LICZ.JEŻELI to jedna z funkcji statystycznych w arkuszu kalkulacyjnym, która umożliwia zliczanie komórek, spełniających określone kryteria. Funkcja może okazać się bardzo przydatna gdy wystąpi konieczność wyliczenia w rozbudowanych tabelach i zestawieniach ilości wystąpień lub powtórzeń konkretnych wartości. Jeżeli jesteś początkującym użytkownikiem Excela, to dzisiejszy artykuł może okazać się bardzo pomocny. Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel dla Office 365. Jeżeli masz inną wersję programu Excel, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

Funkcja składa się z dwóch argumentów – z zakresu (należy podać obszar, który ta funkcja będzie sprawdzać) oraz z kryterium pod kątem którego funkcja będzie zliczać określone komórki. LICZ.JEŻELI(zakres;kryteria).

JAK SKORZYSTAĆ Z FUNKCJI LICZ.JEŻELI? 

  1. Dysponujemy tabelą, zawierającą dane 16 osób (imiona, data i miejsce urodzenia, wiek oraz płeć). Twoim zadaniem będzie podanie liczby kobiet oraz mężczyzn znajdujących się na liście, podanie ilości osób urodzonych we Wrocławiu oraz wskazanie liczby urodzonych po 1990 roku. Do dzieła!
  2. Kliknij kursorem myszy w arkuszu kalkulacyjnym w to miejsce, w którym chcesz uzyskać wynik używając funkcji LICZ.JEŻELI (w naszym przypadku jest to komórka G8, w której będzie się znajdowała się liczba wszystkich kobiet). Wpisz formułę zaczynając od znaku równości. Otwórz nawias i wprowadź żądane argumenty. Jako zakres zaznacz kolumnę, w której znajduje się płeć. W ten sposób funkcja będzie wiedzieć, że ma przeglądać właśnie ten obszar. Naciśnij średnik i podaj drugi argument czyli kryterium. W cudzysłowiu wpisz słowo, które chcesz aby ta funkcja zliczała. W tym przypadku będzie to wyraz „kobieta”. Zamknij nawias i zatwierdź klikając przycisk „Enter”.
  3. Funkcja obliczyła, że w poniższym zestawieniu jest 10 kobiet. Sprawdziliśmy, zgadza się 🙂
  4. To samo musisz zrobić w przypadku liczby mężczyzn. Wpisz formułę i wprowadź argumenty. Jako zakres zaznacz kolumnę, w której znajduje się płeć natomiast jako kryterium wpisz słowo „mężczyzna”. Zamknij nawias i zatwierdź klikając przycisk „Enter”. Wynik to 6. Sprawdzone, jest ok 🙂
  5. Aby dowiedzieć się ile osób urodziło się we Wrocławiu, analogicznie jak w poprzednich punktach musisz wpisać formułę. Jako zakres zaznacz tym razem kolumnę z miejscem urodzenia, natomiast jako kryterium wpisz w cudzysłowiu „Wrocław” (bez względu czy podasz miejscowość z małej czy też wielkiej litery). Zatwierdź klawiszem „Enter”. Okazuje się, że 3 osoby urodziły się we Wrocławiu. Zgadza się? 🙂
  6. Na koniec użyj funkcji aby dowiedzieć się ile osób zostało urodzonych po 1990 roku. Wpisz formułę i wprowadź argumenty. Jako zakres zaznacz kolumnę, w której znajdują się wszystkie daty urodzenia natomiast w miejscu kryterium wpisz w cudzysłowiu znak większości i co ważne pełną datę (rok/miesiąc/dzień). Zatwierdź klawiszem „Enter”. Okazuje się, że 5 osób urodziło się po 1990 roku.
  7. Gotowe! Prawda, że łatwe? Pamiętaj, że trening czyni mistrza więc nie poprzestawaj tylko na dzisiejszym przykładzie. Umiejętność stosowania funkcji LICZ.JEŻELI napewno przyda się Tobie zarówno na płaszczyźnie zawodowej ale także w życiu prywatnym.

Więcej

https://support.office.com/pl-pl/article/licz-je%C5%BBeli-funkcja-e0de10c6-f885-4e71-abb4-1f464816df34

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Coś poszło nie tak? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

 

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments