Czym są hashtagi na Instagramie i jak je dobierać? O czym pamiętać ustalając hashtagi pod nowo dodanym zdjęciem. Sprawdź nasz poradnik.

Czym właściwie są hasztagi?

Hasztagi to znacznik, przynajmniej według tłumaczenia z języka angielskiego. Służą one do konkretnej kategoryzacji treści. W przypadku Instagrama jest to kategoryzowanie zdjęć. Hasztagi mają działanie podobne do kategorii na blogach bądź też witrynach internetowych. Dzięki nim jest możliwość znalezienia wszystkiego, co danym hasztagiem zostało oznaczone. Aby więc być pewnym, że zdjęcie na Instagramie trafi do właściwej kategorii, wybór hasztagu nie może być przypadkowy. Inna opcją hasztagów jest opcja ich obserwowania. Hasztag wzbudzający zainteresowanie, może zostać zauważony oraz zaobserwowany przez szerszą grupę użytkowników. Kiedy dodamy zdjęcie z obserwowanym przez innych hashtagiem to mamy darmową promocje.
Te dwa sposoby doboru hasztagów mają bezpośredni wpływ na lajki na Instagramie.

Zasady dobierania hasztagów

Na co zwracać szczególną uwagę podczas odpowiedniego dobierania hasztagów? Na pewno na to, aby nie były one dobierane przypadkowo. Na co więc szczególnie uważać?
Po pierwsze nie należy używać zbyt dużych hasztagów. Zbyt skomplikowane, wieloczłonowe hasztagi dają mniejsze prawdopodobieństwo wyszukiwania niż hasztagi krótkie i konkretne. Hasztag też nie może być też zbyt krótki. Jakich więc używać hasztagów?
Dobrym sposobem jest dobieranie wielkości hasztagów pod kątem wielkości własnego profilu. Dobrze poeksperymentować ze znacznikami. Dobrze aby hasztagi miały nie mniej niż 10 tysięcy użyć, ale i nie więcej niż 250 tys. w przypadku małego konta.
Popularnym sposobem jest używanie hasztagów zyskujących na popularności. Warto pamiętać, że hasztag popularny aktualnie, nie koniecznie będzie popularny później. Jeśli w danym momencie popularny jest hasztag #rok2021, zacznie on kiedyś być mniej popularny niż hasztag #2022.
Dodając hasztagi do zdjęć, warto pamiętać że jest on zarazem przyporządkowaniem zdjęcia do danej kategorii. Przypisanie zdjęcia do niewłaściwej kategorii może być nieopłacalną inwestycją i nie zostanie ono zobaczone przez użytkownika w kategorii w której powinno. Hasztagi zawsze powinny nawiązywać tematycznie do tego, co widać na zdjęciu. Wybierając odpowiednie znaczniki zawsze warto myśleć o osobach, które dzięki nim zdołają trafić na nasze zdjęcie a przez to na nasz profil.
Dodając znaczniki warto wpisywać je zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Dzięki temu zyskuje się pewność, że nasze zdjęcie trafi do szerszego grona użytkowników Instagrama.

Ograniczona ilość hasztagów pod zdjęciem?

Instagram ogranicza dodawanie hasztagów do 30, pod każdym ze zdjęć. Należy zadać sobie pytanie, czy potrzeba ich tam aż tyle? Każdy kolejny hasztag to kolejna możliwość dotarcia do większej liczby odbiorców. Warto zatem stosować tą „darmowa reklamę”, aby jak najwięcej osób zobaczyło nasze zdjęcie. Trudne za to może okazać się wymyślenie aż takiej ilości hasztagów, dopasowanych do np. jednego przedmiotu, pamiętając aby były one jak najbardziej dopasowane.

Jakich hasztagów nie używać?

Zablokowane bądź też zbanowane hasztagi to te, które wiążą się z okazywaniem przemocy lub nagości. Jak nietrudno się domyślić, stosowanie tychże hasztagów nie przyniesie pożądanych efektów w postaci wyświetleń, a jedynie poskutkuje obniżeniem zasięgu zdjęcia pod którym go umieszczono. Aby dowiedzieć się jakich hasztagów najlepiej nie stosować, warto zapoznać się z dostępną w Internecie listą zbanowanych hasztagów oraz bezpośrednio na Instagramie poprzez możliwość sprawdzenia ich dostępności.
Specjalnie do celów sprawdzenia hasztagów, przygotowano aplikację IQHashtags, w której można sprawdzić czy dany hasztag nie jest przypadkiem zablokowany. Aplikacja ta ma również dodatkową opcję w postaci pomocy w odpowiednim doborze hasztagów, często zastępując naszą, chwilową niemoc twórczą.
Aby skutecznie walczyć o odpowiednio dużą ilość odsłon, można sugerować się również hasztagami używanymi przez innych, bardziej popularnych użytkowników.

Najpopularniejsze hasztagi w Polsce

Wśród polskich użytkowników przeważają te, utożsamiające z krajem zamieszkania. Każdy użytkownik może je swobodnie kopiować i wklejać u siebie lub na innym, obserwowanym profilu. Hasztagi mogą służyć jako inspiracja podczas tworzenia wpisu. Można również spróbować wymyślić swój własny, unikalny hasztag. Poniżej przedstawiono najpopularniejsze hasztagi przełomu 2020/2021 roku:
#poland, #girl, #polishgirl, #polska, #warsaw, polishboy, #happy, #nature, #summer, # smile, #krakow, #photografhy, #me, #weekend, #selfie, #instagirl,#beautiful, #friends, #followme, #photo, 3love, #instagood.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!


Komentuj Nasze forum Napisz do nas

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments