Alert RCB jest wysyłany do każdej osoby, znajdującej się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej, zagrażającej życiu. Jest to komunikat SMS, z ostrzeżeniem o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych (burze, powódź, ulewne deszcze, wichury) wraz ze wskazówkami jak postępować aby nie narazić swojego zdrowia. Jak brzmi taka wiadomość? Czy na powiadomienia trzeba się zapisywać?

Nie potrzebujemy specjalnej aplikacji aby otrzymywać alerty RCB. Nie ma też znaczenia z usług którego operatora korzystamy. Zgodnie z przepisami wszystkie sieci telefonii komórkowej mają obowiązek wysyłania wiadomości SMS na obszarze wyznaczonym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Komunikat alertu jest krótki (może zawierać maksymalnie 160 znaków łącznie ze spacjami), prosto sformułowany (bez polskich znaków) i pełni funkcję ostrzegawczą. Otrzymuje go każdy, bez wyjątków i nie ma możliwości aby wypisać się z takiego alertu. Jest on bezpłatny i operator nie może nalicza żadnych dodatkowych opłat. Przykładowe treści wiadomości SMS znajdziesz klikając w LINK.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa 24 godziny na dobę monitoruje sytuację w kraju pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń. Wysyłając alert RCB opiera się na informacjach otrzymywanych od różnych instytucji zarówno krajowych jak i zagranicznych (ministerstw, służb, urzędów i instytucji centralnych np. IMGW oraz urzędów wojewódzkich).

Każdy kto otrzyma alert RCB musi potraktować go poważnie i zachowywać się rozsądnie. Dostosowanie się do wskazówek zawartych w wiadomości pozwoli na uniknięcie potencjalnego niebezpieczeństwa. Pamiętajmy aby ostrzec także innych i pomóc w szczególności osobom starszym i samotnym.

Więcej

https://rcb.gov.pl/alert-rcb-najwazniejsze-pytania-i-odpowiedzi/

Pytania?

Masz dodatkowe pytania? Daj znać w komentarzu poniżej lub skontaktuj się z nami poprzez zakładkę MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments