Digital crime by an anonymous hacker

Ostatnie lata w dobitny sposób pokazały, że żadna organizacja nie funkcjonuje w próżni. Zaawansowane sieci połączeń i zależności w połączeniu ze zmieniającymi się oczekiwaniami klientów sprawia, że każda firma planująca stały rozwój musi postawić na wdrożenie skutecznej strategii transformacji biznesu ze szczególnym ujęciem cyfryzacji.

Co nazywamy transformacją cyfrową biznesu?

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych działań, które ułatwią organizacji dostarczanie prawdziwej wartości w tych wymagających czasach, zastanówmy się przez chwilę, czym tak naprawdę jest transformacja cyfrowa biznesu.

Pojęcie to znane już od pewnego czasu nabiera coraz większego wydźwięku w świecie biznesu. Tak zwany digital transformation to nic innego, jak wdrożenie nowych, innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które pozwolą na zwiększenie produktywności i przychodów firmy przy jednoczesnej redukcji kosztów oraz uzyskania zadowolenia klientów. Dostosowanie się do nowoczesnych rozwiązań w przeszłości mogło stanowić ciekawostkę i dodatkową wartość dodaną przekazywaną przez organizację. Dzisiaj to już obowiązek, by firmy świadczące usługi dostosowały się do wymogów kreowanych przez zdigitalizowany świat.

Czy transformacja cyfrowa może być odłożona w czasie?

Czy przedsiębiorstwo ma przestrzeń do tego, by transformacja cyfrowa biznesu przebiegła w bliżej nieokreślonej przyszłości? Tylko, jeśli specyfika branży nie wymaga od nas wdrożenia nowych rozwiązań. Niestety z roku na rok liczba gałęzi gospodarki niekorzystających z dobrodziejstw nowoczesnych technologii drastycznie spada. 

W wielu obszarach natychmiastowe wdrożenie transformacji cyfrowej to być albo nie być dla organizacji. Jednym z najważniejszych kroków do wprowadzenia zmian w firmie jest zdobycie przeświadczenia, że transformacja cyfrowa biznesu to nie zło konieczne, a pozytywna zmiana, która niesie ogromne korzyści zarówno dla klientów, jak i samego przedsiębiorstwa.

Jakie korzyści daje transformacja cyfrowa w przedsiębiorstwie?

Czy przedsiębiorstwo ma przestrzeń do tego, by transformacja cyfrowa biznesu przebiegła w bliżej nieokreślonej przyszłości? Tylko, jeśli specyfika branży nie wymaga od nas wdrożenia nowych rozwiązań. Niestety z roku na rok liczba gałęzi gospodarki niekorzystających z dobrodziejstw nowoczesnych technologii drastycznie spada.

W wielu obszarach natychmiastowe wdrożenie transformacji cyfrowej to być albo nie być dla organizacji. Jednym z najważniejszych kroków do wprowadzenia zmian w firmie jest zdobycie przeświadczenia, że transformacja cyfrowa biznesu to nie zło konieczne, a pozytywna zmiana, która niesie ogromne korzyści zarówno dla klientów, jak i samego przedsiębiorstwa.

Jak wprowadzić transformację cyfrową?

W jaki sposób podejść do transformacji cyfrowej biznesu we własnym przedsiębiorstwie? Przede wszystkim metodycznie. Nie da się w jeden dzień zrewolucjonizować wszystkich procesów biznesowych. Proces ten powinien być przeprowadzany małymi krokami.

Transformację można rozpocząć od cyfryzacji, czyli przekształcania zasobów z formy fizycznej na formę cyfrową. Kolejnym etapem będzie informatyzacja, a zatem automatyzacja procesów i wdrożenie systemów ERP, RPA oraz innych narzędzi, które ułatwią zarządzanie firmą. Na samym końcu będziemy gotowi do prawdziwej transformacji cyfrowej, która ułatwi proces przemodelowania biznesu do postaci zdigitalizowanej.

Zagrożenia związane z transformacją cyfrową

Czy cyfryzacja przedsiębiorstwa niesie za sobą jakieś zagrożenia? Być może jedynie na etapie wdrożenia nowych rozwiązań. Bardzo często opór przed zmianami dotyczy pracowników, dla których zmiana dobrze znanych reguł i zasad wiąże się z niepewnością.

Jednym z najlepszych rozwiązań jest zaproszenie pracowników do wspólnego planowania procesu transformacji, słuchania ich uwag i sugestii, a także edukowania, w jaki sposób transformacja cyfrowa biznesu wpłynie pozytywnie na ich pracę.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!


Komentuj Nasze forum Napisz do nas

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments