Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne, są naprawdę bardzo popularne. Dostarczają niesamowitej rozrywki, umożliwiają robienie zdjęć i nagrywanie filmów z powietrza. Coraz więcej osób rozważających lataniem dronem pyta jednak czy licencja na drona jest dokumentem wymaganym. Zobaczmy, jak wyglądają aktualne uregulowania prawne w tym zakresie.

Kiedy należy dokonać rejestracji na stronie ULC?

Na mocy obowiązujących przepisów od początku 2021 roku wszyscy, którzy chcą latać dronami o wadze większej niż 250 gramów zobowiązani są do rejestracji na stronie ULC, czyli Urzędy Lotnictwa Cywilnego. Rejestracji dokonuje się jako operator bezzałogowych statków powietrznych. Niezbędne jest także przejście szybkiego szkolenia, które ma formę online, a także zdanie egzaminu testowego. Jeśli dron ważny mniej niż 250 gramów, rejestracja jest wystarczająca. Wprowadzone z początkiem 2021 roku przepisy omijają osoby, które dronów używają do zabawy. Warto pamiętać, że nowe regulacje prawne są takie same na terenie całej Unii Europejskiej. Ich wprowadzenie miało na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa w zakresie lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi.

Co się zmieniło wraz z początkiem 2021 roku?

Przede wszystkim zniknął podział na komercyjne oraz rekreacyjne i sportowe loty dronami. Wprowadzono trzy kategorie:

  • otwartą;
  • szczegółową;
  • certyfikowaną.

Znaczna większość użytkowników dronów, których waga przekracza 250 gramów, zalicza się do kategorii otwartej. W ramach niej można latać dronami o wadze większej niż 25 kilogramów, ale tylko wówczas, gdy nie przekraczamy odległości 120 metrów od najbliższego punktu znajdującego się na ziemi. Lot musi odbywać się w zasięgu wzroku, naszym obowiązkiem jest również zachowanie takiej odległości od innych osób, która jest bezpieczna.

Kiedy potrzebna jest licencja na drona?

Licencja na drona to dokument, który potwierdza naszą wiedzę w zakresie wykonywania lotów dronami, a także umiejętności praktyczne. Jest potrzebna wówczas, gdy planujemy wykorzystywać dron do celów komercyjnych. Oznacza to, że wszystkie osoby chcące na przykład robić z powietrza zdjęcia, które następnie będą sprzedawane, muszą posiadać licencję. Dokładnie tak samo jest wówczas, gdy zamierzamy za pomocą drona prowadzić badania, pomiary czy obserwacje. Warto pamiętać, że inspektorzy Urzędu Lotnictwa Cywilnego mają prawo do kontrolowania tego, czy posiadamy ten dokument.

Ile kosztuje licencja na drona?

Cena licencji na drona to przede wszystkim cena szkolenia, które trzeba ukończyć. Na szczęście dzisiaj kursy te dostępne są w naprawdę atrakcyjnych cenach, co sprawia, że na ich ukończenie może sobie pozwolić coraz więcej osób. Warto pamiętać, że licencja to inwestycja w siebie. Pozwala na wykonywanie lotów bez większych ograniczeń, sprawia, że wykonywać można loty komercyjne. Z całą pewnością jej zdobycie jest więc naprawdę opłacalne.

Licencja na drona to dokument, który nie zawsze jest obowiązkowy, ale który daje nam zdecydowanie większe możliwości. Nie należy rezygnować z jej zdobycia, jeśli nie zamierzamy sięgać wyłącznie po drony będące zabawkami.

Masz pytania? Napisz na: biuro@ironsky.pl, zadzwoń do instruktorów IRONSKY (instruktor Kuba 663 944 151, instruktor Darek 519 410 610) lub skontaktuj się z Centrum Szkoleniowym IRONSKY za pośrednictwem mediów społecznościowych: https://www.facebook.com/ironskypl/

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!


Komentuj Nasze forum Napisz do nas

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments