Temat kryptowalut cieszy się w ostatnich latach coraz to większym zainteresowaniem. Jest to spowodowane w głównej mierze dużymi wzrostami kursów takich walut jak np.: BitCoin czy Etheurum, które na przestrzeni lat znacząco zmieniały swoją wycenę rynkową. Dość powiedzieć iż, np. Cena BitCoin (BTC) w roku 2016 oscylowała na poziomie około 2000 PLN za sztukę aby w roku 2021 osiągnąć rekordowe…240 000 PLN za sztukę! Do pewnego momentu inwestowanie w kryptowaluty było domeną dla wtajemniczonych z uwagi na meandry technologiczne czy to procesu „wydobywania” czy też zakupu/sprzedaży tokenów na giełdach online. Jakkolwiek wraz z popularyzacją technologii blockchain oraz potencjalnymi zyskami z inwestycji, tego typu możliwości otwierają się również dla zwykłego Kowalskiego.

Kopanie kryptowalut, na czym polega?

Mówiąc najprościej, używasz komputera (lub komputerów) do rozwiązywania bardzo złożonych równań kryptograficznych i rejestrowania tych danych w łańcuchu bloków (z ang. blockchain). Proces ten jest intensywny obliczeniowo i wymaga odpowiedniego sprzętu komputerowego. Za swoją pracę, w tzw. wydobywaniu / kopaniu kryptowaluty co stanowi w rzeczywistości walidację transakcji kryptowalutowych w sieci blockchain, dodawanie ich do rozproszonej księgi i wprowadzanie do obiegu sieci „nowo wybitych monet” otrzymujesz wynagrodzenie w postaci cyfrowej waluty. W swej istocie kopanie kryptowalut zapewnia rozwiązanie teoretycznego problemu podwójnego wydawania waluty cyfrowej w sieci rozproszonej — problemu informatyki, który od dawna utrudniał tworzenie walut cyfrowych.

Jaki sprzęt potrzebny jest do kopania kryptowalut

Czy możesz do kopania wykorzystać swój komputer? Oczywiście, możesz, jakkolwiek z uwagi na prawdopodobnie niewielką sprawność obliczeniową oraz brak przystosowania do ciągłej pracy (24/7), może się okazać iż zysk po odjęciu kosztów energii elektrycznej jest niewielki lub zanotujesz stratę. Do sprawnego kopania kryptowalut wykorzystywane są wyspecjalizowane urządzenia, tzw. koparki kryptowalut. Zestawy takie składają się z bardzo wydajnych kart graficznych (to właśnie popularność kryptowalut spowodowała tak gwałtowny wzrost cen tych podzespołów kiedyś używanych głównie do gier komputerowych i projektowania), procesorów, zasilaczy, kart pamięci i dysków twardych.

Kupować czy budować

Tutaj decyzja zależy wyłącznie od Ciebie i Twojego poziomu doświadczenia z obszaru IT. Niezależnie od tego jaką decyzję podejmiesz (złóż czy kupuj) musisz przygotować się na dość wysokie koszty inwestycyjne na starcie oraz zwrot z inwestycji liczony w miesiącach lub latach a nie tygodniach. Wybór koparki czy też podzespołów powinien być poprzedzony rzetelną analizą opłacalności. Musimy zdecydować, jaką walutę chcemy kopać, przeanalizować potencjalną zyskowność względem kosztów inwestycyjnych (sprzęt) oraz kosztów zmiennych, które będziemy musieli ponosić (np. energia elektryczna, chłodzenie). Uwaga: Koparki wymagają sporej ilości energii, więc koszt energii elektrycznej jest szczególnie ważnym czynnikiem przy obliczaniu, czy wydobycie będzie opłacalnym przedsięwzięciem.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu

  • Płyta główna: powinna mieć jak najwięcej złączy PCIe, do których podłączamy karty graficzne za pomocą tzw. riserów;
  • CPU: w większości przypadków, niedrogi procesor za kilkaset złotych w zupełności wystarczy;
  • Pamięć operacyjna: 8-16 GB powinno absolutnie wystarczyć na standardowe potrzeby;
  • Zasilacz: powinien mieć odpowiednią moc (np. przynajmniej 1200 watów), aby we właściwy sposób odpowiedzieć na zapotrzebowanie energetyczne naszych kart graficznych. Wybierajmy klasowy zasilacz, nie oszczędzając na tej pozycji i mając na uwadze iż nasz zestaw będzie pracował w trybie ciągłym (24/7);
  • Dysk twardy: dysk SSD o pojemności np 128GB powinien w zupełności wystarczyć;
  • Karty graficzne: najważniejszy punkt, to one wykonują właściwą pracę w naszej koparce. Tutaj zależnie od ilości oraz aktualnych cen, możemy zapłacić kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Oczywiście kluczowym aspektem przy wyborze kart graficznych jest ich sprawność obliczeniowa, warto sprawdzić jak wybrana karta graficzna będzie się sprawdzała pod kątem kopania konkretnej waluty. W intercie można znaleźć wiele stron, które przedstawiają szczegółowe wyliczenia tego typu;
  • Ramka: obudowa / mocowanie naszych podzespołów, wybór powinien być determinowany wcześniejszym wyborem sprzętu;

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!


Komentuj Nasze forum Napisz do nas

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments