social facebook

Pewnie niejednokrotnie zwróciłeś uwagę na informacje o aktualnych sytuacjach kryzysowych zarówno w Polsce jak i na świecie. Twoi znajomi oznaczają siebie jako osoby bezpieczne co powoduje udostępnienie posta, którego widzisz w powiadomieniach na Facebooku. Co to są raporty bezpieczeństwa i po co użytkownicy je uaktualniają na Facebooku? O tym w dzisiejszym artykule. Zapraszamy!

CO TO WŁAŚCIWIE JEST?

Centrum Sytuacji Kryzysowych to nowa funkcja na Facebooku, za pomocą której możesz znaleźć informacje o aktualnych zagrożeniach, użyć raportów o bezpieczeństwie, nawiązać kontakt z rodziną i znajomymi w sytuacji kryzysowej, zaoferować pomoc, poprosić o wsparcie czy też utworzyć zbiórkę pieniędzy na rzecz poszkodowanych.

JAK AKTYWOWAĆ RAPORTY O BEZPIECZEŃSTWIE?

W sytuacji zagrożenia (np. trzęsienia ziemi, huraganu, powodzi, zamachów terrorystycznych itd.) globalna agencja ds. sytuacji kryzysowych informuje o tym Facebooka. Jeśli wiele osób znajdujących się blisko jakiegoś tragicznego wydarzenia, opublikuje posty o danym zdarzeniu, zostaną włączone raporty o bezpieczeństwie. Wówczas użytkownicy Facebooka, którzy znajdują się nieopodal tych obszarów mogą otrzymać powiadomienia z prośbą o oznaczenie siebie jako osób bezpiecznych. Także i Ty możesz zapytać się swoich znajomych czy nic im nie grozi ( należy włączyć opcję „Zapytaj czy jest bezpieczny”).

SKĄD FACEBOOK WIE, ŻE ZNAJDUJESZ SIĘ W ZAGROŻONYM OBSZARZE?

Wpływa na to kilka czynników np: miejscowość, którą podałeś w swoim profilu na Facebooku, Twoja aktualna lokalizacja (jeżeli zezwoliłeś Facebookowi na dostęp do informacji o lokalizacji telefonu lub innego urządzenia) lub też miejsce, które oznaczałeś w swoich wcześniejszych postach. Jeżeli nie chcesz udostępniać informacji na swój temat skorzystaj z opcji „To mnie nie dotyczy”.

CZY KAŻDY MOŻE ZOBACZYĆ TWOJE TREŚCI W SEKCJI „RAPORTY O BEZPIECZEŃSTWIE”

Jeśli oznaczysz siebie np. jako osobę bezpieczną w raportach o bezpieczeństwie to na Twojej osi czasu i w aktualnościach zostanie udostępniony post. Niektórzy znajomi mogą także otrzymać powiadomienie. Jeżeli chodzi o posty z prośbą o pomoc lub propozycją jej udzielenia to sam zdecyduj kto je zobaczy. Mogą to być posty publiczne, widoczne tylko dla Twoich znajomych lub znajomym znajomych. Aby zmienić ustawienia prywatności postów musisz przejść do sekcji „Raporty o bezpieczeństwie” i kliknąć „Twoje posty”. Następnie wybierz opcję „Edytuj” i w sekcji „Prywatność wybierz grono odbiorców.

JAK UZYSKAĆ POMOC?

Kliknij na ikonę. Jeśli znalazłeś kategorię, która pokrywa się z rodzajem poszukiwanej przez Ciebie pomocy, zostaw komentarz pod postem danej osoby lub poprostu wyślij do niej prywatną wiadomość. Możesz także przejrzeć mapę lub opublikowane posty aby zobaczyć jakiego rodzaju pomoc oferują osoby w Twojej okolicy. Jeśli udało się Tobie uzyskać pomoc, poinformuj o tym innych i kliknij na przycisk „Otrzymano pomoc”. W sytuacji gdy potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń na lokalny numer alarmowy!

JAK UDZIELIĆ POMOCY?

Kliknij na ikonę. Możesz przeszukać kategorie i wybrać tę, która pokrywa się z rodzajem oferowanej przez Ciebie pomocy. Jeśli znajdziesz osobę, której możesz pomóc, napisz do Niej. Możesz także przejrzeć posty publikowane na głównej stronie raportów o bezpieczeństwie aby dowiedzieć się o jaką pomoc proszą użytkownicy w Twojej okolicy lub poprostu utworzyć post, w którym zaoferujesz swoje wsparcie.

Więcej

https://www.facebook.com/help

Pytania?

Masz pytanie? Daj znać w komentarzu poniżej lub skontaktuj się z nami poprzez zakładkę MAM PYTANIE

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments