Złe obchodzenie się z akumulatorem hulajnogi elektrycznej może skrócić jego żywot nawet o 80%! Jak zatem postępować, by elektryczny jednoślad służył nam jak najdłużej? Wystarczy dbać o odpowiedni stan baterii.
Większość dostępnych w sprzedaży hulajnóg elektrycznych wyposażona jest w baterie litowo-jonowe. Jednak zanim, zastosujesz się do rad podanych w tym artykule, upewnij się czy twoja hulajnoga należy do tej większości.
Ładuj często, ale krótko
Z reguły, im częściej będziesz doładowywał swój jednoślad, tym lepiej. Niektórym może wydawać się to dziwne, ale tak właśnie jest. Nawet jeśli poziom naładowania baterii wynosi 80% lub 90% warto ją doładować. Należy jednak pamiętać o tym, by po osiągnięciu progu 100% od razu odłączyć ładowarkę od prądu. Zostawianie jej podłączonej do prądu przez całą noc, nie tylko nie służy baterii, ale też unieważnia gwarancję!
W kartach gwarancyjnych hulajnóg często pojawia się zapis, że pozostawienie baterii w stanie ładowania powyżej 24 h oznacza zerwanie umowy gwarancyjnej. Przeładowanie powoduje wzrost temperatury baterii, co może doprowadzić nawet do pożaru. W Polsce odnotowano już kilka przypadków pożarów, w których katalizatorem pożaru był wybuch nadmiernie naładowanej hulajnogi.
Kolejnym, aczkolwiek znacznie mniej poważnym skutkiem wysokiej temperatury baterii, jest jej uszkodzenie – szczególnie podczas jej nadmiernego rozładowania.
Nie dopuszczaj do stanu zerowego
Zły wpływ na stan baterii litowo-jonowych ma nie tylko jej nadmierne naładowanie, ale również maksymalne rozładowanie. Zasada jest prosta. Im większy stopień rozładowania baterii, tym krótsza jej żywotność. Doprowadzenie hulajnogi do całkowitego rozładowania, zmniejsza jej długowieczność nawet dziesięć razy. Przykładowo, przy 100 % rozładowaniu baterii, hulajnoga wytrzyma maksymalnie 500 cykli ładowania. Jeśli jednak będziesz dbał o to, żeby poziom rozładowania nie schodził poniżej 10%, hulajnoga dożyje nawet do 4 700 cykli ładowań. Różnica jest więc kolosalna!
Używaj hulajnogi w przyjaznych warunkach atmosferycznych
Może zabrzmi to dziwnie, ale producenci zastrzegają sobie możliwość unieważnienia gwarancji w przypadku użytkowania hulajnogi w niesprzyjającej temperaturze. Zwykle jest to zakres w okolicach od -10°C do +50°C. Jeżdżąc w polskich warunkach nie ma się więc czego obawiać, ale… Należy mieć świadomość, że w niskiej temperaturze wydajność pojazdu ulega pogorszeniu. Różnica odczuwalna jest już przy 15°C. W okolicach 0°C zasięg i moc pojazdu mogą spaść nawet o 50%. Na szczęście zaistniałe zmiany są odwracalne. Wystarczy zostawić hulajnogę na kilka godzin w temperaturze pokojowej, a parametry baterii powrócą do stanu wyjściowego.
Warto w tym miejscu przypomnieć o tym, żeby nie zostawiać hulajnogi w nasłonecznionych i nagrzanych pomieszczeniach, a już na pewno nie w pojazdach! Wysokie temperatury są znacznie bardziej niebezpieczne dla hulajnogi i jej użytkownika, bo grożą wznieceniem ognia lub nawet wybuchem.
Ładuj akumulator w temperaturze pokojowej
Temperatura ma znaczenie również podczas samego ładowania. W tym wypadku, producenci również zastrzegają sobie prawo do unieważnienie gwarancji. Zazwyczaj zapis zawiera określony próg temperatury, w której powinna być ładowana hulajnoga. Parametry wskazywane przez producentów są różne, zdarza się, że wynoszą 15°C. A to oznacza, że ładowanie hulajnogi w garażu może pozbawić nas prawa do skorzystania z gwarancji. Dlatego zaleca się, żeby ładować baterię w warunkach pokojowych. Ważne, by temperatura wynosiła powyżej 10°C.
Unikaj ultraszybkiego ładowania
Podobnie jak maksymalne rozładowywanie akumulatora, również ultraszybkie ładowanie może wpłynąć na długowieczność pojazdu. Oczywiście, im częściej będzie korzystał z opcji szybkiego ładowania, tym żywotność hulajnogi będzie krótsza. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których będziesz zmuszony do skorzystania z ultraszybkiego doładowywania baterii, dlatego dobrze żebyś zapoznał się z kilkoma ogólnymi zasadami tego sposobu zasilania.
Po pierwsze, nigdy nie ładuj w ten sposób baterii, które są bardzo ciepłe albo bardzo zimne. Po drugie, zmień tryb ładowania na normalny po osiągnięciu 75%.
Jeśli twoja hulajnoga posiada dość wiekowy akumulator. lepiej w ogóle powstrzymaj się od tego typu ładowania.
Dbaj o odpowiedni stopień naładowania hulajnogi, nawet jeśli z niej nie korzystasz
To bardzo ważna zasada, której warto się trzymać choć wydaje się to niedorzeczne. Hulajnoga będąca w stanie spoczynku również ulega rozładowaniu. Jak już zostało wspomniane, całkowite rozładowanie akumulatora wcale mu nie służy, dlatego powinieneś ładować baterię co około 4-5 tygodni. Również w tym aspekcie wiele do powiedzenia mają producenci tych elektrycznych jednośladów. Hulajnodze, która nie była ładowana przynajmniej co 2 miesiące, nie przysługuje prawo gwarancji.
Warto wspomnieć, że akumulator hulajnogi, która nie jest użytkowana, lepiej poradzi sobie z brakiem aktywności jeśli będzie naładowana w 50 %, a nie 100 %.
Pytania?
Potrzebujesz pomocy? Daj znać w komentarzu poniżej lub skontaktuj się z nami poprzez zakładkę MAM PYTANIE