Adnotacje czyli krótkie, dodatkowe notatki, głównie kojarzą nam się z dokumentem Word lub arkuszem kalkulacyjnym. Tymczasem można je także stosować w plikach zapisanych w formacie PDF. Wpisywanie komentarzy jest świetnym sposobem na uzupełnienie dokumentu dodatkowymi informacjami i tym samym znacznie ułatwiają komunikację między kilkoma autorami jednego, tego samego arkusza. W dzisiejszym artykule pokażemy jak łatwo opatrzyć adnotacją dokument PDF, korzystając z PDF Tools, narzędzia online, służącego do konwertowania plików. Działa ze wszystkimi aktualnymi systemami operacyjnymi i przeglądarkami dlatego nie musisz pobierać i instalować żadnego oprogramowania. Zaczynamy!

  1. Uruchom przeglądarkę internetową na swoim komputerze. W naszym przykładzie posługujemy się Google Chrome  ale w Twoim przypadku może to być również Microsoft Edge, Internet Explorer, Firefox czy też Opera. Typ wybranej przeglądarki nie ma znaczenia, proces scalania i poszczególne ekrany nie będą się miedzy sobą różnić.  Następnie wpisz w pasku adresu: https://tools.pdf24.org/pl/skomentuj-pdf
  2. Wybierz plik PDF bądź przenieś go do aktywnego pola otoczonego przerywaną niebieską linią a następnie dodaj adnotację do dokumentu. Możesz skorzystać z narzędzi, znajdujących się w lewym, górnym rogu pliku, takich jak dodawanie tekstu, rysunków, zdjęć oraz kształtów.
  3. Aby wyświetliło się pole tekstowe, wystarczy, że klikniesz na ikonę dwóch literek „T”. Wpisz uwagi, spostrzeżenia co do treści dokumentu, korzystając przy okazji z paska edycji, określając wielkość, rodzaj i styl czcionki (pogrubienie, podkreślenie, kursywa), formatując akapity (wyrównanie, wyśrodkowanie, wyjustowanie) a także dodając efekty wizualne poprzez przekreślenie tekstu.
  4. Jeśli chciałabyś zaznaczyć/podkreślić kolorem jakiś fragment tekstu na dokumencie PDF, możesz skorzystać z opcji rysunku. Wystarczy, że klikniesz na ikonę ołówka. Umożliwia on rysowanie dowolnych kształtów. Korzystając z paska edycji możesz wybrać typ pędzla (ołówek, rozpylacz, koła), jego szerokość oraz kolor. Do usuwania znaczników wprowadzonych ołówkiem służy strzałka „Cofnij”.
  5. Chcąc tworzyć proste rysunki (owal, prostokąt, linia, strzałka) należy wybrać opcję „Dodaj kształt” (ikona z figurami geometrycznymi). Wybierz kolor wypełnienia oraz obrysu a także określ jego szerokość.
  6. Po zakończeniu edycji dokumentu kliknij przycisk „Zapisz PDF”.
  7. Brawo! Twoje zadanie zostało przetworzone. Możesz pobrać i zapisać swój plik PDF, lub przesłać go na skrzynkę pocztową, wpisując odpowiedni adres e-mail.

Pytania?

Masz problem w dodaniu adnotacji? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

Piękniejsza strona naszego portalu! Najczęściej pisze o telefonii komórkowej oraz sieciach społecznościowych. A jak już ma dość to biega i sporo kręci na rowerze.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments