Printed sheets of paper from an online manual on sofa, very shallow depth of field, focused on number 59.

Nawet najprostsze urządzenia elektroniczne, meble, a nawet kosmetyki lub materiały budowlane muszą posiadać instrukcję obsługi. Jest to związane z przepisami, które obowiązują producentów oraz importerów. Druk instrukcji, zarówno w formie składanego folderu, jak i wielostronicowych książeczek oferują drukarnie, które gwarantują pełne wsparcie logistyczne na każdym etapie.

Od najprostszych urządzeń, poprzez sprzęt RTV i AGD, aż po kosmetyki, farmaceutyki, meble, maszyny i materiały budowlane – instrukcje oraz gwarancje dołączane są do wielu przedmiotów codziennego użytku. Warto wiedzieć, w jaki sposób powstają: od etapu projektu, aż po końcowy druk.

Zastanawiasz się, w jaki sposób powstają instrukcje? Sprawdź, jak przebiega proces druku w drukarni – od przygotowania pliku, aż po ostateczny wydruk.

Przygotowanie pliku instrukcji do druku

Jeśli stoimy przed koniecznością wydrukowania instrukcji warto wiedzieć, w jaki sposób przygotować plik, by końcowy efekt był dokładnie taki, jak oczekiwaliśmy.

Większość, jeśli nie wszystkie drukarnie preferują pliki w formacie PDF – mówi specjalista z drukarni AQRAT we Wrocławiu – To ważne, aby wszystkie strony były zapisane w jednym pliku, w odpowiedniej kolejności. Instrukcje drukowane są dwustronnie, należy więc zwrócić uwagę na przygotowanie treści z uwzględnieniem prawej i lewej strony. Podobnie w przypadku paginacji i marginesów – muszą być w lustrzanym odbiciu. Warto również pamiętać o spadach, czyli pozostawieniu przestrzeni, która zostaje odcięta po przycięciu instrukcji. Najlepiej, jeśli spady będą miały przynajmniej 3 mm. Nie należy również zapominać o grafikach, logotypach lub tekście, który styka się z krawędzią – może on zostać przycięty w końcowym etapie produkcji. Lepiej więc przy każdej krawędzi: bocznej oraz górnej i dolnej pozostawić bezpieczny, wolny obszar i nie umieszczać tam żadnych informacji – dodaje specjalista.

Jeżeli w instrukcji pojawią się zdjęcia, obrazki, logotypy lub inne projekty graficzne powinny mieć rozdzielczość 300 dpi. Dzięki temu po wydrukowaniu będą wyraźne i nie będą posiadały widocznych pikseli. Przygotowanie pliku do druku jest bardzo ważne, ponieważ umożliwia uzyskanie druku dokładnie takiego samego, jak widoczny na ekranie komputera, bez niespodzianek.

Formaty instrukcji

W zależności od potrzeb instrukcja może być wydrukowana w formie składanego folderu lub wielostronicowej książki. Liczba stron, która może zostać wydrukowana jest dowolna. Proste instrukcje, dotyczące na przykład składania mebli mogą być wydrukowane w formie złożonej na pół broszury lub harmonijki. W przypadku kilku lub kilkunastu stron najprostszym, a zarazem najtańszym rozwiązaniem jest broszura zeszytowa: zszyta pośrodku, zazwyczaj za pomocą zwykłych zszywek.

Instrukcje zawierające kilkadziesiąt lub nawet kilkaset stron mogą być przygotowane w formie klejonej książki – warto wówczas pamiętać, by plik do druku przygotować z uwzględnieniem grubości grzbietu. Jego szerokość różni się w zależności od grubości papieru. W przypadku papieru o gramaturze 100 g mnoży się ilość stron przez 1, a następnie dzieli przez 16. Otrzymany wynik to grubość grzbietu, który należy uwzględnić w pliku. Analogicznie, w przypadku papieru 80 g liczbę stron mnoży się przez 0,8, a papier 160 g to mnożenie przez 1,6.

Odpowiednie przygotowanie zawartości jest równie ważne, jeśli wybierzemy ostatni, najpopularniejszy rodzaj: druk w oprawie spiralnej. W przypadku spirali metalowej bezpiecznym obszarem jest około 7 mm od krawędzi (ponieważ dziurki zaczynają się 2 mm od niej, a sama spirala ma szerokość 5 mm). Dla spirali plastikowej bezpieczna odległość to 6 mm.

Wybór wykończenia, rodzaju papieru oraz druk instrukcji

Pozostałe parametry, które możemy wybrać to oczywiście rodzaj oraz grubość papieru. Instrukcje zazwyczaj drukowane są na papierze niepowlekanym, offsetowym lub eko – jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać na przykład szlachetniejszy powlekany papier kredowy. Druk może być 1-kolorowy lub w kolorach CMYK lub Pantone. Każdą instrukcję można również spersonalizować, dodając kody, numery lub serie. Okładki można uszlachetnić, na przykład za pomocą foliowania.

Ostatnim etapem jest wydruk, przycięcie do wymaganego formatu oraz zszycie lub sklejenie instrukcji. I to wszystko! Gotowy projekt dostarczony przez drukarnię może zostać umieszczony wewnątrz produktów, które wymagają instrukcji.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments