Roaming jest to usługa, która pozwala na korzystanie z Internetu a także na odbieranie połączeń telefonicznych oraz wiadomości SMS poza granicami kraju. W myśl znowelizowanych przepisów od 15 czerwca 2017 każdy kto przebywa na terenie krajów Unii Europejskiej może korzystać z telefonu na zasadach takich jak w swoim kraju (mechanizm rozliczeń „Roam like at home”). Przed wyjazdem na długo wyczekiwany urlop warto więc sprawdzić czy usługa roamingu jest włączona.  Metoda sprawdzenia statusu roamingu, jego włączenia czy też wyłączenia, różni się w zależności od operatora telekomunikacyjnego. W dzisiejszym artykule pokażemy jak to wygląda w siecie T-Mobile.

Jak sprawdzić status roamingu w telefonie?

ABONAMENT

W przypadku sieci T-mobile aby sprawdzić status roamingu możesz wybrać jeden z poniższych sposobów:

  • jeśli posiadasz ofertę na abonament zaloguj się do iBOA podając swój numer telefonu,
  • zadzwoń pod bezpłatny numer 608 929 292 Głosowego Biuletynu Informacyjnego nt. roamingu,
  • zaloguj się do serwisu Mój T-Mobile, wybierz zakładkę „Usługi” a następnie Roaming

KARTA

Usługa roamingu jest aktywowana bezpłatnie każdemu użytkownikowi. Jeżeli z jakiś przyczyn usługa ta została wyłączona, możesz ją ponownie aktywować wybierając jeden ze sposobów:

  • wyślij bezpłatnie ekspresowy kod w sieci T-mobile *132*5*1#
  • zadzwoń na bezpłatny na terenie Polski numer *9797
  • skorzystaj z pomocy konsultanta Biura Obsługi Użytkownika i zadzwoń pod numerem *9602 ( opłata według cennika)

Po włączeniu usługi otrzymasz wiadomość SMS. Ważne aby w chwili przekroczenia granicy wyłączyć telefon i włączyć ponownie!

Kiedy dodatkowe opłaty?

T-mobile otrzymał od Urzędu Komunikacji Elektronicznej prawo do pobierania dodatkowych opłat w Roamingu na terenie Unii Europejskiej. Mogą być one naliczone klientom, którzy w ciągu ostatnich 4 miesięcy częściej przebywali w roamingu w Unii Europejskiej niż w kraju a także więcej korzystali z usług telekomunikacyjnych na terenie UE niż w Polsce. Dopłaty występują wyłącznie w ofertach typu prepaid oraz MIX. Wynoszą one 0,01 zł netto za minutę połączenia i wiadomość SMS lub MMS oraz 3,25 złotych netto za 1 GB transferu danych.

Jak wykonywać połączenia międzynarodowe w roamingu?

Pamiętaj, że wykonując połączenia telefoniczne z zagranicy, musisz wpisać numer kierunkowy kraju, do którego dzwonisz. Np. dzwoniąc do Polski wpisujemy +48 (numer telefonu).

Jeśli przebywasz w kraju Unii Europejskiej możesz sprawdzić w każdym momencie, ile zapłacisz za korzystanie z roamingu. Usługa jest bezpłatna. Wystarczy, że wyślesz SMS pod numer 8045 w treści wpisując kraj, w którym przebywasz. W odpowiedzi otrzymasz informacje z cenami za połączenia, SMS-y, MMS-y i transmisję danych.

Możesz skorzystać także z płatnego serwisu SMS. Wystarczy, że wyślesz wiadomość pod numer 7170 a w treści wpiszesz kraj, w którym przebywasz. W odpowiedzi otrzymasz informację z cenami za połączenia, SMS-y, połączenia wideo, MMS-y i transmisję danych. Koszt takiego SMS na terenie Polski wynosi 1,23 zł z VAT. Wysłanie wiadomości za granicą będzie Ciebie kosztować 1,23 zł z VAT + opłata za wysłanie SMS w roamingu zgodna z taryfą.

Czy po powrocie z wakacji wyłączyć roaming?

Pamiętaj, że po powrocie z wakacji nie musisz wyłączać roamingu. Na terenie Polski za aktywną usługę nie ponosisz dodatkowych kosztów.

Jakkolwiek dezaktywacja roamingu jest darmowa. Jeśli korzystasz z oferty na kartę lub MIX to usługę możesz wyłączyć wysyłając bezpłatnie ekspresowy kod *132*5*2#, dzwoniąc pod bezpłatny na terenie Polski numer *9797 (postępuj zgodnie z instrukcjami) lub też korzystając z pomocy konsultanta Biura Obsługi Użytkownika pod numerem *9602 (opłata wg cennika).

Jeśli posiadasz ofertę na abonament wystarczy, że zalogujesz się do iBOA podając swój numer telefonu bądź też zadzwonisz pod numer 602 900 000 (opłata za połączenie zgodna z posiadaną taryfą).

Więcej

http://www.t-mobile.pl/c/roaming#UE%20i%20kraje%20T-Mobile11

http://www.t-mobile.pl/c/serwis-sms

Pytania?

Jeżeli Twoim zmartwieniem jest nadal status roamingu w sieci T-mobile lub zauważyłeś jakieś nieścisłości (ceny, numery telefonów oraz adresy stron dostępowych mogą się zmienić, dane aktualne na dzień publikacji artykuł)– daj znać w komentarzu poniżej lub skontaktuj się z nami poprzez zakładkę MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments