Nadeszły długo wyczekiwane wakacje a wraz z nimi okres wzmożonych zagranicznych wyjazdów. Planując urlop wielu z nas zadaje sobie pytania: Czy nasz telefon będzie działał poza granicami naszego kraju? Czy za połączenia, wiadomości i transmisje danych będą naliczane dodatkowe opłaty? Jak włączyć usługę roamingu? Są to problemy, które niestety często spędzają sen z powiek. W dzisiejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości. Dowiesz się jak łatwo sprawdzić usługę roamingu (czy jest włączony czy też wyłączony) i tym samym nie popsuć sobie wakacji!

Roaming jest to usługa, która pozwala na korzystanie z Internetu a także na odbieranie połączeń telefonicznych oraz wiadomości SMS poza granicami kraju. W myśl znowelizowanych przepisów od 15 czerwca 2017 każdy kto przebywa na terenie krajów Unii Europejskiej może korzystać z telefonu na zasadach takich jak w swoim kraju (mechanizm rozliczeń „Roam like at home”). W myśl tej zasady podróżni nie ponoszą żadnych dodatkowych opłat za Roaming.

Niestety niskie stawki nie obowiązują podczas podróży statkiem czy samolotem, jeśli telefon nie łączy się z naziemną siecią telefonii komórkowej. Roaming po cenach krajowych nie ma również zastosowania jeśli usługi komórkowe są świadczone za pośrednictwem systemów satelitarnych.

Dodatkowe opłaty za Roaming na terenie Unii Europejskiej?

Play, T-mobile, Plus, Orange to operatorzy komórkowi, którzy otrzymali od Urzędu Komunikacji Elektronicznej prawo do pobierania dodatkowych opłat w Roamingu na terenie Unii Europejskiej.

W przypadku sieci T-MOBILE od 19.05.2019 roku obowiązują dodatkowe opłaty roamingowe, które wynoszą 3,99 zł za 1GB oraz 0,012 zł za minutę połączenia wychodzącego. Dodatkowe opłaty w roamingu dla klientów usług przedpłaconych (pre-paid) kształtują się na poziomie 0,012 zł za minutę połączenia odebranego a także 0,012 zł za wysłanie SMS-a oraz MMS-a. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie operatora: http://www.t-mobile.pl/pl/dlaciebie/obsluga-klienta/uslugi/roaming?sec=3

W sieci PLUS Abonenci, którzy zawarli nową umowę lub aneks do poprzedniej od 25.05.2018 roku mogą zostać obciążeni dodatkowymi opłatami za korzystanie z Roamingu na terenie UE. Dodatkowe opłaty będą wynosić 0,03 zł za minutę wykonanego oraz odebranego połączenia głosowego a także 3,73 zł za każdy GB transmisji danych. Będą one naliczane jeśli w ciągu 30 dni użytkownik spędza zdecydowanie więcej czasu za granicą niż w kraju bądź też częściej korzysta z usług telekomunikacyjnych na terenie Unii Europejskiej niż w Polsce. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie operatora: https://www.plus.pl/uslugi/roaming#AbonamentOplaty

W sicie PLAY klienci, którzy podpisali umowę bądź aneks po 25.01.2018 i którzy w ciągu 30 dni dużo więcej czasu spędzili za granicą i intensywniej korzystali z usług telekomunikacyjnych na terenie UE mogą spodziewać się dodatkowych opłat. Będą one doliczane do stawek krajowych i wynoszą: 6 gr/min połączenie wychodzące, 3 gr/min połączenie przychodzące, 1 gr za SMS oraz 7,32 zł za GB transmisji danych w ramach Limitu GB, potem 23,07 zł za GB. Więcej dowiesz się z ze strony operatora: https://www.play.pl/kampanie/roaming/#example-tab-extra-1

Nowe stawki za połączenia międzynarodowe

Od 15 maja 2019 roku obowiązują niższe ceny za połączenia międzynarodowe oraz SMS-y z Polski do krajów UE. Nie mogą być wyższe niż 1 złoty brutto za minutę połączenia oraz 31 groszy brutto za wysłaną wiadomość SMS.

Jak sprawdzić status roamingu w telefonie?

Metoda sprawdzenia statusu roamingu, jego włączenia czy też wyłączenia, różni się w zależności od operatora telekomunikacyjnego. Jeśli jesteś ciekawy jak sprawdzić lub aktywować usługę, skorzystaj z naszych artykułów:

https://jaklatwo.pl/jak-latwo-wlaczyc-roaming-w-sieci-orange/

https://jaklatwo.pl/jak-latwo-wlaczyc-roaming-w-sieci-t-mobile/

https://jaklatwo.pl/jak-latwo-wlaczyc-roaming-w-telefonie/

Pytania?

Masz pytanie? Zauważyłeś jakieś zmiany u operatora? (stan na dzień publikacji artykułu). Skorzystaj z możliwości skomentowania poniżej lub wyślij nam wiadomość korzystając z sekcji MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments