W naszych domach posiadamy coraz większą ilość sprzętów elektronicznych. Najnowsze osiągnięcia technologiczne ułatwiają nam życie oraz dostarczają nowych możliwości spędzania czasu wolnego. Wielu z nas relaksuje się siedząc przed ekranami telewizorów, komputerów lub telefonów. Urządzenia te wykorzystywane są także w celach zarobkowych, gdyż za ich pomocą wykonujemy powierzone przez pracodawcę zadania. Dlatego niezwykle istotne jest, by odpowiednio dbać o te sprzęty, a zwłaszcza o ich ekrany, z racji tego, że zabrudzone – znacznie utrudniają użytkowanie oraz wywołują w nas uczucie rozdrażnienia. Niezwykle istotne jest również, by czyścić je w odpowiedni sposób, umożliwiający uniknięcie uszkodzenia sprzętu. Zatem jak dbać o ekrany, czyli jak je czyścić? Odpowiedź na to pytanie odnajdziesz w tym artykule.

Materiały, jakimi należy czyścić ekrany

Jeszcze do niedawna stosowało się chusteczki, ręczniki papierowe lub papier toaletowy do wyczyszczenia powierzchni ekranu. Wielu z nas zapewne nadal ich używa, ale tylko nieliczni wiedzą o tym, iż do czyszczenia nowoczesnych ekranów nie należy stosować wymienionych materiałów. Wynika to z faktu, iż ich struktura może uszkodzić delikatną powierzchnię urządzeń. Dawniej stosowanie papieru albo innych wymienionych materiałów nie powodowało zarysowań, gdyż produkowane były główne ekrany kineskopowe starego typu, z wypukłą powierzchnią. Współczesne ekrany LED to pełnokolorowe wyświetlacze diodowe. Do ich czyszczenia absolutnie zabronione jest używanie materiałów zawierających włókna ścierne (wspomniane wcześniej chusteczki czy ręczniki papierowe). Zatem czym należy czyścić ekrany telewizorów, laptopów i telefonów komórkowych? Najlepszym rozwiązaniem jest miękka ściereczka z mikrofibry. Nie powoduje ona zadrapań, a jej powierzchnia nie „kruszy się” pozostawiając resztki na wyświetlaczu tak jak w przypadku wspomnianych wcześniej materiałów papierowych.

Środki, jakimi należy czyścić ekrany

Podobnie jak z używaniem stosowanych do czyszczenia starszych ekranów takich materiałów jak papier, chusteczki czy ręczniki papierowe, tak samo nie używa się do czyszczenia nowoczesnych wyświetlaczy LED i LCD płynów do mycia szyb lub mycia naczyń, gdyż wiele z nich zawiera amoniak, aceton, rozpuszczalnik, alkohol lub chlorek metylu mogące trwale uszkodzić urządzenie.
Oczywiście można dokonać zakupu w sklepie profesjonalnych środków do czyszczenia ekranów, ale warto to przemyśleć, gdyż większość z nas posiada w domu środki, które równie dobrze mogą doczyścić zabrudzone powierzchnie. Jest to woda i ocet. Służą one do czyszczenia bardziej uporczywych plam, które nie chcą zejść po przetarciu ściereczką z mikrofibry. Wodę oraz ocet należy rozrobić w proporcji 1:1. Najlepiej jest przelać powstałą mieszankę do butelki ze spryskiwaczem, by łatwiej ją rozprowadzać. Jeśli nie lubicie zapachu octu możecie użyć samej wody – najlepiej destylowanej. W obu przypadkach należy jednak pamiętać o tym, by ilość naniesionego płynu nie była zbyt duża. O tym, jak rozprowadzić płyn na ekranie dowiecie się poniżej.

Sposób czyszczenia

Aby wyczyścić ekran z kurzu, wystarczy przetrzeć go ściereczką z mikrofibry. Jeśli jednak na wyświetlaczu pozostały odciski lub uporczywe plamy – proponujemy użycie wspomnianej już wcześniej mieszanki wody z octem i ściereczki z mikrofibry. W pierwszej kolejności należy jednak pamiętać o tym, by przy każdym czyszczeniu odłączyć sprzęt od źródła energii i poczekać aż będzie zimny. Niezwykle ważne jest by płyn nanosić na szmatkę, a nie bezpośrednio na ekran, gdyż w przeciwnym razie możemy uszkodzić sprzęt. Do czyszczenia miejsc trudno dostępnych mogą posłużyć nam waciki lub patyczki do uszu (np. w rogach ekranu). Zawsze należy pamiętać o tym, że sprzęt musi pozostać wyłączony do momentu całkowitego wyschnięcia ekranu.

Czyszczenie sprzętu w odpowiedni sposób jest kluczowe do przedłużenia jego żywotności. Warto jednak pamiętać o tym, iż nie wszystkie ze stosowanych dawniej środków i materiałów nadają się do utrzymania czystości nowoczesnych ekranów.

Więcej informacji znajdziesz w artykule www.domowe-sposoby.pl/twoj-dom/jak-wyczyscic-monitor-i-telewizor/

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments