. Z ich pomocą można się wygodnie komunikować ze znajomymi, dowiadywać się co u nich słychać i zgłębiać swoją wiedzę na temat wydarzeń rozgrywających się na całym świecie. Oczywiście kluczem do sukcesu jest rozsądne korzystanie z mediów społecznościowych. Zainteresowane osoby powinny sporą uwagę zwrócić na ochronę prywatności. Nierozważne poczynania mogą wiązać się z wystąpieniem bardzo przykrych konsekwencji dla osób korzystających z takich portali jak Facebook, Twitter oraz Instagram.

Kontrolowanie publikowanych treści oraz ich odbiorców

Najważniejszym zadaniem stojącym przed użytkownikami mediów społecznościowych jest kontrolowanie publikowanych treści – zdjęć i wiadomości. Statusy wrzucane do sieci powinny być więc kilka razy przemyślane, nie warto udostępniać informacji na temat tego, gdzie akurat dana osoba się znajduje, ponieważ niektórzy mogą to wykorzystać i w tym momencie np. splądrować dom osoby, której w nim nie ma. Należy też poważnie potraktować kwestię odbiorców takich postów, a więc najlepiej kierować je do swoich znajomych, których zna się w świecie realnym. Nie powinno się wrzucać na własne profile zbyt dużej ilości postów ze statusem publicznym. Materiały, które pojawiają się każdego dnia w social mediach będą zostawać tam na zawsze, nawet jeśli usunie się je ze swojego profilu.

Przykrym doświadczeniem może być też korzystanie ze zwolnień zdrowotnych w niewłaściwy sposób, jeżeli pochwalimy się nimi w Internecie. Mowa tu np. o urlopach zdrowotnych, w trakcie których zainteresowani wrzucają dużo zdjęć z wczasów zagranicznych, co łatwo może skontrolować Zakład Ubezpieczeń Społecznych, gdy nie zadba się o swoją prywatność i posty wrzuci się na statusie publicznym.

Warto postawić na rzeczową analizę

Dbanie o prywatność w social mediach powinno rozpocząć się od rzeczowej analizy wrzucanych przez siebie zdjęć i treści. Nie można robić tego całkowicie bezrefleksyjnie. Należy chociaż przez kilka chwil zastanowić się, czy na zdjęciach nie znajdują nasze dzieci czy znajomi, którzy nie chcą aby ich wizerunek krążył po sieci. Przy publikowaniu postów warto:

  • skorzystać z ustawień prywatności, tak aby posty wyświetlały się jedynie znajomym, a nie całemu światu,
  • zwrócić uwagę na to, czy w przyszłości dany post nie okaże się przypadkiem szkodliwy,
  • zastanowić się nad tym, czy kogoś tym krokiem nie narazi się na poważne niebezpieczeństwo lub też jakąś krzywdę.

Przy wyborze ustawień prywatności na portalach społecznościowych można skorzystać z wielu różnych opcji, np. skierowania postów do rodziny lub też wąskiej grupy przyjaciół. Nie muszą ich więc widzieć wszystkie osoby, które ma się w znajomych, np. dalecy koledzy z czasów liceum lub szkoły podstawowej.

Ochrona wrażliwych danych

O swoją prywatność w mediach społecznościowych można zadbać samodzielnie, nie trzeba więc polegać na administratorach takich serwisów. Nie warto upubliczniać żadnych wrażliwych danych w Internecie, a więc np. aktualnego miejsca przebywania, kompletnych zdjęć swojego domu, informacji o demontażu alarmu, itd. Są to informacje, które warto zachować jedynie dla siebie, ponieważ mogą być wykorzystane w bardzo negatywny sposób i prędzej czy później zainteresowani jedynie samym sobie zaszkodzą, publikując je w sieci internetowej.

Uważać powinno się też wtedy, gdy znajdzie się np. kartę bankomatową czyjejś osoby lub dowód osobisty. Wrzucając wiadomość z tym związaną do mediów społecznościowych trzeba najpierw zasłonić wszystkie ważniejsze dane, a dopiero potem opublikować status.

Warto również pomyśleć o takich narzędziach jak VPN, dzięki któremu poprawimy nieco swoją prywatność i ukryjemy adres IP przed administratorami serwisów, które odwiedzamy. Warto postawić na polski VPN, gdyż nie będziemy wtedy mieć problemów z pojawianiem się obcojęzycznych treści.

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments