Jeśli słyszałeś już o dysku SSD, ale zupełnie nie znasz się na sprzęcie komputerowym, to zapewne zastanawiałeś się, co to za rodzaj dysku. Doradcy w sklepach komputerowych coraz częściej polecają sprzęt właśnie z dyskiem o takim napędzie. Jeśli planujesz zakup nowego komputera i chcesz się do tego odpowiednio przygotować i umieć odpowiedzieć na pytanie “jaki rodzaj dysku pan woli?”, to przeczytaj krótki poradnik na ten temat. Dzięki niemu zakup sprzętu będzie znacznie łatwiejszy.

Dysk SSD, czyli tak naprawdę jaki?

Tak zwany dysk SSD, czyli z języka angielskiego Solid State Drive, to nic innego jak dysk twardy, który jest znacznie szybszy od klasycznego dysku HDD, czyli takiego, jakiego używaliśmy przez wiele lat w komputerach i laptopach. Po włączeniu wystarczy zaledwie kilka sekund, aby móc na nim pracować, podobnie jest z uruchamianiem się programów. Dzięki temu, że nie ma w sobie żadnych ruchomych części, jest bardzo cichy i nie buczy charakterystycznie podczas pracy, w przeciwieństwie do dysków HDD.

Na dysku SSD można wykonywać różne operacje. Można przechowywać różnego rodzaju dane, jak i zainstalować cały system operacyjny dla komputera, typu najnowszy Windows. Ten nowoczesny dysk sprawia też, że komputer pobiera znacznie mniej energii. Co za tym idzie, mniej się nagrzewa, trudniej jest mu się przegrzać i jest bezpieczniejszy. Dysk o napędzie SSD można zamontować w klasycznym komputerze stacjonarnym, ale również w małym lub dużym laptopie. Na obu tych urządzeniach będzie działał tak samo szybko i sprawnie.

Ponadto, dysk SSD można stosować zarówno jako samodzielny dysk zewnętrzny, jak i wbudowany w urządzenie, czyli typowo systemowy. To zdecydowanie jego zaleta.

Jaki dysk SSD wybrać? Co należy wziąć pod uwagę?

To, na co dobrze zwrócić uwagę, wybierając dysk SSD, to z całą pewnością parametry dotyczące jego pojemności oraz prędkości zapisu i odczytu. Im większa będzie pojemność, tym więcej danych i plików na nim przechowasz. Możesz wybrać między 128 GB a 1 TB. Jeśli zamierzasz zapisywać na dysku filmy, dużo zdjęć i inne ciężkie pliki, to warto wybrać dysk SSD 512 GB lub nawet 1 TB. Różnica w cenie może nie być kolosalna, za to miejsca będzie dwa razy tyle.

Dobrze też, aby prędkość dysku wynosiła około 500 MB/s. Dzięki temu wszystkie działania, które wykonasz na swoim komputerze, na przykład zapisywanie plików graficznych i odczytywanie danych, będzie znacznie szybsze.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!


Komentuj Nasze forum Napisz do nas

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments