Nie tylko temperatura i czystość są istotnymi parametrami powietrza. Równie ważna jest wilgotność, której zbyt wysoki lub za niski poziom może być przyczyną wielu niepożądanych skutków. Sprawdź, jaki poziom wilgotności powietrza jest najkorzystniejszy i jak go uzyskać.

Na dobrym poziomie

40-60% to przedział poziomu wilgotności, korzystny dla ludzi, domowych roślin i sprzętów, zwłaszcza drewnianych mebli.

Sprawdź, jaka wilgotność panuje w Twoim mieszkaniu za pomocą higrometru – kupisz go w każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego.

Pomiary wykonaj we wszystkich pomieszczeniach – łazienka będzie miała więcej wilgoci niż sypialnia.

Kiedy powietrze jest zbyt suche, domownicy mogą odczuwać tego skutki w postaci m.in.:

  • wysuszonych dróg oddechowych, chrypki, suchego kaszlu;
  • bólu głowy i zatok;
  • problemów ze skórą, która swędzi i piecze;
  • częstszych infekcji;
  • objawów alergicznych.

Jeśli higrometr wskazuje w Twoim otoczeniu poniżej 40% wilgotności, koniecznie zaopatrz się w dobry nawilżacz powietrza.

A co oznacza „dobry nawilżacz”? Takie urządzenie powinno być przede wszystkim wydajne, ciche, energooszczędne i w korzystnym stosunku ceny do możliwości.

Znajdziesz je na Homespot.pl.

Najpopularniejsze typy nawilżaczy to:

  • Nawilżacz ultradźwiękowy

Cieszący się dużą popularnością, jednak potencjalnie szkodliwy przy nieodpowiednim użytkowaniu. Nawilżacz tego typu rozbija cząsteczki wody za pomocą fal dźwiękowych, rozbijając przy tym wszystko, co w tej wodzie jest, a więc np. minerały, które w tej formie mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Zakup nawilżacza ultradźwiękowego nie jest również polecany tam, gdzie przebywają zwierzęta domowe, które mają dużo wrażliwsze zmysły i fale mogą być dla nich uciążliwe.

Zaletami urządzenia ultradźwiękowego są cichość pracy i energooszczędność.

  • Nawilżacz ewaporacyjny

Ewaporacja to alternatywny sposób nawilżania powietrza, uznawany za jeden z najzdrowszych.

Polega on na zasysaniu suchego powietrza do urządzenia i przetoczeniu go przez obrotowe dyski, wkład nawilżający lub matę, co powoduje wytworzenie pary wodnej.

Nawilżacz ewaporacyjny jest polecany zwłaszcza alergikom, ponieważ częściowo oczyszcza powietrze z kurzu i pyłków.

Dodatkowo urządzenie zmniejsza ryzyko zbyt dużego nawilżenia powietrza poprzez ograniczenie wydajności w momencie zbliżenia się do poziomu 60%.

Na niekorzyść może przemawiać dość wysoka cena, ok. 150 zł większa od pozostałych urządzeń nawilżających powietrze, ale jest to z pewnością opłacalna inwestycja, która przyniesie zauważalne korzyści zdrowotne.

Wśród nawilżaczy ewaporacyjnych na uwagę zasługuje nawilżacz powietrza Xiaomi Smartmi Pure Evaporative, polecany do pomieszczeń o wielkości 38 m².

Urządzenie jest ciche, energooszczędne, a duża pojemność zbiornika na wodę pozwala mu pracować aż przez 16 godzin.

Xiaomi Smartmi Pure Evaporative wyróżnia się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments