Technologia RFID dokonała rewolucji w dziedzinie identyfikacji towarów, obsługi zamówień i weryfikacji stanów magazynowych. Dzięki mikroskopijnym znacznikom (tagom) wysyłającym fale radiowe do czytnika, otrzymanie kompleksowej informacji o produkcie staje się możliwe w trybie natychmiastowym. Modernizacja systemu firmowego i włączenie technologii RFID wymaga inwestycji w profesjonalne czytniki. Występują one w wielu rodzajach, dostosowanych do specyfiki danej branży i zakresu wykonywanych zadań. Za chwilę omówimy zatem, jakie czytniki są dostępne u producentów i co oferuje ich specyfikacja.
Technologia RFID czytnik – rodzaje czytników RFID ze względu na częstotliwość działania
Pierwszym kryterium wyróżniającym przemysłowe czytniki RFID staje się częstotliwość fal radiowych, w ramach której działa urządzenie. Na rynku dostępne są czytniki LF, HD i UHF, różniące się zasięgiem odczytu. W technologii RFID czytnik niskiej częstotliwości wymaga bardzo bliskiej odległości od tagu, która nie może być większa niż 5 cm. Zastosowanie czytników LF koncentruje się zatem na kontroli dostępu, identyfikacji autentyczności, obsłudze parkingów, czy dokonywaniu płatności kartami. Nieco większy zasięg oferują czytniki HF, pracujące w częstotliwości 13.56 MHz. Ich zadania skupiają się na identyfikacji towarów w centrach logistycznych czy magazynach wyposażonych w systemy automatycznego załadunku. Czytnik HF pracuje w zakresie odległości rzędu 10-20 cm. Przemysłowe czytniki RFID UHF operują w częstotliwości 865 – 868 MHz i dają możliwość odczytu z dalekiej odległości. Czytnik UHF to najbardziej zaawansowany produkt w świecie RFID, dający pełną gamę możliwości przy rejestrowaniu produkcji oraz ewidencji towarów na magazynie.
Przemysłowe czytniki RIFD – podział ze względu na metodę gromadzenia danych
Decydując się na technologię RFID czytnik musi być dopasowany do modelu operacyjnego przedsiębiorstwa i dawać pełną swobodę podczas procesów identyfikacji. Producenci stworzyli zatem linię czytników stacjonarnych oraz mobilnych. Firmy posiadające odpowiednią infrastrukturę pod automatyzację odczytów towarów powinny się zainteresować czytnikiem stacjonarnym. Urządzenie umieszczone m.in. na bramie wjazdowej do magazynu pozwoli na automatyczne skanowanie towaru wjeżdżającego do środka. Stosowanie stacjonarnych czytników RFID nie ma sobie równych pod względem szybkości i wydajności, jednak wymaga poczynienia inwestycji i stworzenia zintegrowanego środowiska RFID. Czytniki mobilne oferują natomiast ogromną elastyczność i możliwość dokonywania odczytu w dowolnym miejscu. Doskonale sprawdzają się podczas inwentaryzacji, a także w codziennej pracy w firmach transportowych, laboratoriach medycznych czy w procesie identyfikacji osób.
Poszukując odpowiedniego czytnika RFID, warto odwiedzić stronę m2t.com.pl. W sklepie M2T znajdziemy największy asortyment czytników RFID, pochodzących od producentów takich jak Honeywell czy M3. Przemysłowe czytniki RFID stanowiące element oferty M2T sprawdzają się w każdej sferze działalności gospodarczej, dając gwarancję wydajności i niezawodności.
Pytania?
Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!
Komentuj Nasze forum Napisz do nas